Z tego artykułu dowiesz się:

Stare powiedzenie „masz to jak w banku” sprawdza się w zdecydowanej większości przypadków. Zatem pytanie, czy bank może zabrać pieniądze z mojego konta, wydaje się irracjonalne. Błąd. Okazuje się, że może i to zgodnie z literą prawa. Jak to możliwe? Wyjaśniamy!

Czy bank może zabrać pieniądze z mojego konta? Poznaj dyrektywę BRRD

Aby wyjaśnić okoliczności, w których bank może zabrać pieniądze z Twojego konta wyjaśnijmy kluczowy w tej sprawie skrót BRRD, czyli „Bank Recovery and Resolution Directive”. Sejm przyjmując kilka lat temu ustawę o Bankowym Funduszu Gwarancyjnych oraz systemie gwarantowania depozytów, oraz przymusowej restrukturyzacji wprowadził do polskiego systemu prawnego wspomnianą unijną dyrektywę.

Jest ona pokłosiem problemów z systemem bankowym podczas kryzysu finansowego. Mowa o wydarzeniach z przełomu pierwszej i drugiej dekady XXI wieku. Pamiętacie zapewne z tego okresu określenie „too big to fall” (za duży, żeby upaść), stosowany dla banków, których bankructwo mogłoby spowodować poważne komplikacje dla gospodarki. Aby w przyszłości nie było konieczności ratowania instytucji finansowych z pieniędzy podatników, opracowano w UE dyrektywę BRRD. Zakładaona określony proces restrukturyzacji. Jej zapisy w polskiego prawa znalazły się już w 2016 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Polskie Firmy, które są znane za granicą

Kiedy bank może sięgnąć po pieniądze klienta?

Teraz będzie bardzo kontrowersyjny zapis wynikający z BRRD. Zgodnie z tym prawem, jeśli bank jest zagrożony bankructwem, może sięgnąć po pieniądze klienta! Nie ważne, czy trzymasz je na ROR, czy lokacie. Co prawda Bankowy Fundusz Gwarancyjny gwarantuje depozyty do kwoty 100 tys. euro, ale wszystko powyżej tej kwoty, może zostać odebrane przez bank. Jak podaje Dziennik Prawny, z szacunków wynika, że „takich osób, które mają więcej niż wskazana kwota, może być w Polsce nawet pół miliona”. Można się domyślać, że głównie są to przedsiębiorcy i inwestorzy.

Jak się zabezpieczyć przed przejęciem pieniędzy przez bank?

Rozwiązanie tego problemu jest bardzo proste. Jest też chętnie stosowane przez osoby, które mają świadomość istnienia przepisów wynikających z BRRD. Zgodnie ze starą zasadą wg której „nie trzyma się wszystkich jajek w jednym koszyku” wystarczy podzielić posiadane oszczędności na kontach w różnych bankach. Szczególnie jeśli przynajmniej w jednym z nich wynoszą one więcej niż 100 tys. euro. Prosty ruch i możemy spać o wiele spokojniej. Nie trzeba wtedy zadawać pytania – czy bank może zabrać pieniądze z mojego konta?

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
06 02 24

Liczba zablokowanych rachunków przez fiskusa rośnie dwucyfrowo

Skarbówka za pomocą STIR-u zablokowała firmom w ub.r. blisko 90 mln złotych [Dane MF] Jak wynika z danych…
urząd skarbowy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier