magazyn-firma
2 min. czytania

Brak umowy PPK? Możesz dostać wezwanie, a potem KARĘ!

Braku umowy PPK
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
21 11 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Brak umowy PPK? Spodziewaj się wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. Co to dla Ciebie oznacza? Co może się stać jeśli do tej pory jako przedsiębiorca nie podpisałeś umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym? Odpowiadamy.

Braku umowy PPK? Będzie wezwanie

Brak umowy PPK mogą się spodziewać wezwania z Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR). Chodzi o podmioty, które zatrudniają, a które nie podpisały do tej pory umowy o zarządzanie Pracowniczym Planem Kapitałowym (PPK). Takie wezwanie może wpłynąć m.in. na profil płatnika składek na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS).

CZYTAJ TAKŻE: Jak wypisać pracownika z PPK? Czy PPK jest dobrowolne?

Co zawiera wezwanie od PFR?

W tym wypadku mówimy o wezwaniu do zawarcia takiej umowy. Jeśli masz jednak wątpliwości dotyczące dokumentu, jego treści lub zasadności, możesz skontaktować się ze specjalną infolinią Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. pod numerem 22 703 43 63.

Przesyłanie wezwań na konta PUE ZUS jest efektem współpracy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. rozpoczętej w 2021 roku.

Kto musi podpisać umowę z PPK?

Zgodnie z prawem umowę o zarządzanie środkami w ramach PPK powinien zawrzeć podmiot zatrudniający. Zatem mówimy o pracodawcy, nakładcy, rolniczych spółdzielniach produkcyjnych, spółdzielniach kółek rolniczych, zleceniodawcach, oraz podmiotach, w których działa rada nadzorcza.

Co się dzieje kiedy nie podpiszemy umowy z PPK?

W takiej sytuacji, jeśli podmiot zatrudniający nie wywiąże się z powyższego obowiązku, Polski Fundusz Rozwoju wzywa go do zawarcia umowy.

„Za niedopełnienie obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK w terminie grozi grzywna w wysokości do 1,5 % funduszu wynagrodzeń w podmiocie zatrudniającym w roku obrotowym poprzedzającym niedopełnienie obowiązku zawarcia tej umowy” – informuje PFR.

SZCZEGÓŁY NA STRONIE PFR

 

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus

Kontrola pracownika alkomatem w pracy. Kiedy to możliwe?

Od 21 lutego 2023 możliwa jest kontrola pracownika alkomatem. Jak to dokładnie działa, jakie prawa ma pracownik, jakie…
alkomat

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

ING rusza z odroczonymi płatnościami dla firm. Jak to działa?

Odroczone płatności dla firm do 60 dni ma już w swojej ofercie ING BSK. Produkt oferowany jest we…
ING_LOGO

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier