Z tego artykułu dowiesz się:

Za ile sąsiad lub deweloper sprzedali mieszkanie? I to realnie, a nie ofertowo. Już niedługo takie dane mają być publicznie dostępne

Osoby, które chcą kupić nieruchomość od dewelopera często zaskakiwane są brakiem dokładnej propozycji cenowej na stronie internetowej czy w folderze. Choć na rynku wtórnym sytuacja jest trochę lepsza – bo tu ceny są wyszczególnione to jednak ostateczna kwota transakcji pozostaje w sferze tajemnicy. Znają ją tylko bezpośrednie strony transakcji.

To zdaniem specjalistów rynku nieruchomości spory kłopot, który zaburza obraz rynku i ogranicza możliwość właściwego analizowania i prognozowania. Działające obecnie statystyki są niepełne i w dużej mierze oparte na ankietach, a nie właściwych danych.

CZYTAJ TAKŻE: Ile kosztuje polecony priorytet? Poczta Polska znów podnosi ceny

I właśnie dlatego Ministerstwo Rozwoju zapowiada, że od 2024 roku ma ruszyć baza informacyjna pokazująca na bieżąco aktualne ceny na rynku mieszkaniowym.

Raport cen transakcyjnych mieszkań

Od przyszłego roku ma ruszyć przejrzysty podgląd cen transakcyjnych, w którym "na bieżąco będzie widoczne, za ile nawet danego dnia sprzedawały się nieruchomości" - zapowiedział minister rozwoju Waldemar Buda. Na ogólnodostępnej stronie internetowej mają być publikowane informacje "przekazywane przez notariuszy w trakcie transakcji", z wyłączeniem danych wrażliwych. "Będzie wskazanie, jaka miejscowość, dzielnica, metraż, ile wyniosła cena nieruchomości" - dodał.

Dane o rynku nieruchomości

Zmiana pomoże nie tylko specjalistom rynku nieruchomości ale i potencjalnym kupującym poznać realne wyceny mieszkań w danej lokalizacji. Co istotne, wszystkie informacje (bez danych wrażliwych) będą dostępne praktycznie na bieżąco.

Już jakiś czas temu zapowiadano wprowadzenie wymogu dla notariuszy by ci po każdym akcie notarialnym wpisywali podstawowe dane o każdej transakcji i przesyłali do systemu, z

Waldemar Buda zapowiedział, że resort zamierza wprowadzić przejrzysty podgląd cen transakcyjnych, w którym "na bieżąco będzie widoczne, za ile nawet danego dnia sprzedawały się nieruchomości". Wyjaśnił, że na publicznej stronie internetowej mają być publikowane informacje "przekazywane przez notariuszy w trakcie transakcji", z wyłączeniem danych wrażliwych. "Będzie wskazanie, jaka miejscowość, dzielnica, metraż, ile wyniosła cena nieruchomości" - dodał.

0% VAT na żywność jednak do końca 2023r.?

Cesja mieszkania

Oczywiście obecnie istnieją dane dotyczące rynku nieruchomości, które przygotowują wojewodowie. Jednak nie są doskonałe bo przedstawiają dane z województwa, a nie konkretnej miejscowości. Mało tego. Są to dane historyczne, a chodzi o to by stworzyć bazę aktualnych cen transakcyjnych.

Ceny mieszkań u dewelopera

Przy okazji pojawiła się zapowiedź zmian dotyczących ofert deweloperów. Ci, często stosują prosty zabieg marketingowy w formie „zapytaj o cenę” bez jej prezentacji w ofercie. Po zmianach sprzedawca będzie musiał podać taką cenę.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier