Z tego artykułu dowiesz się:

Stare powiedzenie „masz to jak w banku” sprawdza się w zdecydowanej większości przypadków. Zatem pytanie, czy bank może zabrać pieniądze z mojego konta, wydaje się irracjonalne. Błąd. Okazuje się, że może i to zgodnie z literą prawa. Jak to możliwe? Wyjaśniamy!

Czy bank może zabrać pieniądze z mojego konta? Poznaj dyrektywę BRRD

Aby wyjaśnić okoliczności, w których bank może zabrać pieniądze z Twojego konta wyjaśnijmy kluczowy w tej sprawie skrót BRRD, czyli „Bank Recovery and Resolution Directive”. Sejm przyjmując kilka lat temu ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnych oraz systemie gwarantowania depozytów, oraz przymusowej restrukturyzacji wprowadził do polskiego systemu prawnego wspomnianą unijną dyrektywę.

Jest ona pokłosiem problemów z systemem bankowym podczas kryzysu finansowego. Mowa o wydarzeniach z przełomu pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. Pamiętacie zapewne z tego okresu określenie „too big to fall” (za duży, żeby upaść), stosowany dla banków, których bankructwo mogłoby spowodować poważne komplikacje dla gospodarki. Aby w przyszłości nie było konieczności ratowania instytucji finansowych z pieniędzy podatników, opracowano w UE dyrektywę BRRD. Zakładaona określony proces restrukturyzacji. Jej zapisy w polskiego prawa znalazły się już w 2016 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie Firmy, które są znane za granicą

Kiedy bank może sięgnąć po pieniądze klienta?

Teraz będzie bardzo kontrowersyjny zapis wynikający z BRRD. Zgodnie z tym prawem, jeśli bank jest zagrożony bankructwem, może sięgnąć po pieniądze klienta! Nie ważne, czy trzymasz je na ROR, czy lokacie. Co prawda Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje depozyty do kwoty 100 tys. euro, ale wszystko powyżej tej kwoty, może zostać odebrane przez bank. Jak podaje Dziennik Prawny, z szacunków wynika, że „takich osób, które mają więcej niż wskazana kwota, może być w Polsce nawet pół miliona”. Można się domyślać, że głównie są to przedsiębiorcy i inwestorzy.

Jak się zabezpieczyć przed przejęciem pieniędzy przez bank?

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Jest też chętnie stosowane przez osoby, które mają świadomość istnienia przepisów wynikających z BRRD. Zgodnie ze starą zasadą wg której „nie trzyma się wszystkich jajek w jednym koszyku” wystarczy podzielić posiadane oszczędności na kontach w różnych bankach. Szczególnie jeśli przynajmniej w jednym z nich wynoszą one więcej niż 100 tys. euro. Prosty ruch i możemy spać o wiele spokojniej. Nie trzeba wtedy zadawać pytania – czy bank może zabrać pieniądze z mojego konta?

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier