2 min. czytania

Coraz mniej kredytów dla przedsiębiorców. Banki nie ufają MŚP

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

By wrócić do biznesowej gry po miesiącach pandemicznych obostrzeń potrzeba pieniędzy. Tych brakuje, a banki nie pomagają. Coraz mniej kredytów dla przedsiębiorców.

Biznes ucierpiał na pandemii

Branża w której działasz nie ma znaczenia, ostatni rok był ciężki dla każdego. A nic nie wskazuje na to by sytuacja miała się diametralnie poprawić. Bez dodatkowego finansowania nie będzie gospodarczego odbicia. Pytanie skąd wziąć pieniądze. Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej na pewno nie z banku. Na początku 2021 roku przyznano aż o 24 procent mniej kredytów dla przedsiębiorców niż w tym samym czasie w roku 2020.

https://magazynfirma.pl/mikrofirmy-placa-pod-stolem-to-szkodzi-i-pracownikom-i-gospodarce/

Stan ciągłego zagrożenia, obawy o zdrowie i życie własne i najbliższych, niepewna sytuacja gospodarcza – to wszystko spadło na przedsiębiorców jak przysłowiowy grom z jasnego nieba. Obecny stan rozprężenia i powrotu do normalności jest pozytywnym i pożądanym rozwiązaniem, ale aby wykorzystać go w pełni potrzeba pieniędzy. A tych nie ma skąd brać.

Jeśli nawet przedsiębiorcy mieli oszczędności, to w większości przypadków zaskórniaki dawno się skończyły. Ale i tak tylko nieliczni mogli poszczycić się poduszką finansową. Kredyty były najpopularniejszą formą finansowania biznesu. Były, bo jak wynika ze statystyki te czasy już minęły.

https://magazynfirma.pl/dotacja-z-up-jednorazowa-tylko-z-nazwy-mozna-dostac-5-tys-zl-ponownie-i-jeszcze-raz/

O ile mniej kredytów dla przedsiębiorców

W styczniu i lutym 2021 roku instytucje finansowe przyznały mikroprzedsiębiorcom 23,6 tysięcy kredytów. Ich wartość odpowiadała kwocie 2,653 mld zł. Styczeń 2021 roku był najgorszym kredytowym miesiącem ostatnich lat.

Luty był tylko nieco lepszy. Z danych wynika, że w drugim miesiącu bieżącego roku przedsiębiorcom z sektora MŚP przyznano 13,2 tys. kredytów. To o 20 procent mniej wsparcia w porównaniu lutym 2020 roku.

637 milionów złotych - tyle wynosi różnica w wartości kredytów przyznanych na początku 2020 i 2021 roku. Ale spadek był zauważalny już wcześniej. Bowiem w 2020 roku najmniejsi przedsiębiorcy otrzymali najmniej finansowego wsparcia od 5 lat.

https://magazynfirma.pl/pozyczki-pozabankowe-jak-pandemia-zmienila-ten-rynek/

Banki nie ufają MŚP. Gdzie szukać pieniędzy

Przytoczone dane są bezlitosne. Mali przedsiębiorcy nie mają co liczyć na pomoc ze strony banków. Gdzie w takim razie warto szukać źródeł finansowania? Wszystko zależy od celu na jaki mają zostać przeznaczone pieniądze.

Wartym rozważania sposobem są wszelkie dotacje dla firm. Z kolei w kontekście niezbędnych sprzętów czy samochodów ciekawą alternatywą będzie leasing czy najem długoterminowy.

https://magazynfirma.pl/pomysl-na-biznes-czy-warto-inwestowac-w-srebrna-gospodarke/

Można też idąc śladem start-upów poszukać inwestorów, którzy w zamian za zyski, będą gotowi zasilić firmowe konto. Tworząc tym samym budżet na rozwój.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier