Z tego artykułu dowiesz się:

Kolejne pieniądze dla firm w zasięgu ręki. Tym razem, po 75 tysięcy euro mogą otrzymać startuperki z branży deep tech. Wszystko w ramach II edycji projektu „Woman TechEU”. Zgłoszenia są przyjmowane do 4 października.

Pieniądze dla firm deep-techowych

75 tys. euro to dla start-upu solidny zastrzyk gotówki. Jest on w zasięgu ręki i mocno wierzymy, że jest grupa wśród naszych czytelniczek, które są w stanie sięgnąć po pieniądze w unijnym konkursie. Wiemy, że nie brakuje pań, które szukają swoich szans, tworząc ambitne start-upy, również w obszarze zaawansowanych i wymagających technologii. Taką właśnie branżą jest deep tech.

CZYTAJ TAKŻE: CZYM SĄ GRANTY NA EUROGRANTY?

Co to jest deep tech?

Niektórzy twierdzą, że branża deep tech to w gronie firm technologicznych tzw. „wyższa szkoła jazdy”. Polscy przedsiębiorcy pokazali jednak, że nie boją się zaawansowanych i odważnych wyzwań, takich jak np. deep tech. Czym jest on w istocie?

Definicja deep techu zmieniała się w ostatnich latach. Pojawiło się kilka równoległych pojęć. Postanowiliśmy, zgodnie ze współczesnym podejściem zweryfikować je i sprowadzić do wspólnego mianownika. Po pierwsze są to firmy, które rozwiązują skomplikowane wyzwania na poziomie technologicznym, inżynierskim lub naukowym. Deep tech to szukanie nowych dróg, a więc nie wchodzi w grę kopiowanie istniejących na rynku rozwiązań. Często w ramach tego typu firm powstają przełomowe rozwiązania, które są trudne do odtworzenia. Przykłady? Są to firmy działające np. w obszarze sztucznej inteligencji (AI), maszynowego uczenia, robotyki, fotoniki, blockchain, biotechnologii itd. Zdarza się, że łączą dwie, lub kilka z tych dziedzin w jednym projekcie.

Szacuje się, że co czwarty start-up w Unii Europejskiej działa właśnie w branży deep tech. Niestety w ocenie Brukseli, w tym środowisku, panie są słabo reprezentowane. Zaledwie co dziesiąte zgłoszenie patentowe w UE należy do kobiety.

Pieniądze dla startuperek 2022

Woman TechEU to konkurs, który ma już za sobą udany pilotaż. Przedsięwzięcie powiodło się do tego stopnia, że Komisja Europejska zdecydowała stworzyć drugą edycję z pulą środków do 10 mln europ. To oznacza, że na „premię” w wysokości 75 tysięcy euro na rozwój swojego biznesu może liczyć aż 130 start-upów prowadzonych przez panie. Dodatkowym bonusem będą usługi coachingu, a także mentoringu w takich obszarach jak zarządzanie zespołem, internacjonalizacja, tworzenie modeli biznesowych, komercjalizacji oraz negocjacji z potencjalnymi inwestorami.

Więcej na ten temat można przeczytać na anglojęzycznej stronie EISMEA.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier