Z tego artykułu dowiesz się:

W wielu branżach deficyt pracowników to wciąż normalność. Oto pełna lista zawodów, w których brakuje rąk do pracy.

Kierowcy ciężarówek, dekarze, cieśle, nauczyciele, położne oraz psychologowie. To najbardziej deficytowe grupy zawodowe w Polsce. Prezentujemy listę zawodów, w których brakuje rąk do pracy.

Barometr Zawodów pokazuje, w jakich profesjach brakuje rąk do pracy. Jest regularnie tworzonym badaniem, tworzonym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie.

W 2023 r. na liście jest 27 deficytowych profesji, o trzy mniej niż w roku ubiegłym. Kilka z nich szczególnie niekorzystnie będzie oddziaływać na biznes. To znacząco utrudni prowadzenie firm. Bardzo trudna sytuacja jest w transporcie, a także w służbie zdrowia i edukacji. Tutaj brakuje bardzo wielu pracowników.

Lista popularnych zawodów

Z listy deficytowych zawodów zniknęli piekarze. Wszystko dlatego, że wielu piekarniom grozi zamknięcie. Warto jednak przypomnieć, że w ostatnim czasie nowych piekarni powstało bardzo dużo. Był to jeden z najpopularniejszych nowych biznesów. Teraz rynek zaczyna się regulować. Zamykane będą głównie te piekarnie, które nie są w stanie wytrzymać wysokich cen energii.

>>>> W tych powiatach brakuje rąk do pracy (MAPA, LISTA)

Transport w Polsce

Jednak zdecydowanie najtrudniej jest w branży logistycznej i kurierskiej. W co czwartym powiecie brakuje zawodowych kierowców. To branża narażona na gigantyczne fluktuacje. W transporcie 41 proc. osób zmieniło pracę. Sytuacja jest tak trudna, że firmy transportowe zatrudniają ludzi bez żadnego doświadczenia, a nawet same płacą za uzyskanie uprawnień.

Brakuje pielęgniarek

Nie lepiej jest w branży służby zdrowia. W 90 proc. regionów jest deficyt pielęgniarek i położnych. W 84 powiatach ten problem określa się jako "bardzo duży".

Praca dla nauczycieli

Cały czas w Polsce brakuje nauczycieli. I to niezależnie od zapowiedzi ministra edukacji Przemysława Czarnka masowych zwolnień. Braki notowane są w segmencie nauczycieli przedmiotów zawodowych, ogólnokształcących i z uprawnieniami do nauki w szkołach specjalnych.

Praca dla informatyków

Choć branża IT spowalnia, wciąż brakuje informatyków. Według szacunków brakuje nawet 25 tys. specjalistów IT

PEŁNĄ LISTĘ DEFICYTOWYCH ZAWODÓW ZNAJDZIESZ TUTAJ

BAROMETR_ZAWODOW_ogolnopolski_2023.pdf (barometrzawodow.pl)

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier