Z tego artykułu dowiesz się:

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.

Kierowcy ciężarówek, dekarze, cieśle, nauczyciele, położne oraz psychologowie. To najbardziej deficytowe grupy zawodowe w Polsce. Prezentujemy listę zawodów, w których brakuje rąk do pracy.

Barometr Zawodów pokazuje, w jakich profesjach brakuje rąk do pracy. Jest regularnie tworzonym badaniem, tworzonym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

W 2023 r. na liście jest 27 deficytowych profesji, o trzy mniej niż w roku ubiegłym. Kilka z nich szczególnie niekorzystnie będzie oddziaływać na biznes. To znacząco utrudni prowadzenie firm. Bardzo trudna sytuacja jest w transporcie, a także w służbie zdrowia i edukacji. Tutaj brakuje bardzo wielu pracowników.

Lista popularnych zawodów

Z listy deficytowych zawodów zniknęli piekarze. Wszystko dlatego, że wielu piekarniom grozi zamknięcie. Warto jednak przypomnieć, że w ostatnim czasie nowych piekarni powstało bardzo dużo. Był to jeden z najpopularniejszych nowych biznesów. Teraz rynek zaczyna się regulować. Zamykane będą głównie te piekarnie, które nie są w stanie wytrzymać wysokich cen energii.

>>>> W tych powiatach brakuje rąk do pracy (MAPA, LISTA)

Transport w Polsce

Jednak zdecydowanie najtrudniej jest w branży logistycznej i kurierskiej. W co czwartym powiecie brakuje zawodowych kierowców. To branża narażona na gigantyczne fluktuacje. W transporcie 41 proc. osób zmieniło pracę. Sytuacja jest tak trudna, że firmy transportowe zatrudniają ludzi bez żadnego doświadczenia, a nawet same płacą za uzyskanie uprawnień.

Brakuje pielęgniarek

Nie lepiej jest w branży służby zdrowia. W 90 proc. regionów jest deficyt pielęgniarek i położnych. W 84 powiatach ten problem określa się jako "bardzo duży".

Praca dla nauczycieli

Cały czas w Polsce brakuje nauczycieli. I to niezależnie od zapowiedzi ministra edukacji Przemysława Czarnka masowych zwolnień. Braki notowane są w segmencie nauczycieli przedmiotów zawodowych, ogólnokształcących i z uprawnieniami do nauki w szkołach specjalnych.

Praca dla informatyków

Choć branża IT spowalnia, wciąż brakuje informatyków. Według szacunków brakuje nawet 25 tys. specjalistów IT

PEŁNĄ LISTĘ DEFICYTOWYCH ZAWODÓW ZNAJDZIESZ TUTAJ

BAROMETR_ZAWODOW_ogolnopolski_2023.pdf (barometrzawodow.pl)

To Cię zainteresuje

29 11 23

Handel w Wigilię. Jest decyzja Sejmu

Sejm przyjął ustawę, która zakazuje handlu w niedzielę 24 grudnia wraz z poprawką, wprowadzającą wyłączenia. Jednocześnie przeniósł tę…
handel w wigilię

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
02 11 23

Dlaczego warto współpracować z biurem rachunkowym?

Współpracując z biurem rachunkowym, przedsiębiorca może liczyć na wsparcie nie tylko w zakresie podstawowej rachunkowości, ale także w…
15 10 23

Wybory 2023. Wynik wyborów. Kto wygrał wybory

Wyniki exit polls sondażowni IPSOS wskazują, że wynik wyborów jest następujący: PiS - 36,8 proc.; KO - 31,6…

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier