Osoby, które chcą kupić nieruchomość od dewelopera często zaskakiwane są brakiem dokładnej propozycji cenowej na stronie internetowej czy w folderze. Choć na rynku wtórnym sytuacja jest trochę lepsza – bo tu ceny są wyszczególnione to jednak ostateczna kwota transakcji pozostaje w sferze tajemnicy. Znają ją tylko bezpośrednie strony transakcji.
To zdaniem specjalistów rynku nieruchomości spory kłopot, który zaburza obraz rynku i ogranicza możliwość właściwego analizowania i prognozowania. Działające obecnie statystyki są niepełne i w dużej mierze oparte na ankietach, a nie właściwych danych.
CZYTAJ TAKŻE: Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny
I właśnie dlatego Ministerstwo Rozwoju zapowiada, że od 2024 roku ma ruszyć baza informacyjna pokazująca na bieżąco aktualne ceny na rynku mieszkaniowym.
Od przyszłego roku ma ruszyć przejrzysty podgląd cen transakcyjnych, w którym "na bieżąco będzie widoczne, za ile nawet danego dnia sprzedawały się nieruchomości" - zapowiedział minister rozwoju Waldemar Buda. Na ogólnodostępnej stronie internetowej mają być publikowane informacje "przekazywane przez notariuszy w trakcie transakcji", z wyłączeniem danych wrażliwych. "Będzie wskazanie, jaka miejscowość, dzielnica, metraż, ile wyniosła cena nieruchomości" - dodał.
Zmiana pomoże nie tylko specjalistom rynku nieruchomości ale i potencjalnym kupującym poznać realne wyceny mieszkań w danej lokalizacji. Co istotne, wszystkie informacje (bez danych wrażliwych) będą dostępne praktycznie na bieżąco.
Już jakiś czas temu zapowiadano wprowadzenie wymogu dla notariuszy by ci po każdym akcie notarialnym wpisywali podstawowe dane o każdej transakcji i przesyłali do systemu, z
Waldemar Buda zapowiedział, że resort zamierza wprowadzić przejrzysty podgląd cen transakcyjnych, w którym "na bieżąco będzie widoczne, za ile nawet danego dnia sprzedawały się nieruchomości". Wyjaśnił, że na publicznej stronie internetowej mają być publikowane informacje "przekazywane przez notariuszy w trakcie transakcji", z wyłączeniem danych wrażliwych. "Będzie wskazanie, jaka miejscowość, dzielnica, metraż, ile wyniosła cena nieruchomości" - dodał.
0% VAT na żywność jednak do końca 2023r.?
Oczywiście obecnie istnieją dane dotyczące rynku nieruchomości, które przygotowują wojewodowie. Jednak nie są doskonałe bo przedstawiają dane z województwa, a nie konkretnej miejscowości. Mało tego. Są to dane historyczne, a chodzi o to by stworzyć bazę aktualnych cen transakcyjnych.
Przy okazji pojawiła się zapowiedź zmian dotyczących ofert deweloperów. Ci, często stosują prosty zabieg marketingowy w formie „zapytaj o cenę” bez jej prezentacji w ofercie. Po zmianach sprzedawca będzie musiał podać taką cenę.