Z tego artykułu dowiesz się:

Od 1 lipca tego roku fiskus może więcej. Kontrola konta przez skarbówkę jest możliwa dzięki nowym przepisom. „Wjazd” na rachunek jest już możliwy na etapie postępowania przygotowawczego. Teoretycznie więc jest możliwy zawsze. Ale po kolei.

Kontrola konta przez skarbówkę

Przepisem-kluczem do zrozumienia nowych uprawnień jest zmodyfikowany niedawno przez posłów artykuł 48. ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która zobowiązuje banki do udzielenia informacji na temat posiadanych i współposiadanych rachunków i szczegółów na ich temat. Żądanie w tej sprawie może przekazać szef KAS, naczelnik urzędu celno-skarbowego oraz naczelnika skarbówki. Dociekliwych odsyłamy do tekstu jednolitego ustawy. Krótko mówiąc, kontrola konta przez skarbówkę jest dużo prostsza dla organów podatkowych.

Kluczowym zapisem jest jednak to, że prześwietlenie rachunku jest możliwe już na etapie postępowania przygotowawczego. To oznacza, że „wjazd” na firmowy rachunek jest możliwy dużo wcześniej. I nawet nie musisz o tym wiedzieć.

Kontrola skarbówki – urzędnicy nie przesadzają

Mogłoby się wydawać, że takie uprawnienia to eldorado dla pracowników skarbówki. Trzeba jednak przyznać, że ci nie przesadzają ze stosowania nowych przepisów. Jak poinformował kilka dni temu Business Insider Polska, w lipcu i sierpniu tego roku skarbówka skorzystała z nowych uprawnień 33 razy. Tak… trzydzieści trzy razy. Z tej informacji można wyciągnąć dwie wiadomości. Dobrą i złą. Zła jest taka, że kontrole na zdecydowanie wczesnym etapie postępowania ruszyły. Dobra, że nie widać zmasowanego polowania na podatników.

CZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda kontrola ZUS?

Kontrola konta przez skarbówkę – MF apeluje do KAS

Tuż przed wejściem nowych przepisów ministerstwo finansów podkreśliło, że „że zmieniony przepis ustawy nie może być stosowany bez uzasadnionej przyczyny i bez powiązania z popełnionymi czynami, stanowiącymi przedmiot postępowania”. Do tego nadal obowiązuje tajemnica skarbowa. Czy to brzmi jak pocieszenie? Niekoniecznie. Tym bardziej że w naszym kraju słowo „kontrola” wywołuje wśród przedsiębiorców (także tych uczciwych) spory stres.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier