Z tego artykułu dowiesz się:

Transakcje kupna-sprzedaży w handlu międzynarodowym są obciążone pewnym ryzykiem. Jak radzi PARP, warto dodatkowo zabezpieczyć się instrumentem, który zyskuje na popularności. Czym jest akredytywa dokumentowa? Wyjaśniamy.

Akredytywa dokumentowa w handlu międzynarodowym

Osoby prowadzące biznes z zagranicznymi podmiotami prędzej spotkają się z pojęciem „akredytywa dokumentowa”. Brzmi groźnie, ale tak naprawdę jest to bardzo wygodny instrument coraz powszechniej stosowany w Europie i na świecie.

Klasyczna międzynarodowa transakcja kupna-sprzedaży to operacja, w której zaangażowane są dwie strony: importer i eksporter. Najpopularniejszą metodą rozliczenia jest bankowy przelew. Łatwo jednak dostrzec w tym układzie podstawowe zagrożenie. Cały mechanizm opiera się na zaufaniu. Gorzej jeśli zostanie ono nadszarpnięte, a eksporter nie otrzyma należnej zapłaty, mimo że wysłał towar.

PARP przypomina jednak o bardzo wygodnym rozwiązaniu. Dzięki niemu, jako eksporter masz zagwarantowane bezpieczeństwo. Mowa o akredytywie dokumentowej.

Czym jest wspomniana akredytywa dokumentowa? Jej idea polega na tym, że dwie strony transakcji umawiają się na zabezpieczoną transakcję. W tej sytuacji to bank importera staje się gwarantem płatności dla eksportera.

CZYTAJ TAKŻE: Import-eksport. Z którym krajem najlepiej handlować?

Jak uruchomić akredytywę dokumentową?

Uruchomienie akredytywy wymaga oczywiście zgody i zaangażowania obu stron. Muszą one bowiem dopełnić określonych formalności. Zazwyczaj to eksporter przesyła do importera prośbę o złożenie w obsługującym go banku akredytywy. Koniecznie musi ona zawierać szczegółowe informacje związane z transakcją.

Akredytywa dokumentowa w praktyce

W praktyce możemy spotkać się z kilkoma rodzajami akredytywy dokumentowej. Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw PARP w bardzo obrazowy sposób przedstawił cały mechanizm działania tego instrumentu. Warto zatem obejrzeć poniższy film.

Kiedy akredytywa dokumentowa może się przydać?

Pamiętajmy, że akredytywa to narzędzie, które działa proporcjonalnie. W jednakowy sposób chroni interesy zarówno importera jak i eksportera. Po pierwsze chodzi o ryzyko związane z jakością i terminowością dostaw. W drugim przypadku – z płatnościami.

Akredytywa jest dobrym rozwiązaniem w momencie, w którym pozyskujemy nowych, zagranicznych kontrahentów. Powszechnie uważa się, że warto ją stosować w przypadku partnerów z niespokojnych politycznie i społecznie obszarów.

Kosztowne dostawy trzeba zabezpieczyć

W ocenie doradców akredytywa dokumentowa odgrywa szczególną rolę w przypadku dostaw, które wymagają dłuższego czasu oraz zaangażowania niemałych środków przez podmiot eksportujący. W ten sposób można niemal do minimum ograniczyć ryzyka związane z ewentualnym wycofaniem się importera z zawartej wcześniej umowy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jak założyć firmę w 2025 roku? Krok po kroku dla początkujących

Jak założyć firmę w 2025 roku? Praktyczny poradnik krok po kroku 1. Dlaczego warto założyć firmę w 2025…
jak zalozyc firme

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier