2 min. czytania

Jak napisać wezwanie do zapłaty

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wezwanie do zapłaty to pierwszy krok, jaki powinien zrobić wierzyciel względem nierzetelnego dłużnika. Pismo zaliczane jest do sposobów tzw. miękkiej windykacji. Dowiedz się jak przygotować skuteczne wezwanie do zapłaty.

Odzyskiwanie pieniędzy nie jest zadaniem łatwym, szczególnie gdy po drugiej stronie jest przeciwnik, który planował że nie rozliczy się ze swoimi zaległościami. Intencje dłużnika nie powinny mieć jednak żadnego wpływu na ruchy wierzyciela. Windykacja nie jest zadaniem łatwym, ale czasem nie da jej się uniknąć. Zanim jednak przyjdzie czas na ciężkie działa, warto do walki wykorzystać rozwiązanie mniejszego kalibru np. wezwanie do zapłaty.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Czym jest wezwanie do zapłaty

Nie ma jednego, sprawdzonego sposobu na odzyskanie zaległości finansowej. Niestety nie ma też gwarancji, że wysłanie wezwania do zapłaty zakończy się oczekiwanym przelewem na konto przedsiębiorcy. Ale przed skorzystaniem z windykacji twardej, dobrze byłoby chociaż spróbować delikatniejszych rozwiązań. To dzięki nim można zaoszczędzić czas i pieniądze. Postępowanie sądowe nie jest ani krótkie, ani tanie. Jeżeli jest szansa na jego uniknięcie, należy ją wykorzystać.

CZYTAJ TAKŻE: Nierzetelny dłużnik. Jak uprzykrzyć mu życie?

Wezwanie do zapłaty to pismo, którego adresatem jest nierzetelny dłużnik. Wierzyciel przedstawia w nim swoje żądanie, podaje dokładną kwotę zaległości. A także uprzedza o ewentualnych konsekwencjach niezastosowania się do prośby.

Jak napisać wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty nie jest pismem sądowym. Nie ma więc surowych wymagań formalnych. Ale pewne elementy powinny się w nim znaleźć, by spełniało swoją rolę. Należą do nich:

  • dane dłużnika
  • dane wierzyciela
  • datę pisma
  • kwotę zaległości wraz z ewentualnymi odsetkami
  • podstawę prawną naliczenia zobowiązania
  • czas na zrealizowanie żądań
  • numer rachunku bankowego wierzyciela
  • podpis wystawiającego.

Nie ma wymogu, by wezwanie do zapłaty pisał prawnik, ale trzeba przyznać, że pieczątka i podpis profesjonalisty czasami robi wrażenie na dłużniku i skłania do uregulowania zobowiązań.

CZYTAJ TAKŻE: Giełda długów, czyli szybka i skuteczna windykacja

Pismo do wykorzystania w sądzie

Nadawca powinien pamiętać o tym, że co prawda wezwanie do zapłaty nie jest częścią postępowania sądowego, ale z pewnością będzie w nim dowodem. Dlatego wierzyciel musi zadbać o to, by nie było wątpliwości, że dłużnik je otrzymał. Tak więc potwierdzenie nadania i odbioru to konieczność podczas wysyłki. Dzięki temu wierzyciel będzie miał kolejny argument do przedstawienia w sądzie.

CZYTAJ TAKŻE: Windykacja długów powyżej 5 lat. Jak to zrobić?

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier