2 min. czytania

Czym będzie Narodowy Holding Spożywczy? Czy czeka nas powrót PGR-ów?

pole
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
20 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

UOKiK zgodził się na konsolidację spółek rolno-spożywczych. Co oznacza, że Narodowy Holding Spożywczy powstanie jeszcze w tym roku.

Strategiczny projekt rządu

Inicjatywa stworzenia holdingu nie jest nowym pomysłem. Jej realizacją zajmował się początkowo resort rolnictwa. Ale dopiero gdy pieczę nad projektem objął minister Aktywów Państwowych prace przyspieszyły. Narodowy Holding Spożywczy to nadzieja polskiej gospodarki i strategiczny projekt rządu.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

Jej postawnie ma zaspokoić dwa cele. Pierwszy to stworzenie podmiotu wykorzystującego zasoby Skarbu Państwa, co nie tylko wzmocni pozycję spółek państwowych, ale i krajowy przemysł rolno-spożywczy. Ponadto, jak zauważył wiceminister Artur Śliwka podczas wystąpienia w poselskiej komisji rolnictwa, dzięki NHS wzrośnie konkurencyjność polskich produktów na rynkach zagranicznych. Państwo będzie miało też jak przeciwdziałać negatywnym zdarzeniom jakie występują na rynku rolno-spożywczym.

Sceptycy nie pozostawiają złudzeń i nazywają pomysł nowoczesnym PGR.

Wszystko zaczęło się od cukru

W pierwszej fazie koncepcji planowano utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej. Na skutek podejmowanych działań wyznaczono Krajową Spółkę Cukrową S.A. jako prekursora.

Pomysł na biznes. Co najlepiej się sprzedaje, a na co jest raczej mały popyt? [DANE]

Mimo, że nazwa może być sugerująca, spółka oraz jej podmioty zależne poza wytwarzaniem cukry z buraków cukrowych zajmują się także: skupem, przetwórstwem zbóż, warzyw i owoców, a także produkcji słodyczy.

Parę dni temu poczyniono kolejny krok w stronę konsolidacji. Mianowice zgodę na połączenie spółek zgodnie z projektem wyraził UOKiK.

Narodowy Holding Spożywczy a gospodarka centralnie sterowana

PGR, a dokładnie Państwowe Gospodarstwo Rolne było formą własności ziemskiej, która zakończyła swój byt w 1993 roku. Od tego czasu rolnicy prowadzą działalność w ramach prywatnych gospodarstw na zasadach kapitalizmu.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Bushcraft i leśny survival rozwija się wyjątkowo szybko

Wiele wskazuje na to, że partia rządząca chce wskrzesić ten relikt przeszłości przez stworzenie podmiotu, który będzie podejmował gospodarcze decyzje i reprezentował wspólne cele.

Jeden z wyjątków jest taki, że plantatorom zagwarantowano udział organizatorski i własnościowy w firmach należących do NHS. A tych ma być docelowo aż 48.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier