2 min. czytania

Numer paragonu – jak go znaleźć?

numer-paragonu
Autor
redakcja
Opublikowano
05 04 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Paragon jest potwierdzeniem dokonanej transakcji. W określonych sytuacjach działa też jak faktura uproszczona. By poprawnie zaksięgować taki wydatek, trzeba wiedzieć jak znaleźć numer paragonu

Wydanie paragonu jest obowiązkiem sprzedawcy. Paragon drukowany jest przy użyciu kasy rejestrującej. W przypadku zatwierdzania transakcji kasa rejestrująca wyznacza numer paragonu.

Paragon jako faktura

Paragon, po spełnieniu określonych warunków działa jak faktura uproszczona. Taką uproszczoną fakturę można wystawić jeśli kwota zakupu jest niższa niż 450 zł brutto lub 100 euro brutto, jeśli kwota płacona jest w tej zagranicznej walucie. Jeśli więc robimy jakieś drobne zakupy, to funkcję faktury spełnia paragon. O ile dopisany zostanie do niego numer NIP nabywcy.

CZYTAJ TAKŻE: E-faktury dla mikrofirm. Jest aplikacja

Jak znaleźć numer paragonu?

Numer paragonu będzie ważny w trakcie ewidencjonowania tego zakupu. Gdy zdecydujemy, że ten konkretny wydatek, który jest potwierdzony paragonem ma być kosztem uzyskania przychodu, to trzeba go będzie prawidłowo zaksięgować. I tak jak w przypadku faktury do ewidencji wpisujemy numer faktury, tak w przypadku paragonu trzeba będzie znaleźć numer paragonu. Pozwoli on nam jednoznacznie zidentyfikować dokument tak by nie pomylić go z żadnym innym. To ważne szczególnie wtedy, gdy paragon traktujemy jako fakturę uproszczoną. Jak więc znaleźć numer paragonu?

Numer paragonu znajduje się pod napisem „suma”, po lewej stronie dokumentu. Zwykle w tej samej linijce jest godzina transakcji.

Faktura uproszczona

Jak już stwierdziliśmy paragon może pełnić rolę faktury uproszczonej. W przypadku transakcji na niewielką kwotę, paragon z dopisanym numerem NIP jest właśnie fakturą uproszczoną. Faktura uproszczona nie wymaga wszystkich danych, które ma „zwykła” faktura. Paragon ma nazwę podmiotu odpowiedzialnego za sprzedaż, numer NIP tego podmiotu, nazwę towaru lub usługi, cenę jednostkową przedmiotu zakupu, wyszczególnienie wartości sprzedaży, rozliczenie podatku

Błędny numer paragonu

Wystawienie paragonu z błędnym numerem jest praktycznie niemożliwe. Wszystko dlatego, że paragon wystawiany jest przez kasę fiskalną. Jeśli jednak zdarzy się pomyłka, to nie można poprawiać paragonu. Trzeba wystawić nowy. W przypadku faktury wystawiamy po prostu fakturę korygującą. Przy paragonie nie jest to możliwe.

Numer paragonu a stawki VAT

Paragon, który pełni też funkcję faktury uproszczonej, wykorzystywany jest to odliczenia podatkowego, głównie VAT. Na paragonie każda pozycja towarowa lub usługa jest przyporządkowana do określonej stawki podatkowej. Są one oznaczone literami. A oznacza standardową stawkę, B stawkę obniżoną 7%, C – podatek VAT w wysokości 5%, D – podatek 0%, a E to zwolnienie od podatku. Na paragonie możemy też znaleźć symbole F i G. To oznaczenie opodatkowania turystyczne albo sprzedaż dzieł sztuki.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier