Z tego artykułu dowiesz się:

Branża gastronomiczna. Napiwek dla kelnera. Czy napiwek jest opodatkowany?

Branża gastronomiczna radzi sobie tym lepiej, im lepsza jest pogoda. Dla pracowników gastronomii napiwek jest często traktowany jako dodatek do wynagrodzenia. Pojawia się pytanie, czy napiwek jest opodatkowany?

Czy za napiwek płaci się podatek?

Branża gastronomiczna odbija się po okresie przestoju spowodowanym lockdownami. Gastronomia to dobry sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego przez młodych ludzi. To też możliwość zarobienia pierwszych pieniędzy. I choć właściciele lokali gastronomicznych płacą coraz więcej pracownikom sezonowym, to wciąż dla wielu z nich sporym zastrzykiem gotówki i dodatkiem do pensji jest napiwek. I tu pojawia się pytanie, czy za napiwek trzeba odprowadzić podatek

Napiwek jako darowizna

Napiwek bardzo często traktowany jest jako darowizna drobnej kwoty pieniędzy. Okazuje się jednak, że nie jest to właściwy sposób rozliczania. Napiwek jest opodatkowany zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlaczego? Definicja darowizny opiera się na założeniu, że osoba, która ją otrzymuje nie jest zobowiązany do „odwdzięczenia się” w jakiejkolwiek formie. Tymczasem napiwek przekazuje się kelnerowi lub kucharzowi jako wyraz docenienia jakości pracy i obsługi. W związku z tym nie można powiedzieć, że napiwek jest czymś, za co się nie odwdzięczamy. Gdyby kelner czy kucharz nie wykonali swojej pracy tak dobrze, że pozytywnie zaskoczyli klienta, to by nie dostali takiego napiwku.

Podatek od napiwku

Jak rozliczyć podatek od napiwku? Do rozliczenia podatku od napiwku konieczne będzie ustalenie czasu jego otrzymania i formy. Inaczej bowiem rozliczany będzie napiwek w formie gotówkowej, a inaczej doliczony podczas przyjmowania płatności kartą. Zacznijmy najpierw od napiwku dodawanego do płatności kartą. W tej sytuacji pieniądze trafiają na konto lokalu. Napiwek taki obowiązkowo trzeba uznać jako przychód ze stosunku pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Nowe kary dla pracodawców

Przedsiębiorca rozlicza zaliczkę na podatek od napiwku. Mało tego. Trzeba też będzie od tej kwoty rozliczyć składki ZUS. Dlaczego? Bo przecież traktowany jest jako przychód ze stosunku pracy. Są to więc pieniądze rozliczane na równi z „normalnym wynagrodzeniem”. ZUSu od napiwków nie odprowadzamy jeśli zatrudniony jest studentem do 26 roku życia. Ta zasada obowiązuje zarówno w przypadku przypisywania imiennie napiwków do konkretnego pracownika, jak i sytuacji, gdy są one sumowane i rozdzielane w odpowiedniej proporcji między pracowników.

Napiwek w gotówce a podatek

Trochę inaczej wygląda rozliczenie napiwku jeśli trafia on bezpośrednio do kelnera w gotówce. W takiej sytuacji napiwek traktuje się jako przychód z innych źródeł. Wtedy to pracowni (kelner, kucharz) musi sam rozliczyć podatek od takiego napiwku. Z perspektywy pracownika napiwek przekazany bezpośrednio jest o tyle korzystniejszy, że nie jest obciążony składkami ZUS. Oznacza to, że przy tej samej kwocie napiwku, pracownikowi „w kieszeni” zostaje więcej.

Zwolnienie z podatku od napiwku

Podatku od napiwku nie zapłacimy jeśli będzie on przekazany osobie do 26 roku życia, która zarabia już na podstawie umowy o pracę lub zlecenia i to nie więcej niż 85528 zł rocznie.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier