3 min. czytania

Czy zawieszenie działalności gospodarczej się opłaca?

Autor
redakcja
Opublikowano
30 11 20
Z tego artykułu dowiesz się:

Zawieszenie działalności to jeden z lepszych sposobów ograniczenia wydatków, gdy biznes nie idzie po naszej myśli. Ale czy zawieszenie działalności się opłaca?

Osoba prowadząca działalność gospodarczą niekiedy staje przed sytuacją, gdy zmuszona jest ją zawiesić. Czy zawieszenie działalności gospodarczej jest bardziej opłacalne niż jej zamknięcie? Tak naprawdę wszystko jest uzależnione od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej się prowadzi.

CZYTAJ TAKŻE: Zwrot towaru zakupionego na firmę – nowe prawo

Osobista opieka nad dzieckiem

Przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, ma prawo do zawieszenia prowadzenia firmy na okres od 30 dni do 24 miesięcy. Inaczej jest jedynie w przypadku, gdy zawieszenie podyktowane jest sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem.

W przypadku sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, firmę należy prowadzić od co najmniej 6 miesięcy. Zawiesić ją można na okres nie dłuższy niż 3 lata, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Najczęstsze błędy popełniane przez firmy w mediach społecznościowych

Pamiętać trzeba, że zgodnie z przepisami kodeksu pracy, przedsiębiorca sprawujący osobistą opiekę nad dzieckiem nie ma prawa do przywilejów podobnych do pracownika na urlopie wychowawczym, bo po prostu pracownikiem nie jest. Jedynym plusem są odprowadzane składki z budżetu państwa na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Nie mają one jednak prawa do dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem, ponieważ osoby te nie mają prawa do urlopu wychowawczego. Nie mogą więc liczyć na żadne dodatkowe pieniądze. Z tego powodu tylko mała grupa osób decyduje się na takie rozwiązanie, a większość matek i ojców poszukuje innych form opieki nad dzieckiem.

Jak wygląda zawieszenie działalności gospodarczej?

W okresie zawieszenia działalności gospodarczej nie można oczywiście jej prowadzić i czerpać z niej dochodów. Są jednak pewne wyjątki. Przedsiębiorca może wykonywać czynności, których celem jest zabezpieczenie swoich przychodów. W tym czasie musi również wykonywać wszelkie obowiązki nałożone na niego przepisami prawa, może być również poddany kontroli.

W okresie zawieszenia prowadzenia działalności gospodarczej nie trzeba opłacać ubezpieczenia społecznego, a także chorobowego, wypadkowego i zdrowotnego, ale tym samym po upływie 30 dni od daty wygaśnięcia traci się również prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej.

CZYTAJ TAKŻE: Składki ZUS. Czy można nie płacić ZUS?

W trakcie zawieszenia działalności nie ma obowiązku składania deklaracji VAT, chyba że w jej trakcie ponosi się stałe wydatki tego wymagające.

Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Zawieszenie działalności gospodarczej jest bardzo łatwe i odbywa się na wniosek przedsiębiorcy składany w CEIDG. Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku i trwa aż do chwili, gdy złoży się wniosek o wznowienie wykonywania działalności gospodarczej. Jeżeli nie ma się zamiaru jej prowadzić, zawsze można działalność zamknąć. Wówczas należy powiadomić ZUS oraz urząd skarbowy. Wówczas należy również dokonać spisu z natury – czyli przeliczeniu składników wchodzących w skład firmowego majątku oraz wykazu składników majątku. Należy to zrobić dla celów podatkowych. Wniosek o wykreślenie wpisu z Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej koniecznie trzeba złożyć w terminie 7 dni od daty zaprzestania prowadzenia firmy.

Jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że po okresie nieprowadzenia czynnej działalności wróci się do niej, zawieszenie jest najlepszym, praktycznym rozwiązaniem. To dużo wygodniejsze niż likwidacja, chociażby z uwagi na ulgi w opłacaniu składek na ZUS.

 

 

 

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024
24 01 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Wiadomo, KTO NIE SKORZYSTA

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii konsultuje pomysł wakacji od ZUS. Tylko w 2024 pomysł…
wakacje od zus
23 01 24

Składka zdrowotna 2024. Ile wynosi składka zdrowotna?

Składki ZUS to nie tylko ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy wypadkowe. To też składka zdrowotna. Zobaczy ile wynosi składka…
skladka_zdrowotna
19 01 24

Tysiące przedsiębiorców zamknie firmy? ZUS szykuje katastrofę. Wszystko przez Mały ZUS Plus

Tysiące przedsiębiorców będzie zmuszonych do zamknięcia firm. Wszystko przez wytyczne ZUS dotyczące preferencyjnych składek Mały ZUS Plus. Rzecznik…
zus

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier