magazyn-firma
2 min. czytania

Czy to już ostatnia podwyżka stóp procentowych w Polsce?

ostatnia podwyżka stóp procentowych
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
07 07 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła w czwartek (7.07) podniesienie stóp procentowych o 50 punktów bazowych. W świetle najnowszych danych z gospodarki, które zdają się wieszczyć recesję, może się okazać, że była to ostatnia podwyżka stóp procentowych w tym cyklu. Co za tym przemawia?

10. i ostatnia podwyżka stóp procentowych?

Obecnie, po ogłoszeniu decyzji RPP dwie rzeczy wiemy na pewno. Po pierwsze, mamy do czynienia z najdłuższą w historii Polski serią podwyżek stóp procentowych. Po drugie, widzimy, że rada wpasowała się gdzieś pomiędzy rynkowym konsensusem, a marzeniami wielu kredytobiorców. Ekonomiści bowiem spodziewali się wzrostu stóp o 75 pb. Kredytobiorcy natomiast liczyli na oddech, lub symboliczną, czytaj – mniej bolesną podwyżkę. No i mamy 50 punktów bazowych. Czy może być to ostatnia podwyżka stóp procentowych?

CZYTAJ TAKŻE: Rekordowa inflacja w Polsce - 15,6%

Czy to ostatnia podwyżka?

Może się wydawać, że za podwyżką stóp przemawia właściwie wszystko. Katastrofalnie słaby złoty, szczególnie do dolara, a także inflacja – najwyższa od 1997 roku.

Z drugiej jednak strony, z rynku napływają inne sygnały. Groźba światowej recesji może sprawić, że niebawem świat zacznie stopy obniżać. W Polsce bardzo niekorzystnie w tym świetle wyglądają odczyty wskaźnika przemysłowego PMI na poziomie 44,4 pkt. Taki wynik sugeruje, że przemysł spodziewa się recesji, a nawet jest jej bardziej niż pewny.

Dodajmy do tego fatalne wiadomości od najważniejszego rynku zagranicznego dla polskiej gospodarki, czyli Niemiec. Nasz zachodni sąsiad, który jest naszym głównym partnerem właśnie wchodzi w fazę, którą można nazwać stopniową utratą dawnego znaczenia. Niemcy dość boleśnie odczuły pandemię koronawirusa. Dużo mocniejszym ciosem może być niestabilność w dostawach gazu. Lista problemów Berlina może się jednak wydłużać.

Co powinna zrobić RPP?

Rada Polityki Pieniężnej zapewne zbliża się do momentu, w którym wszem i wobec, dla bezpieczeństwa polskiej gospodarki zatrzyma wspinaczkę po stopach procentowych. Taka decyzja jest bliżej, niż mogło nam się wydawać jeszcze niedawno.

Wyzwanie jest potężne – walczyć z inflacją, czy ratować gospodarkę? W sytuacji drastycznego hamowania, wyhamuje pewnie także wzrost cen. Jeśli jednak tak się nie stanie, grozi nam opisywane już w Magazynie Firma szalenie niebezpieczne zjawisko, jakim jest stagflacja.

To Cię zainteresuje

28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki
02 03 23

Kredyty dla mikrofirm. Prognozy bardziej optymistyczne

Kredyty dla mikrofirm odbiją. Katastrofalna sytuacja na rynku kredytów dla najmniejszych firm ma już wkrótce się zmienić. Z…
kredyty firmowe

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank
01 03 23

W co inwestować w 2023?

Inwestowanie to jedna z ważnych dziedzin finansów osobistych, która pozwala pomnażać posiadane środki pieniężne. Istnieje wiele sposobów inwestowania,…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier