Pakiet SLIM VAT 2, którego rozwinięciem jest anglojęzyczny termin „Simple Local and Modern VAT” jest kolejnym zestawem zmian w przepisach, które w intencji ministerstwa finansów mają ułatwić życie przedsiębiorcom rozliczanie VAT-u.
Jak tłumaczy wiceminister finansów Jan Sarnowski - „SLIM VAT 2 to usunięcie długiej listy niepotrzebnych obowiązków, które dotychczas ciążyły na przedsiębiorcach. Przyjęte uproszczenia są efektem dialogu z biznesem, odpowiadają na jego realne potrzeby. Wynikają z głosów pojedynczych przedsiębiorców oraz ich przedstawicieli – potrzebę ich wdrożenia zgłaszali m. in. Rzecznik MŚP, Konfederacja Lewiatan i Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji”.
Wśród nowych rozwiązań, jakie wchodzą do systemu prawnego w pakiecie, znalazły się m.in. określenia miejsca tzw. „dostawy ruchomej”, co ma zastosowanie w przypadku transakcji łańcuchowej, ułatwienia rozliczenia podatku przez importerów, czy wydłużenie z 2 do 3 lat opcji skorzystania z ulgi za złe długi.
Nowe prawo da także możliwość przekazywania środków między rachunkami VAT w różnych bankach podatnika. Będzie można także przeznaczyć pieniądze, jakie zostały zgromadzone na rachunku VAT na uregulowanie składki na ubezpieczenie rolników. Do tej pory, taka możliwość dotyczyła wyłącznie ZUS, a nie KRUS.
CZYTAJ TEŻ: Pomysł na biznes – recykling paneli fotowoltaicznych
Te i wiele innych uproszczeń wejdzie w życie już od 1 października 2021 roku, choć w terminarzu są pewne wyjątki. Możliwość płacenia składek na KRUS z rachunku VAT będzie możliwa dopiero od 1 stycznia 2022 roku.
Niedawno w Magazynie Firma opisywaliśmy zmiany w prawie dotyczące biletów kolejowych, które będą uznawane za faktury VAT, niezależnie od dystansu, jakiego dotyczą. Faktycznie, wraz z podpisem prezydenta, ten przepis od 1 października stanie się faktem.
To ułatwienie nie tylko dla przedsiębiorców, ale także przewoźników, którzy na dystanse poniżej 50 km nie będą musieli wystawiać osobnych faktur. „Oczywiście dla celów realizacji prawa do odliczenia zakup musi mieć związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. w przypadku podróży służbowej” – zaznacza ministerstwo finansów.
Zmiany w fakturowaniu zawarte w SLIM VAT 2 powiązane są m.in. z przygotowaniami związanymi z wdrożeniem e-faktury do polskiego prawa.
Dzięki nowym przepisom zniknie np. obowiązek oznaczenia „Duplikat” w sytuacji zagubienia lub zaginięcia pierwotnego dokumentu sprzedaży. Podobnie będzie z wycofaniem obowiązku umieszczania w określonych sytuacjach oznaczeń „Korekta” lub „Faktura korygująca”, a także wskazania przyczyny zmian.
Wraz z wejściem w życie nowych przepisów pojawi się możliwość wystawiania korekt zbiorczych do poszczególnych pozycji faktury
Nowe przepisy zawarte w pakiecie SLIM VAT 2 umożliwiają także wcześniejsze wystawienie faktury. Teraz będzie można to zrobić nie wcześniej niż 60 dnia przed faktyczną dostawą towaru lub wykonaniem usługi. Do tej pory limit ten wynosił 30 dni.