4 min. czytania

Co może firma windykacyjna. To że masz długi nie pozbawia praw

windykacja
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
10 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Zobowiązania finansowe i ich regularne spłacanie przegrywają z pandemią. Dobrze wiedzieć jakie obowiązki względem dłużnika ma firma windykacyjna.

Na czym polega windykacja

Coraz więcej przedsiębiorców ma problemy z płatnościami. Pokazują to zarówno statystyki jak i branżowe ankiety. Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na większości przedsiębiorców. Rośnie liczba zatorów płatniczych i osób uwikłanych w spirale długów. Nawet jeśli twoje niespłacone zobowiązanie trafiło do windykacji to nie koniec świata. Firma windykacyjna musi przestrzegać prawa.

Windykacja to jeden ze sposobów na odzyskanie pieniędzy przez wierzyciela. Obojętnie czy posiadasz zadłużenie w banku, innej instytucji finansowej czy u znajomego. Jeżeli nie spłacasz zobowiązania, każdemu z czasem skończy się cierpliwość. Wierzyciel ubiegając się o swoje pieniądze ma kilka możliwości. Przekazanie sprawy do firmy windykacyjnej jest jedną z nich.

CZYTAJ TAKŻE: Giełda długów, czyli szybka i skuteczna windykacja

Celem windykacji jest odzyskanie pieniędzy. Ale firma windykacyjna to nie komornik, dlatego jej pracownik nie może stosować tych samych zasad. Przede wszystkim nie może zajmować mienia dłużnika. Windykacja jest bardzo zbliżona do mediacji. Jej celem jest polubowne odzyskanie zaległej należności. Windykator reprezentując swojego zleceniodawcę, dąży do zawarcia ugody. Na jej mocy będzie odbywała się spłata zobowiązania. Dzięki nowym warunkom spłat, dłużnik będzie miał możliwość uregulowania zobowiązania, wierzyciel otrzyma zaległe pieniądze, a firma windykacyjna prowizję.

Jakie są rodzaje windykacji

Co do zasady firma windykacyjna działa polubownie. W przypadku większości spraw odzyskanie długu udaje się dzięki monitom i negocjacjom. Na wielu dłużników działa już pismo opatrzone pieczątką windykatora.

CZYTAJ TAKŻE: Ile może zabrać komornik, jeśli jesteś przedsiębiorcą? Egzekucja komornicza bez tajemnic

I słusznie, bo polubowne załatwienie sprawy jest o wiele korzystniejsze. Przede wszystkim pozwala na osiągnięcie kompromisu, przy ustalaniu którego brane są pod uwagę możliwości dłużnika.

Ale w niektórych przypadkach niezbędne jest wkroczenie na drogę sądową. Gdy do tego dojdzie, egzekucją długu zajmie się komornik.

CZYTAJ TAKŻE: Zator płatniczy. Kiedy masz z nim do czynienia

Firma windykacyjna jakie działania podejmuje

Pracownicy podmiotów zajmujących się odzyskiwaniem należności mają obowiązek przestrzegania przepisów. W ramach swoich działań mogą: wysyłać wezwania do zapłaty, negocjować warunki spłaty zadłużenia. Zakres kompetencji zależy od tego, czy dług został kupiony, czy windykator tylko reprezentuje wierzyciela.

Firmy zajmujące się odzyskiwaniem należności mogą też wystąpić ze sprawą do sądu, ale do tego potrzebne jest dodatkowe pełnomocnictwo wierzyciela.

CZYTAJ TAKŻE: Nierzetelny dłużnik. Jak uprzykrzyć mu życie?

Zakazane są jednak wszelkie czynności, które miałyby na celu wyjawienie majątku dłużnika. W tym nachodzenie w miejscu pracy czy zamieszkania, zastraszanie, informowanie osób postronnych o finansowych problemach. Niedozwolone jest również: straszenie osoby zalegającej z płatnościami, stosowanie gróźb czy wprowadzanie w błąd.

Co gdy firma windykacyjna łamie prawo

Jeśli jesteś dłużnikiem, pamiętaj że nie masz obowiązku wpuszczania windykatora do swojego domu. Taka konieczność jest tylko względem komornika. Bo to on prowadzi egzekucję komorniczą. I to tylko gdy zapadnie prawomocny wyrok sądu, który zostanie opatrzony klauzulą wykonalności.

Wszelkie zapewnienia windykatora w tym zakresie są niezgodne z prawdą i prawem. Firmy windykacyjne nie mają zbyt dobrej renomy, ale to się powoli zmienia.

CZYTAJ TAKŻE: Jak napisać wezwanie do zapłaty

Jeżeli twoim zdaniem windykator działa niezgodnie z prawem, zawiadom odpowiednie służby np. policję. Możesz także poinformować jego przełożonych, bardzo możliwe że jego sposób działania nie mieści się w standardach firmy.

Firma windykacyjna poinformuje o zadłużeniu

Zdarza się, że jako dłużnik nie jesteś świadomy istniejących zaległości. Jeśli odzywa się w do ciebie firma windykacyjna w celu ustalenia harmonogramu spłat, dopytaj o szczegóły. Masz do tego prawo.

Jeżeli na podstawie otrzymanego wezwania do zapłaty nie jesteś w stanie ustalić o jakie zobowiązanie chodzi. Wystąp do firmy windykacyjnej z prośbą o podanie: podstawy długu np. umowy, dokładnej kwoty zadłużenia oraz danych podmiotu, który zbył wierzytelność. Gdyby okazało się, że windykator nie nabył zobowiązania, a jedynie reprezentuje wierzyciela, poproś o jego personalia. Pamiętaj, że najgorsze co możesz zrobić to unikać problemu. Skontaktuj się z windykatorem i omów wszelkie niejasności.

CZYTAJ TAKŻE: Małe i średnie firmy bez płynności finansowej. Winny koronawirus

Zweryfikuj także, czy zobowiązanie o którym mowa się nie przedawniło. To bardzo ważne. Jeśli tak się stało, całe postępowanie windykacyjne będzie nieskuteczne. Co ciekawe gdy sprawa trafi to sądu, skład orzekający nie zweryfikuje tej kwestii samoistnie. Jeśli dłużnik podniesie zarzut przedawnienia, zostanie on wzięty pod uwagę. Gdy jednak tego nie zrobisz będziesz musiał zwrócić pieniądze.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
06 02 24

Liczba zablokowanych rachunków przez fiskusa rośnie dwucyfrowo

Skarbówka za pomocą STIR-u zablokowała firmom w ub.r. blisko 90 mln złotych [Dane MF] Jak wynika z danych…
urząd skarbowy

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier