Z tego artykułu dowiesz się:

Jeśli przedsiębiorca otrzymał dofinansowanie do cen energii, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy.

Dofinansowanie do cen energii

Dofinansowanie było przyznawane w ramach pomocy de minimis w związku z zamrożeniem cen prądu. Według danych Ministerstwa Klimatu, na koniec maja 2020 do firm trafiło 50 mln dofinansowania, a średnio do każdej z firm trafiło ok. 30 tys. zł.

Jak się jednak okazuje, firmy, które dostały dofinansowanie będą musiały teraz zapłacić z tego tytułu podatek

Dziennikarze powołują się na interpretację urzędników, z której wynika, że jedna ze spółek, która otrzymała takie dofinansowanie chciała się upewnić, czy powinna rozliczyć się z fiskusem i uznała, że nie podlega ono opodatkowaniu, bo zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się nieodpłatnych lub częściowo nieodpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa w ramach programów rządowych. Okazuje się, że teraz trzeba będzie zapłacić od tego podatek.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest kod GTU?

"- Mamy złą wiadomość dla firm korzystających z dofinansowania do cen energii. Skarbówka po licznych wahaniach uznała, że firmy korzystające z tego typu pomocy jednak mają przychód. A to oznacza, że powinny zapłacić podatek dochodowy. Takie stanowisko wynika z najnowszej interpretacji fiskusa (nr 0114-KDIP2-2.4010. 196.2020.1.AS) wydanej w sprawie spółki z branży piekarniczej. Spółka złożyła wniosek o dopłatę. Został rozpatrzony pozytywnie. Otrzymała wypłatę zakwalifikowaną jako pomoc de minimis" - czytamy piątkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Example Ad #1 (only visible for logged-in visitors)

 

Interpretacja podatkowa urzędu skarbowego

Koncepcja dofinansowania została opracowana i ogłoszona przez Radę Ministrów, więc stanowi program rządowy. Jeszcze w kwietniu 2020 r. fiskus uważał, że dofinansowanie jako pomoc rządowa, nie jest opodatkowana. Teraz zmienił zdanie.

Zdaniem dziennikarzy Rzeczpospolitej teraz jednak jest już pewne, że fiskus chce podatek. Wszystko dlatego, że według dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w ustawie o CIT nie ma żadnego przepisu, który zwalniałby dofinansowanie z daniny. „Celem ustawodawcy było jedynie zniwelowanie negatywnych skutków szybkiego wzrostu cen energii elektrycznej. Co więcej, gdyby takie świadczenie zostało zwolnione z CIT, przedsiębiorca miałby nieuzasadnioną podwójną korzyść" - podkreślono w dzienniku.

Wszystko to wskazuje ewidentnie na brak szacunku państwa do przedsiębiorców. Według nas, to kolejny przykład niestabilności i nieprzewidywalności polskiego prawa.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier