Z tego artykułu dowiesz się:

Czas pracy, a także adekwatne do przepracowanych godzin wynagrodzenie to kwestie ważne nie tylko pracownika, ale także przełożonego. Prawo nakłada na pracodawcę w tym aspekcie przepisy, których należy bezwzględnie przestrzegać. Dotyczy to zwłaszcza podwładnych, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy o pracę, jednak ci z umowami cywilnoprawnymi również muszą mieć adekwatne wynagrodzenie oraz czas na odpoczynek pomiędzy poszczególnymi dniami pracy. Czy podwładni mogą wykonywać swoje działania od poniedziałku do soboty? Jak naliczać wynagrodzenie dla pracowników pracujących w weekend? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

 

Czy prawo dopuszcza pracę 6 dni w tygodniu?

Co do zasady w Polsce obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy, którego wymiar wynosi 40 godzin (w okresie rozliczeniowym nie powinno się przekraczać tej normy, nawet w pracy, która wymaga zmian dłuższych niż 8 godzin dziennie). Pracownik powinien mieć wolne 2 dni w tygodniu, jednak przepisy nie określają, które (z wyjątkiem niedzieli), co znacząco ułatwia prowadzenie działania firmy również w soboty. Wracając do tematu 6-dniowego tygodnia pracy, należy podkreślić, że w wyjątkowej sytuacji pracodawca może zlecić swojemu pracownikowi wykonywanie obowiązków od poniedziałku do soboty, z jednym dniem na wypoczynek. Trzeba jednak zaznaczyć, że konieczne jest tzw. oddanie dnia wolnego w ciągu okresu rozliczeniowego (może być on miesięczny, kwartalny czy nawet w niektórych branżach roczny). Ponadto taka sytuacja wymaga, aby zatrudniony miał 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w czasie 7 dni, w tym 11 godzin ciągłego wypoczynku dobowego. Tutaj również jednak jest wyjątek — czas ten może być skrócony w przypadku osób kierujących firmą w pojedynkę, zastępców kierowników, organów zarządzających, głównych księgowych oraz pracowników zatrudnionych podczas akcji ratowniczych.

Rejestracja czasu pracy w sobotę, która pomoże w przestrzeganiu prawa

Jak można zauważyć powyżej, kwestie związane z czasem pracy poszczególnego pracownika mogą być zawiłe. Łatwo o pomyłki podczas planowania zmian w analogowym kalendarzu czy rozpisując je w tabelce na komputerze. U pracodawców, których pracownicy przychodzą do pracy w sobotę, przyda się funkcjonalny system do rejestracji czasu pracyDobrze jest wybrać rozwiązanie, które przede wszystkim pozwoli na zaplanowanie grafiku na okres rozliczeniowy z zachowaniem zgodności z Kodeksem pracy, dzięki czemu przełożony ma pewność, że pracownicy są wypoczęci i mogą świadczyć pracę. Dodatkowo systemy tego typu pozwalają na uwzględnienie w wyliczeniach urlopów, co jeszcze bardziej usprawnia proces planowania pracy. Na samym końcu warto napisać o tym, że oprogramowanie do rejestracji czasu pracy umożliwia przede wszystkim ewidencjonowanie godzin poszczególnych pracowników oraz pozwala na szybkie i bezbłędne wyliczenie wynagrodzenia. Skoro o wypłacie mowa — co na temat rozliczania pracy w sobotę mówią przepisy?

Wynagrodzenie za pracę w sobotę

Zgodnie z prawem wynagrodzenie za pracę w sobotę wypłacane jest standardowo, gdy nie dochodzi do przekroczenia normy tygodniowej. W przypadku realizowania obowiązków w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje 50% dodatku do wynagrodzenia za każdą ponadwymiarową jednostkę. Jego wypłacenie nie zwalnia pracodawcy z oddania pracownikowi wolnego dnia za pracę w sobotę  — może być to dowolny dzień, z wyjątkiem niedzieli.

Aby móc sprawnie wyliczać należne pracownikowi wynagrodzenie dobrze jest zintegrować wcześniej wspomniany system do rejestracji czasu pracy z programem księgowym zaimplementowanym w firmie. Dzięki temu dane są automatycznie przesyłane oraz analizowane, co znacząco skraca czas, który jest niezbędny do wyliczenia należnej wypłaty za okres rozliczeniowy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Przyszłość PrestaShop: Czego spodziewać się w kolejnych aktualizacjach?

Przyszłość PrestaShop zapowiada się ekscytująco, z naciskiem na nowe technologie i dostosowanie do zmieniających się trendów w e-commerce.…

Jak założyć firmę w 2025 roku? Krok po kroku dla początkujących

Jak założyć firmę w 2025 roku? Praktyczny poradnik krok po kroku 1. Dlaczego warto założyć firmę w 2025…
jak zalozyc firme

Jak rozwijać mały biznes w niepewnych czasach? 6 strategii dla MŚP + praktyczne narzędzia finansowe

W czasach, gdy zmienność i ryzyko stają się codziennością, właściciele małych i średnich firm potrzebują nie tylko odwagi,…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier