2 min. czytania

Kontrole podatników. Z roku na rok ich liczba spada

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
08 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Organy skarbowe coraz rzadziej przeprowadzają kontrole podatników. W 2020 roku na mniejszą liczbę audytów z pewnością wpłynęła pandemia koronawirusa i spowodowane nią zawieszenie kontroli. Ale w poprzednich latach takie nadzwyczajne sytuacje nie miały miejsca a liczba kontroli spadała.

Coraz rzadsze kontrole podatników

Spadek liczby przeprowadzanych audytów zauważalny jest w statystyka od 2017 roku i dotyczy nie tylko urzędów skarbowych ale i urzędów celno-skarbowych. Krajowa Administracja Skarbowa sukcesywnie co roku informuje o coraz mniejszej liczbie kontroli. Skąd takie wyniki? Zdaniem przedstawicieli KAS wpływ na to miało uszczelnienie systemu podatkowego, a także większy nacisk na korzystanie z informatycznych narzędzi analitycznych, ułatwiających wyszukiwanie nadużyć. Ponadto często zamiast kontroli przeprowadzane są postępowania sprawdzające.

CZYTAJ TAKŻE: Przygotuj się na nowe podatki. I to szybko

Dzięki stosowaniu takich rozwiązań jak: JPK, STIR, czy elektroniczne księgi podatkowe, działania skarbówki są o wiele mniej uciążliwe dla przedsiębiorców.

Jak Urząd Skarbowy przeprowadza kontrole podatników

Podatnik poddany kontroli musi o tym wiedzieć. Dlatego w celach informacyjnych właściwy miejscowo Urząd Skarbowy zawiadamia o zamiarze wszczęcia kontroli. Odbywa się to przy użyciu druku ZAW-K. Jest to bardzo ważne pismo, a jeszcze ważniejsza jest data jego doręczenia. W zawiadomieniu Urząd Skarbowy nie musi wskazywać dokładnego terminu rozpoczęcia czynności. Adresat powinien od razu przygotować niezbędne dokumenty. Ale zgodnie z przepisami planowana kontrola nie może odbyć się szybciej niż po 7 dniach od doręczenia zawiadomienia i nie później niż 30 dni od tego terminu. Jeśli fiskus nie wyrobi się we wskazanym przedziale czasu, nie może przeprowadzić zaplanowanej kontroli. Przed przystąpieniem do czynności musi wysłać zawiadomienie powtórne. Modyfikacja w terminach może odbyć się jedynie za zgodą lub na wniosek podmiotu kontrolowanego i może dotyczyć tylko przyspieszenia kontroli.

CZYTAJ TAKŻE: Biała lista podatników VAT – wszystko co musisz o niej wiedzieć

W formularzu muszą znaleźć się następujące dane:

  • zakres kontroli,
  • rodzaj podatku, którego dotyczy kontrola,
  • okres, który podlega audytowi.

Prawa podatnika w czasie kontroli

Poza tym, że podmiot kontrolowany ma liczne obowiązki wynikające z audytu, przysługują mu także prawa. Po pierwsze podatnik może uczestniczyć w czynnościach kontrolnych oraz brać udział w przeprowadzaniu dowodów (o ile będzie to konieczne).

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Po drugie przedsiębiorca może wskazać swojego reprezentanta, który będzie występował w jego imieniu. A po trzecie ma prawo składać zastrzeżenia i wyjaśnienia do protokołu, a także wnieść sprzeciw od czynności, które jego zdaniem są sprzeczne z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej.

Po zakończeniu kontroli przedsiębiorca może ubiegać się o odszkodowanie za szkodę, którą poniósł przez przeprowadzenie kontroli z naruszeniem prawa.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier