Z tego artykułu dowiesz się:

Jak badać zdolność kredytową, by z jednej strony zachować bezpieczeństwo instytucji finansowych, a z drugiej troszczyć się np. o dostępność mieszkań dla młodych Polaków. Zdania są podzielone, a już na pewno na linii KNF – deweloperzy. Regulator zabrał mocne stanowisko w tej sprawie

KNF – deweloperzy. Różne wizje, różne argumenty

Zwarcie na linii KNF - deweloperzy? Stanowisko Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, dość mocne, a także stanowcze w swoim brzmieniu, to oczekiwany głos regulatora w dyskusji o sposobie badania zdolności kredytowej. Urząd KNF zaznaczył na wstępie, że obserwuje to co dzieje się w mediach. Nazywa to wzmożoną aktywnością firm deweloperskich, a także "analityków z nimi powiązanych". Regulator zwraca uwagę na fakt, że skupia się ona na pogarszającej sytuacji rynku budownictwa mieszkaniowego.

Według prezentowanych opinii związane ma to być ze spadkiem zdolności kredytowej potencjalnych nabywców mieszkań, co ma wynikać głównie z oczekiwań UKNF dotyczących zasad badania zdolności kredytowej przez banki. W opiniach tych, akcentując m. in. troskę o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, wskazuje się, że działania ostrożnościowe Urzędu KNF w tym zakresie są niezrozumiałe lub nadmiarowe” – zauważa w swoim stanowisku UKNF.

Regulator ma swoje argumenty

KNF zwraca uwagę, że na to co dzieje się na rynku mieszkań, a wpływ ma tą sytuację ma wiele czynników. Wymienia wśród nich ceny mieszkań. Dodaje, że zależą one od cen energii, materiałów, kosztów pracy oraz… polityki marżowej (za chwilę więcej o tym).

Z kolei po stronie podażowej dostrzega dostępność mieszkań, która w znacznym stopniu jest kształtowana przez popyt o charakterze inwestycyjnym. Czyli, jak określa to UKNF „zjawiskiem wręcz hurtowego nabywania nowych mieszkań przez klientów instytucjonalnych”. Urząd nie zapomina także o takich zmiennych jak skłonność nabywców do wieloletnich zobowiązań.

KNF ostro o deweloperach

I tutaj pojawia się najmocniejszy fragment stanowiska, w którym UKNF mocno wbija szpilę deweloperom. Pozwolimy sobie dla ścisłości zacytować go w całości.

Jeśli deweloperzy rzeczywiście kierują się realną troską o dostępność mieszkań dla młodych Polaków, mają w tym zakresie możliwość dostosowania własnej polityki marżowej. Z danych Urzędu KNF wynika, że średnia rentowność brutto sektora deweloperskiego na sprzedaży za 2021 r. wyniosła 31%, zaś za pierwsze półrocze 2022 r. – 29,4% (dane sporządzono dla podmiotów notowanych na rynku regulowanym oraz w Alternatywnym Systemie Obrotu, tj. dla 13 spółek z rynku regulowanego oraz 2 spółek z NewConnect)”.

Powtórka historii z frankowiczami?

Według UKNF formułowane w ostatnim czasie postulaty co do poluzowania ostrożnościowego podejścia nadzoru brzmią niepokojąco. Urząd przypomina przy okazji „analogiczną, historyczną dyskusję” związaną z dostępnością kredytów we frankach szwajcarskich, która przetoczyła się w 2006 roku. Miało to miejsce w momencie, w którym organ nadzoru próbował ograniczyć ryzyko, związane z takim finansowaniem zakupi mieszkań w ramach słynnej wówczas rekomendacji „S”.

Stanowisko Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego

Z pełną treścią odpowiedzi UKNF można zapoznać się na stronie nadzorcy. Dla ułatwienia podajemy bezpośredni link.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier