Pieczątka firmowa w świadomości społeczeństwa widnieje jako niezbędny rekwizyt przedsiębiorcy. Co więcej, nawet niektóre urzędy czy banki wymagają jej użycia. Niesłusznie.
To nic więcej niż plastikowe opakowanie zawierające wkładkę z danymi firmy i tusz w wybranym kolorze. Ostateczna cena uzależniona jest od wielkości. Ale za najtańszą wersję nie zapłacisz więcej niż 20 zł.
CZYTAJ TAKŻE: Będzie trzeba oddawać dotacje na działalność? Problemem faktura uproszczona
Co ciekawe, do jej wyrobienia wystarczą spisane na kartce informacje, które mają się na niej znaleźć i pieniądze, by za nią zapłacić. Wykonujący usługę w żaden sposób nie weryfikuje danych umieszczanych na pieczątce. Nie ma do tego uprawień.
Oznacza to, że dosłownie każdy nawet dziecko, może wyrobić sobie pieczątkę z wskazaną treścią.
W polskim prawie nie ma ani jednego przepisu, który nakładałby na osobę prowadzącą działalność gospodarczą taki obowiązek. Ale jak zauważa adwokat Marta Kowalczyk mimo to zdarza się, że niektórzy urzędnicy czy pracownicy instytucji finansowych wymagają jej użycia. Tłumacząc to wewnętrznymi regulacjami.
Warto wiedzieć, że wewnętrzne regulacje chociażby banku nie są powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, czyli nie mogą wymuszać na przedsiębiorcy wyrobienia pieczątki. Jeśli on sam uważa, że chce mieć taki atrybut, może go wykorzystać. Nie ma jednak żadnych podstaw aby zmuszać go do płacenia za pieczątkę tylko po to, by pracownik banku był zadowolony.
https://magazynfirma.pl/pracownik-wnioskuje-o-urlop-bezplatny-mozesz-odmowic/
W takich przypadkach zazwyczaj wystarcza złożenie oświadczenia o braku firmowej pieczątki.
Lub w rubrykach formularzy w których przewidziane jest jej użycie zrobić adnotację o treści „nie posiadam” lub „nie posiadam pieczątki firmowej” – podpowiada mecenas Kowalczyk.
Najważniejszym argumentem, który powinieneś podać, gdy zostaniesz poproszony o użycie pieczątki jest: „pieczątka firmowa o niczym nie świadczy”. Wyjaśnia to precyzyjnie Marta Kowalczyk.
Dla ważności wypełnianych dokumentów firmowych pieczątka firmowa jest de facto absolutnie zbędna. Posiadanie pieczątki tym bardziej nie powinno decydować o załatwieniu sprawy, że jej posiadanie nie potwierdza okoliczności jej faktycznego prowadzenia. Tylko zapisy rejestrów przedsiębiorców jak CEIDG i KRS potwierdzają tą kwestię – tłumaczy.
CZYTAJ TAKŻE: Coraz mniej kredytów dla przedsiębiorców. Banki nie ufają MŚP
Prawniczka przyznaje, że fakt posiadania pieczątki sporo ułatwia. Ale „absolutnie nie powinno w żadnym wypadku determinować spraw związanych
z reprezentacją firmy”.