Z tego artykułu dowiesz się:

Stare powiedzenie „masz to jak w banku” sprawdza się w zdecydowanej większości przypadków. Zatem pytanie, czy bank może zabrać pieniądze z mojego konta, wydaje się irracjonalne. Błąd. Okazuje się, że może i to zgodnie z literą prawa. Jak to możliwe? Wyjaśniamy!

Czy bank może zabrać pieniądze z mojego konta? Poznaj dyrektywę BRRD

Aby wyjaśnić okoliczności, w których bank może zabrać pieniądze z Twojego konta wyjaśnijmy kluczowy w tej sprawie skrót BRRD, czyli „Bank Recovery and Resolution Directive”. Sejm przyjmując kilka lat temu ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnych oraz systemie gwarantowania depozytów, oraz przymusowej restrukturyzacji wprowadził do polskiego systemu prawnego wspomnianą unijną dyrektywę.

Jest ona pokłosiem problemów z systemem bankowym podczas kryzysu finansowego. Mowa o wydarzeniach z przełomu pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. Pamiętacie zapewne z tego okresu określenie „too big to fall” (za duży, żeby upaść), stosowany dla banków, których bankructwo mogłoby spowodować poważne komplikacje dla gospodarki. Aby w przyszłości nie było konieczności ratowania instytucji finansowych z pieniędzy podatników, opracowano w UE dyrektywę BRRD. Zakładaona określony proces restrukturyzacji. Jej zapisy w polskiego prawa znalazły się już w 2016 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie Firmy, które są znane za granicą

Kiedy bank może sięgnąć po pieniądze klienta?

Teraz będzie bardzo kontrowersyjny zapis wynikający z BRRD. Zgodnie z tym prawem, jeśli bank jest zagrożony bankructwem, może sięgnąć po pieniądze klienta! Nie ważne, czy trzymasz je na ROR, czy lokacie. Co prawda Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje depozyty do kwoty 100 tys. euro, ale wszystko powyżej tej kwoty, może zostać odebrane przez bank. Jak podaje Dziennik Prawny, z szacunków wynika, że „takich osób, które mają więcej niż wskazana kwota, może być w Polsce nawet pół miliona”. Można się domyślać, że głównie są to przedsiębiorcy i inwestorzy.

Jak się zabezpieczyć przed przejęciem pieniędzy przez bank?

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Jest też chętnie stosowane przez osoby, które mają świadomość istnienia przepisów wynikających z BRRD. Zgodnie ze starą zasadą wg której „nie trzyma się wszystkich jajek w jednym koszyku” wystarczy podzielić posiadane oszczędności na kontach w różnych bankach. Szczególnie jeśli przynajmniej w jednym z nich wynoszą one więcej niż 100 tys. euro. Prosty ruch i możemy spać o wiele spokojniej. Nie trzeba wtedy zadawać pytania – czy bank może zabrać pieniądze z mojego konta?

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier