magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Czasami jest to jedyny sposób na racjonalne zarządzanie nieobecnościami w firmie. Mimo, że podwładnym może się to nie spodobać, pracodawca na zaległy urlop za 2020 rok może skierować nawet bez ich zgody.

Temat zaległych urlopów co roku powraca jak bumerang. W każdej firmie znajdzie się osoba, której „coś wyskoczyło” i jakoś tak się stało, że jej plan urlopowy nie został zrealizowany. W ciągu ostatnich 12 miesięcy z powodu zawirowań związanych z pandemią koronawirusa osób, którym nie udało się zrealizować zamierzeń było naprawdę dużo. Z punktu widzenia pracownika kumulowanie wolnych dni ma sens. W razie potrzeby, chociażby choroby można je wykorzystać bez utraty części wynagrodzenia. Jednak pracodawcy nie są już tak zadowoleni z tego rozwiązania. W obawie przez dezorganizacją w okresie letnim, mogą wysłać zatrudnionych na zaległy urlop za 2020 rok, kiedy uznają to za stosowne.

CZYTAJ TAKŻE: Minimalne wynagrodzenie rośnie. Czy aneksować umowy o pracę

Urlop uzależniony od sytuacji w firmie

Rozkład prac w danym przedsiębiorstwie jest różny na przekroju roku. Natężenie uzależnione jest nie tylko od pory roku, ale także branży, czy bieżących wydarzeń. Najlepiej wie o tym szef. Na nim spoczywa też odpowiedzialność za zapewnienie ciągłości działania. Nieobecność pracowników spowodowana urlopami może tą ciągłość zachwiać. Co do zasady, osobie zatrudnionej w pełnym wymiarze etatu przysługuje 26 dni urlopowych. To dużo. Dlatego pracodawca lub wskazana przez niego osoba zarządza urlopami, tworząc w tym celu plany urlopów. A jeśli deklaracje te nie zostaną zrealizowane i następny rok przejdą dni wolne jedynym wyjściem będzie nakaz odebrania dni wolnych. I to w odgórnie wskazanym terminie. Celem nadrzędnym w tym przypadku jest dobro firmy.

Do kiedy trzeba odebrać zaległy urlop za 2020 rok

Przepisy Kodeksu pracy zobowiązują pracodawcę do udzielenia urlopu, w tym roku w którym pracownik nabył do niego prawo. Od razu widać, że zaległy urlop to wyjątek od tej zasady. By wprowadzić porządek zaleca się  wykorzystanie zaległego urlopu do końca pierwszego kwartału następnego roku, czyli końca marca.

CZYTAJ TAKŻE: TOP 5 wymówek w pracy zdalnej. Pracodawco, niektóre wyjątkowo łatwo wykryć

Pracodawca może skierować pracownika na odpoczynek bez jego zgody. Gdyby tego nie zrobił może zostać ukarany przez Państwową Inspekcję Pracy.

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus

Kontrola pracownika alkomatem w pracy. Kiedy to możliwe?

Od 21 lutego 2023 możliwa jest kontrola pracownika alkomatem. Jak to dokładnie działa, jakie prawa ma pracownik, jakie…
alkomat

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

ING rusza z odroczonymi płatnościami dla firm. Jak to działa?

Odroczone płatności dla firm do 60 dni ma już w swojej ofercie ING BSK. Produkt oferowany jest we…
ING_LOGO

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier