2 min. czytania

Czym będzie Narodowy Holding Spożywczy? Czy czeka nas powrót PGR-ów?

pole
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
20 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

UOKiK zgodził się na konsolidację spółek rolno-spożywczych. Co oznacza, że Narodowy Holding Spożywczy powstanie jeszcze w tym roku.

Strategiczny projekt rządu

Inicjatywa stworzenia holdingu nie jest nowym pomysłem. Jej realizacją zajmował się początkowo resort rolnictwa. Ale dopiero gdy pieczę nad projektem objął minister Aktywów Państwowych prace przyspieszyły. Narodowy Holding Spożywczy to nadzieja polskiej gospodarki i strategiczny projekt rządu.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

Jej postawnie ma zaspokoić dwa cele. Pierwszy to stworzenie podmiotu wykorzystującego zasoby Skarbu Państwa, co nie tylko wzmocni pozycję spółek państwowych, ale i krajowy przemysł rolno-spożywczy. Ponadto, jak zauważył wiceminister Artur Śliwka podczas wystąpienia w poselskiej komisji rolnictwa, dzięki NHS wzrośnie konkurencyjność polskich produktów na rynkach zagranicznych. Państwo będzie miało też jak przeciwdziałać negatywnym zdarzeniom jakie występują na rynku rolno-spożywczym.

Sceptycy nie pozostawiają złudzeń i nazywają pomysł nowoczesnym PGR.

Wszystko zaczęło się od cukru

W pierwszej fazie koncepcji planowano utworzenie Krajowej Grupy Spożywczej. Na skutek podejmowanych działań wyznaczono Krajową Spółkę Cukrową S.A. jako prekursora.

Pomysł na biznes. Co najlepiej się sprzedaje, a na co jest raczej mały popyt? [DANE]

Mimo, że nazwa może być sugerująca, spółka oraz jej podmioty zależne poza wytwarzaniem cukry z buraków cukrowych zajmują się także: skupem, przetwórstwem zbóż, warzyw i owoców, a także produkcji słodyczy.

Parę dni temu poczyniono kolejny krok w stronę konsolidacji. Mianowice zgodę na połączenie spółek zgodnie z projektem wyraził UOKiK.

Narodowy Holding Spożywczy a gospodarka centralnie sterowana

PGR, a dokładnie Państwowe Gospodarstwo Rolne było formą własności ziemskiej, która zakończyła swój byt w 1993 roku. Od tego czasu rolnicy prowadzą działalność w ramach prywatnych gospodarstw na zasadach kapitalizmu.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Bushcraft i leśny survival rozwija się wyjątkowo szybko

Wiele wskazuje na to, że partia rządząca chce wskrzesić ten relikt przeszłości przez stworzenie podmiotu, który będzie podejmował gospodarcze decyzje i reprezentował wspólne cele.

Jeden z wyjątków jest taki, że plantatorom zagwarantowano udział organizatorski i własnościowy w firmach należących do NHS. A tych ma być docelowo aż 48.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier