2 min. czytania

Jak napisać wezwanie do zapłaty

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wezwanie do zapłaty to pierwszy krok, jaki powinien zrobić wierzyciel względem nierzetelnego dłużnika. Pismo zaliczane jest do sposobów tzw. miękkiej windykacji. Dowiedz się jak przygotować skuteczne wezwanie do zapłaty.

Odzyskiwanie pieniędzy nie jest zadaniem łatwym, szczególnie gdy po drugiej stronie jest przeciwnik, który planował że nie rozliczy się ze swoimi zaległościami. Intencje dłużnika nie powinny mieć jednak żadnego wpływu na ruchy wierzyciela. Windykacja nie jest zadaniem łatwym, ale czasem nie da jej się uniknąć. Zanim jednak przyjdzie czas na ciężkie działa, warto do walki wykorzystać rozwiązanie mniejszego kalibru np. wezwanie do zapłaty.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Czym jest wezwanie do zapłaty

Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na odzyskanie zaległości finansowej. Niestety nie ma też gwarancji, że wysłanie wezwania do zapłaty zakończy się oczekiwanym przelewem na konto przedsiębiorcy. Ale przed skorzystaniem z windykacji twardej, dobrze byłoby chociaż spróbować delikatniejszych rozwiązań. To dzięki nim można zaoszczędzić czas i pieniądze. Postępowanie sądowe nie jest ani krótkie, ani tanie. Jeżeli jest szansa na jego uniknięcie, należy ją wykorzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Nierzetelny dłużnik. Jak uprzykrzyć mu życie?

Wezwanie do zapłaty to pismo, którego adresatem jest nierzetelny dłużnik. Wierzyciel przedstawia w nim swoje żądanie, podaje dokładną kwotę zaległości. A także uprzedza o ewentualnych konsekwencjach niezastosowania się do prośby.

Jak napisać wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty nie jest pismem sądowym. Nie ma więc surowych wymagań formalnych. Ale pewne elementy powinny się w nim znaleźć, by spełniało swoją rolę. Należą do nich:

  • dane dłużnika
  • dane wierzyciela
  • datę pisma
  • kwotę zaległości wraz z ewentualnymi odsetkami
  • podstawę prawną naliczenia zobowiązania
  • czas na zrealizowanie żądań
  • numer rachunku bankowego wierzyciela
  • podpis wystawiającego.

Nie ma wymogu, by wezwanie do zapłaty pisał prawnik, ale trzeba przyznać, że pieczątka i podpis profesjonalisty czasami robi wrażenie na dłużniku i skłania do uregulowania zobowiązań.

CZYTAJ TAKŻE: Giełda długów, czyli szybka i skuteczna windykacja

Pismo do wykorzystania w sądzie

Nadawca powinien pamiętać o tym, że co prawda wezwanie do zapłaty nie jest częścią postępowania sądowego, ale z pewnością będzie w nim dowodem. Dlatego wierzyciel musi zadbać o to, by nie było wątpliwości, że dłużnik je otrzymał. Tak więc potwierdzenie nadania i odbioru to konieczność podczas wysyłki. Dzięki temu wierzyciel będzie miał kolejny argument do przedstawienia w sądzie.

CZYTAJ TAKŻE: Windykacja długów powyżej 5 lat. Jak to zrobić?

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier