2 min. czytania

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Ruszyła rządowa infolinia

jak zatrudnić obywatela Ukrainy?
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 03 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorcy mają wiele pytań, związanych z zagadnieniem „jak zatrudnić obywatela Ukrainy?”. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło specjalną infolinię dedykowaną PRACODAWCOM, którzy mają pytania związane ze zgłaszaniem ofert pracy dla uchodźców, a także kwestiami prawnymi.

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? - pytania do ministerstwa

Szacuje się, że obecnie w Polsce przebywa około 2 mln osób, które uciekły przed napaścią wojsk rosyjskich na Ukrainę. Spora grupa to dzieci. Jest jednak także około miliona kobiet, które szukają lub wkrótce będą szukały zatrudnienia. Zgodnie z przepisami specustawy obywatele tego państwa mogą legalnie podjąć pracę przez najbliższe 18 miesięcy. Istnieje także możliwość przedłużenia tego okresu. Przedsiębiorcy, którzy chcą dowiedzieć się jak zatrudnić obywatela Ukrainy, mogą skorzystać z rozwiązań zaproponowanych przez resort rodziny i polityki społecznej.

Infolinia dla pracodawców

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło właśnie specjalną infolinię. Pod numerem telefonu 22 245 61 05 można poznać sposoby składania ofert bezpośrednio do urzędów pracy, a co za tym idzie zatrudniania naszych wschodnich sąsiadów. Wadą tego rozwiązania jest to, że działa ona jedynie od poniedziałku do piątku, między 9:00 a 15:00. W tych godzinach będzie można połączyć się z ekspertami, którzy przeprowadzą pracodawcę przez formalności i doradzą najlepsze rozwiązanie.

Infolinia ws. zatrudniania Ukraińców

Osoba, która zadzwoni na wskazany wyżej numer, będzie miała do wyboru dwa tematy rozmowy. Cyfrę „1” powinny tonowo wybrać ci pracodawcy, którzy chcą dowiedzieć się więcej o ofertach składanych do urzędów pracy. Wybór „2” to ścieżka do uzyskania informacji prawnych i organizacyjnych związanych z zatrudnieniem obywatela lub obywatelki Ukrainy w swojej firmie.

Infolinie wspiera także zespół obsługujący informacyjny adres mailowy pracaua@mrips.gov.pl. Również tam można przesyłać swoje pytania.

Praca dla obywateli Ukrainy. Cenne kontakty

Pracodawcy, którzy chcą zatrudnić uchodźców z Ukrainy, mogą zgłosić swoją ofertę pracy w formularzu online działającym pod adresem https://www.praca.gov.pl. Można także zgłosić się do najbliższego miejskiego lub powiatowego urzędu pracy.

Na każdym etapie składania oferty pracy możesz liczyć na wsparcie – oprócz infolinii MRiPS – pracowników urzędów pracy lub konsultantów Zielonej Linii tel. 19524” - informuje resort odpowiedzialny za rynek pracy. 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
06 02 24

Liczba zablokowanych rachunków przez fiskusa rośnie dwucyfrowo

Skarbówka za pomocą STIR-u zablokowała firmom w ub.r. blisko 90 mln złotych [Dane MF] Jak wynika z danych…
urząd skarbowy

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier