3 min. czytania

Pomysł na biznes. W co zainwestować?

pomysł na biznes
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
12 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pomysł na biznes. Ta fraza wciąż jest popularna. Pandemia koronawirusa nie powstrzymała Polaków przed zakładaniem własnych działalności gospodarczych.

Mimo wielu obostrzeń, jakie rząd wprowadził do różnych segmentów gospodarki, liczba nowych działalności gospodarczych w kraju wciąż wykazuje tendencję wzrostową. Czy istnieją uniwersalne pomysły na biznes, które zapewnią wysokie przychody?

Pomysł na biznes i własna firma

Gdyby zapytać wybranych przedsiębiorców o to, co najbardziej podobało im się w pierwszych dwóch latach prowadzenia firmy, to zapewne zdecydowana większość odpowiedziałaby, że preferencyjne warunki podatkowe. Niestety, ale po pierwszych latach, przyjdzie wreszcie ten moment, kiedy po raz pierwszy będziemy musieli opłacić wszystkie daniny publiczne. 

CZYTAJ TAKŻE: Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak założyć firmę?

Już teraz, w 2021 roku, są one bardzo wysokie, a nic nie wskazuje na to, by tendencja miała w najbliższym czasie się odwrócić. Mały ZUS+ czy Ulga na Start to świetne programy, które pozwalają przedsiębiorcy kupić sobie nieco czasu, by rozkręcić działalność.

Warto dobrze spożytkować ten swoisty okres ochronny, bo później będzie nam niezwykle trudno uciec od wysokich składek i podatków. Właśnie wtedy szybko przekonamy się, czy obrany przez nas model biznesowy jest skuteczny i pozwala na uzyskanie tak dużych przychodów, że składki na ZUS i inne podatki nie będą na nas robić większego wrażenia. 

Franczyza czy samodzielna marka

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki model prowadzenia działalności będzie dla nas najlepszy. Zależy to od znajomości rynku oraz indywidualnych cech charakteru. Jeśli chcemy być “pod ochroną” dużej firmy-matki, to na pewno warto zastanowić się nad franczyzą.

W Polsce z powodzeniem funkcjonuje kilkadziesiąt sieci, które bazują na tym modelu biznesowym. Niektóre firmy zorganizują nam nawet lokal oraz zapewnią bezpłatną obsługę księgową i przez pewien czas nie będą pobierały swojej prowizji. 

Warto jednak pamiętać o tym, że kwota niezbędna do uruchomienia franczyzy nigdy nie ma wartości stałej. Czasem wystarczy kilka tysięcy złotych, a kiedy indziej minimalny próg wejścia jest liczony w milionach złotych. Warto więc dokładnie zbadać rynek i upewnić się, jaką kwotą możemy przeznaczyć na działalność.

CZYTAJ TAKŻE: Wyższa emerytura dla nowych emerytów, czyli o pozytywnym aspekcie koronawirusa

Najpopularniejszym modelem prowadzenia firmy w Polsce są oczywiście jednoosobowe działalności gospodarcze. Dużą popularność - ze względu na niezbyt skomplikowane formalności i niski próg wejścia - cieszą się też spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Po ostatnich zmianach w prawie i wprowadzeniu nowych reguł podatkowych topnieje popularność spółek komandytowych. 

Czy któraś z tych form działalności ma wyraźne przewagi nad konkurencją? Raczej nie. Różnice w kwestiach podatkowych - zwłaszcza dla nowych firm - nie są zbyt duże, choć oczywiście należy jednoznacznie przyznać, że występują. Przed rejestracją firmy na pewno warto podzielić się swoim biznesplanem z zaufaną księgową lub kancelarią podatkową. Firmy wyspecjalizowane w obsłudze podmiotów gospodarczych z pewnością będą w stanie udzielić wielu merytorycznych porad. 

Pomysły na biznes w 2021 roku

Stale rośnie popularność firm wyspecjalizowanych w detalingu samochodowym. Do łask wracają też tradycyjne myjnie ręczne. Polacy coraz częściej wolą zaufać profesjonalistom, którzy poświęcą kilka godzin na mycie i czyszczenie ich samochodu. Inwestycja w taki rodzaj biznesu nie wymaga zbyt dużych środków oraz zaplecza technicznego. 

Można spodziewać się, że rosnący popyt na takie usługi utrzyma się jeszcze przez długi czas. Patrząc na terminy do firm wyspecjalizowanych w ręcznym czyszczeniu pojazdów, można szybko dojść do wniosku, że na rynku jest jeszcze dużo miejsca na takie usługi.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Ciekawym pomysłem na biznes wciąż pozostają usługi remontowe. Co, jeśli nie jesteśmy przysłowiową złotą rączką? Nic straconego. Na rynku coraz prężniej rozwija się nisza firm wyspecjalizowanych w sprzątaniu po remontach oraz według stałego, cyklicznego grafiku pracy.

Warto zainteresować się też branżą odnawiania mebli. Polacy coraz częściej chcą mieć w swoim domu stare, ale pięknie wyglądające przedmioty. Jeśli połączymy tę usługę z projektowaniem pomieszczeń w wybranych stylach - na przykład boho - to mamy sporą szansę na sukces.

Warto pamiętać też o tym, że idealny pomysł na biznes zależy nie tylko od naszych preferencji, ale i czasu oraz miejsca, gdzie chcemy prowadzić działalność. Inaczej wygląda zapotrzebowanie na usługi na wsiach i w małych miasteczkach, a inaczej w aglomeracjach. Przed podjęciem decyzji zaleca się zbadać rynek. Pomoże to w podjęciu wiążącej decyzji.

To Cię zainteresuje

Przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w politykę. Łukasz Warzecha o sytuacji po wyborach [wideo]

Łukasz Warzecha, publicysta i komentator w rozmowie z Szymonem Ostrowskim stwierdził, że przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w…

Trendy w biznesie dla małych firm w 2023 r

Jakie są trendy w biznesie w 2023? W jaki sposób zmieniają się małe firmy? Co jest najważniejsze? Biznes…
trendy

Jak założyć firmę i ją rozwijać. Poradnik krok po kroku

Chcesz wiedzieć jak założyć i rozwijać małą firmę? Przedstawimy poradnik krok po kroku Rozpoczęcie i skuteczne prowadzenie małej…
jak-zalozyc-firme

Firma w Czechach - dlaczego warto założyć?

Firma w Czechach? Sprawdź, dlaczego warto podjąć taką decyzję. 1. Stabilne i Przyjazne Środowisko Biznesowe a) Stabilna Gospodarka…
firma-w-czechach

Działalność nierejestrowana 2024. Czeka nas spora rewolucja

Działalność nierejestrowana cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie biznesu albo przynajmniej…
działalność nierejestrowana

Firma w Holandii. Gigantyczne długi podatkowe. Przedsiębiorcy nie są w stanie „odbić” strat po pandemii

Długi podatkowe to jeden z największych problemów przedsiębiorców z Holandii. Wciąż wielu z nich nie jest w stanie…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier