Z tego artykułu dowiesz się:

Branża deweloperska - czy to ostre hamowanie? Nic z tych rzeczy

Po rekordowym wrześniu, październik przyniósł bardziej standardowe wyniki na temat inwestycji rozpoczynanych przez deweloperów. Dotychczas przez wirusa skala nowych projektów jest tylko o około 10% niższa niż przed rokiem.

Druga fala zachorowań ostudziła trochę apetyty deweloperów – zdają się sugerować dane GUS. Firmy te wprowadziły na rynek mniej mieszkań niż w rekordowym dotychczas wrześniu. Hamowanie było jednak znacznie mniej dynamiczne niż na wiosnę z bardzo prostego powodu. To właśnie doświadczenie z pierwszej połowy roku nauczyło deweloperów, że mieszkania są w ostatnich miesiącach bardzo pożądaną przystanią dla kapitału. Polacy chcą kupować mieszkania ze względu na niemal nieoprocentowane lokaty i najtańsze kredyty w historii. Skutecznie przerzedzająca się oferta dostępna w biurach sprzedaży jest dla deweloperów najlepszym powodem do uruchamiania kolejnych budów.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Galerie handlowe pozwą państwo?

Branża deweloperska w czasie pandemii

W samym tylko październiku firmy zaczęły budować ponad 11,5 tysięcy nowych mieszkań. To całkiem dobry wynik, bo przecież w rekordowym 2019 roku deweloperzy rozpoczynali budowy po około 11,8 tysięcy mieszkań miesięcznie.

Jeśli jednak spojrzeć na wyliczenia GUS-u to znajdziemy tam dwie niepokojące informacje – o tym, że w październiku deweloperzy zaczęli budować o prawie 1/4 mniej mieszkań niż w październiku 2019 roku, ale też najnowsze dane są o 32% gorsze niż te z września 2020 roku. Wbrew pozorom nie świadczy to jednak o żadnym załamaniu. Jest to klasyczny przykład efektu wysokiej bazy. Nie powinno przecież dziwić, że po najlepszym w historii wyniku rozpoczynanych przez deweloperów inwestycji we wrześniu 2020 roku, kiedy w ciągu zaledwie miesiąca zaczęto budować ponad 17 tys. mieszkań, październik przyniósł wyraźnie gorsze dane. Są one też gorsze od tych sprzed roku (z października 2019 roku). Traf chciał, że akurat wtedy też mieliśmy do czynienia z rekordowym wysypem nowych inwestycji. Deweloperzy zaczęli wtedy budowę prawie 15,2 tys. mieszkań, co jest drugim najwyższym wynikiem w historii.

CZYTAJ TAKŻE: Oryginalne benefity pracownicze w covidowych czasach

O tym jak epidemiczna huśtawka wpłynęła na tegoroczne dokonania deweloperów lepiej niż dane za poszczególne miesiące świadczą dane skumulowane za 10 miesięcy bieżącego roku. Wynika z nich, że branża deweloperska w okresie od stycznia do października zaczęła budować 105,3 tys. mieszkań. To o 10% mniej niż w rekordowym 2019 roku.

Przychody firm deweloperskich coraz wyższe

Na drugim biegunie tego zestawienia znajdziemy informacje o liczbie mieszkań oddawanych do użytkowania. Tych przez 10 miesięcy bieżącego roku było ponad 114 tysięcy To o ponad 9% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Przy tym październik nie dołożył się do tego wyniku, bo liczba mieszkań oddanych do użytkowania na poziomie 11,8 tys. była zarówno trochę niższa od tej sprzed roku (3%) jak i od tej sprzed miesiąca (6%).

Nie zmienia to jednak faktu, że w całym 2020 roku deweloperzy oddadzą do użytkowania najpewniej więcej mieszkań niż w 2019 roku. To w otoczeniu rosnących cen nowych mieszkań daje niemal gwarancje, że firmy deweloperskie będą mogły w swoich wynikach zaksięgować rekordowe przychody.

Liczba pozwoleń na budowę

Październik przyniósł ponadto ciekawe dane na temat liczby wydawanych deweloperom pozwoleń. Tylko decyzje wydane w tym miesiącu pozwalają firmom na budowę ponad 17,3 tysięcy mieszkań. To znowu bardzo dobry wynik – o prawie 1/4 lepszy niż przed miesiącem. Gorzej najnowszy wynik wypada w porównaniu z październikiem 2019 roku (spadek liczby pozwoleń o 8%). Znowu mamy tu jednak efekt wysokiej bazy. Chodzi o to, że w październik 2019 roku był rekordowy pod względem liczby wydanych deweloperom pozwoleń na budowę.

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Podatek Belki raczej szybko nie zniknie. Tymczasem fiskus ściąga z Polaków kolejne grube miliardy

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zapowiedzianymi ulgami w tzw. podatku Belki. Politycy z różnych ugrupowań opowiadają się…
limit gotówki

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier