Z tego artykułu dowiesz się:

Obowiązki pracodawcy w czasie upału jasno określa prawo. O czym musimy pamiętać, kiedy z nieba leje się żar, a nasi pracownicy są narażeni na niekorzystne warunki? Wyjaśniamy.

Obowiązki pracodawcy w czasie upału

Upał nie da od siebie odpocząć – twierdzą synoptycy, a rząd wysyła do obywateli sms-owe alerty RCB. Warto pamiętać, że za każdym razem, kiedy temperatura na stanowiskach pracy przekracza 28 stopni Celsjusza, pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom darmowe zimne napoje. Wyjaśnienie, że po drugiej stronie ulicy jest sklep wyposażony w lodówkę, nie jest dla inspektorów pracy żadnym wytłumaczeniem. Obowiązki pracodawcy w czasie upału są jasno określone przez prawo.

CZYTAJ TAKŻE: Wykroczenia przeciwko prawom pracownika. Nowe kary dla pracodawców

Woda dla pracownika

Warto pamiętać, że prawo nie wskazuje, ile butelek wody musi być dostarczonych dla pracowników. Specjaliści mówią ogólnie o „ilości zaspokajającej ich potrzeby”.

Warto pamiętać, że woda butelkowanej nie możemy wystawiać na działanie promieni słonecznych. Koniecznie należy ją zdeponować w miejscu zacienionym. Idealnie jest jednak, jeśli można ją gdzieś schłodzić np. lodówkach, czy lodówkach turystycznych. Świetnie sprawdzają się opakowania termoizolacyjne lub specjalne pojemniki utrzymujące względnie niską temperaturę przechowywanych napojów.

Higiena pracy w czasie upału

Inspekcja pracy wielokrotnie zwraca uwagę, że w przypadku prac brudzących, np. na budowie, w warsztacie samochodowym, czy hali produkcyjnej konieczne jest zapewnienie do celów higienicznych minimum 90 litrów wody na każdego zatrudnionego.

Odpoczynek w czasie upału

W przypadku osób pracujących na otwartej przestrzeni w czasie upałów kluczowe jest zapewnienie odpoczynku. Z oczywistych względów powinno to być miejsce zadaszone, lu przynajmniej zacienione. Dodatkowo warto zadbać, by pracownicy mieli nakrycia głowy oraz wygodne ubrania.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier