2 min. czytania

Brak pizzy jako dyskryminacja. Polka wygrała fortunę

pizza
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Równe traktowanie pracowników to jeden z podstawowych obowiązków pracodawców. Mimo że dyskryminacja w pracy jest niedopuszczalna, nadal do niej odchodzi.

Dyskryminacja w pracy

Brak równości boli zawsze. Nieważne czy chodzi o wysokość zarobków, dostęp do dodatkowych świadczeń, premii i czy wygodniejszej szafki na odzież. Dyskryminacja to dyskryminacja.

Jeśli zostanie udowodnione, że ze względu na cechę wiodącą np. płeć, wyznanie czy kolor skóry, dana osoba czy grupa jest traktowana gorzej jako pracodawca jesteś w kropce.

Sprawy o dyskryminację kończą się wysokimi wyrokami. Ich zadaniem jest zrekompensowanie poniesionych szkód oraz danie pracodawcy nauczki na przyszłość. Jak pokazuje sprawa pani Małgorzaty Lewickiej, nagłośniona przez „Daily Mirror” pracodawcy naprawdę muszą się pilnować, bo przejawem nierównego traktowania może być nawet pomijanie podczas składania zamówienia w restauracji.

CZYTAJ TAKŻE: Odmowa obsłużenia policjanta niestosowna, ale nie dyskryminująca

Darmowy posiłek nie dla każdego

Polka pracowała na pół etatu w salonie samochodowym w Watford. Niestety jeden z współpracowników dopuścił się względem niej nieodpowiedniego zachowania. Kobieta zgłosiła przełożonemu dyskryminację płciową ze strony wskazanego pracownika.

Jak się okazało to był początek końca. Zamiast zająć się wyjaśnieniem sprawy i upomnieniem mężczyzny za nieodpowiednie zachowanie, szef zaczął ignorować panią Małgorzatę podczas pracowniczych spotkań.

CZYTAJ TAKŻE: Sprawdź czy jesteś super szefem. Te 5 cech cenią pracownicy

Jedną z obowiązujących w firmie tradycji było zamawianie raz w miesiącu posiłków, za które płacił pracodawca. Każdy z pracowników miał do wyboru: wybrany fastfood na przykład: rybę z frytkami czy pizzę. Niestety po zgłoszeniu nagannego zachowania kolegi, recepcjonistka była pomijana przy składaniu zamówień. Tego było już za wiele.

Wymiar czasu pracy a dyskryminacja

Polka wygrała w sądzie sprawę o dyskryminację. Na jej rzecz zasądzono 23 tysiące funtów. Sędzia do którego trafił pozew nie podzielił wszystkich zarzutów kobiety. Incydent z jedzeniem był początkiem. Na długiej liście zastrzeżeń znalazły się uwagi co do wysokości wynagrodzenia, godzin pracy oraz dyskryminacji płciowej. Sąd nie wszystkie uwzględnił.

Ale zarówno pracodawca, jak i pracownik, który jako pierwszy dopuścił się naruszeń zostali ukarani. Pierwszy kwotą odszkodowania, drugi pisemnym ostrzeżeniem.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można obniżyć wynagrodzenie pracownikowi?

Szef bronił się, że skoro kobieta pracuje na pół etatu i kończy pracę o 13, darmowy lunch jej nie przysługuje. Sędzia nie podzielił tej argumentacji. Nawet gdyby kobieta ze względu na organizację swojego dnia i fakt bycia samotną matką nie mogła lub nie chciała wziąć udziału we wspólnym posiłku, szef powinien jej go zaproponować.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy

Zmiana pracy. Ilu pracowników myśli o zwolnieniu się?

Koniec roku to naturalny czas podsumowań i planowania przyszłości. Również tej zawodowej. A polscy pracownicy, jak wynika z…
zmiana pracy
12 09 23

Jak poprawić komfort pracy w biurze? Ergonomia stanowiska pracy przy biurku

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze.…

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier