Z tego artykułu dowiesz się:

Transakcje kupna-sprzedaży w handlu międzynarodowym są obciążone pewnym ryzykiem. Jak radzi PARP, warto dodatkowo zabezpieczyć się instrumentem, który zyskuje na popularności. Czym jest akredytywa dokumentowa? Wyjaśniamy.

Akredytywa dokumentowa w handlu międzynarodowym

Osoby prowadzące biznes z zagranicznymi podmiotami prędzej spotkają się z pojęciem „akredytywa dokumentowa”. Brzmi groźnie, ale tak naprawdę jest to bardzo wygodny instrument coraz powszechniej stosowany w Europie i na świecie.

Klasyczna międzynarodowa transakcja kupna-sprzedaży to operacja, w której zaangażowane są dwie strony: importer i eksporter. Najpopularniejszą metodą rozliczenia jest bankowy przelew. Łatwo jednak dostrzec w tym układzie podstawowe zagrożenie. Cały mechanizm opiera się na zaufaniu. Gorzej jeśli zostanie ono nadszarpnięte, a eksporter nie otrzyma należnej zapłaty, mimo że wysłał towar.

PARP przypomina jednak o bardzo wygodnym rozwiązaniu. Dzięki niemu, jako eksporter masz zagwarantowane bezpieczeństwo. Mowa o akredytywie dokumentowej.

Czym jest wspomniana akredytywa dokumentowa? Jej idea polega na tym, że dwie strony transakcji umawiają się na zabezpieczoną transakcję. W tej sytuacji to bank importera staje się gwarantem płatności dla eksportera.

CZYTAJ TAKŻE: Import-eksport. Z którym krajem najlepiej handlować?

Jak uruchomić akredytywę dokumentową?

Uruchomienie akredytywy wymaga oczywiście zgody i zaangażowania obu stron. Muszą one bowiem dopełnić określonych formalności. Zazwyczaj to eksporter przesyła do importera prośbę o złożenie w obsługującym go banku akredytywy. Koniecznie musi ona zawierać szczegółowe informacje związane z transakcją.

Akredytywa dokumentowa w praktyce

W praktyce możemy spotkać się z kilkoma rodzajami akredytywy dokumentowej. Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw PARP w bardzo obrazowy sposób przedstawił cały mechanizm działania tego instrumentu. Warto zatem obejrzeć poniższy film.

Kiedy akredytywa dokumentowa może się przydać?

Pamiętajmy, że akredytywa to narzędzie, które działa proporcjonalnie. W jednakowy sposób chroni interesy zarówno importera jak i eksportera. Po pierwsze chodzi o ryzyko związane z jakością i terminowością dostaw. W drugim przypadku – z płatnościami.

Akredytywa jest dobrym rozwiązaniem w momencie, w którym pozyskujemy nowych, zagranicznych kontrahentów. Powszechnie uważa się, że warto ją stosować w przypadku partnerów z niespokojnych politycznie i społecznie obszarów.

Kosztowne dostawy trzeba zabezpieczyć

W ocenie doradców akredytywa dokumentowa odgrywa szczególną rolę w przypadku dostaw, które wymagają dłuższego czasu oraz zaangażowania niemałych środków przez podmiot eksportujący. W ten sposób można niemal do minimum ograniczyć ryzyka związane z ewentualnym wycofaniem się importera z zawartej wcześniej umowy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier