Centralny Rejestr Podmiotów Akcyzowych powstał na mocy całkiem świeżej ustawy z 10 grudnia 2020 roku. Wprowadziła ona zmiany w przepisach m.in. o podatku akcyzowym. Kluczowe jest tutaj słowo „Centralna”, bowiem nowy mechanizm zastąpi setki baz akcyzowych prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych jedną – elektroniczną, która wszystkie dane będzie gromadziła w Poznaniu, a dokładnie rzecz biorąc w tamtejszej Izbie Administracji Skarbowej.
Rejestry elektroniczne mają to do siebie, że poszczególne wpisy można bardzo szybko i łatwo w nich wyszukać. Tak jest również i tym razem. Przedsiębiorcy, spółki czy samorządy będą mogły sprawdzić, czy kontrahenci wysyłający lub odbierający towary akcyzowe zarejestrowali się, czy też nie dopełniły tego obowiązku.
Po co nam ta wiedza? Choćby po to, by zmniejszyć ryzyko, że oto rozpoczynamy współpracę z firmą, która jest nieuczciwym podmiotem, a zasady fair play są dla niej obce. Cenna wiedza prawda?
Podmioty, które jeszcze nie zarejestrowały się w CRPA, a są do tego zobowiązane, muszą zrobić to do końca czerwca 2021 roku. Jeśli nie wyrobią się w tym terminie, od 1 lipca 2021 roku nie będą mogły prowadzić działalności gospodarczej w obszarze akcyzy. Dla wielu firm równie dobrze oznacza to zamknięcie biznesu na kłódkę.
W przypadku podmiotów nieprowadzących działalności gospodarczej i które nie są osobami fizycznymi a zużywają wyroby akcyzowe (mowa np. o gminach, wojsku czy policji), nie będą mogły nabywać paliw zwolnionych od akcyzy (wzgląd przeznaczenia). Mowa np. o paliwie lotniczym, paliwach żeglugowych czy gazie LPG.
Obowiązek rejestracji do 30.06.2021 r. dotyczy (cytujemy za stroną ministerstwa finansów):
- pośredniczących podmiotów węglowych i pośredniczących podmiotów gazowych prowadzących działalność gospodarczą na podstawie powiadomienia złożonego właściwemu w sprawach akcyzy naczelnikowi urzędu skarbowego,
- podmiotów, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzą miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych,
- podmiotów zużywających nieprowadzących działalności gospodarczej, niebędących osobą fizyczną zużywających wyroby akcyzowe zwolnione od akcyzy ze względu na ich przeznaczenie, o których mowa w art. 32 ust. 1 pkt 1-3 ustawy o podatku akcyzowym.
Rejestracja w CRPA może zostać dokonana w Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych PUESC. Jak wyjaśnia ministerstwo finansów: „Osoby, które wchodzą na tę stronę po raz pierwszy, muszą założyć konto i uzyskać indywidualny numer ID SISC. Bez niego, nie będziemy mogli wykonać żadnej operacji”
Proces rejestracji należy zakończyć podpisem elektronicznym.