Z tego artykułu dowiesz się:

Transakcje kupna-sprzedaży w handlu międzynarodowym są obciążone pewnym ryzykiem. Jak radzi PARP, warto dodatkowo zabezpieczyć się instrumentem, który zyskuje na popularności. Czym jest akredytywa dokumentowa? Wyjaśniamy.

Akredytywa dokumentowa w handlu międzynarodowym

Osoby prowadzące biznes z zagranicznymi podmiotami prędzej spotkają się z pojęciem „akredytywa dokumentowa”. Brzmi groźnie, ale tak naprawdę jest to bardzo wygodny instrument coraz powszechniej stosowany w Europie i na świecie.

Klasyczna międzynarodowa transakcja kupna-sprzedaży to operacja, w której zaangażowane są dwie strony: importer i eksporter. Najpopularniejszą metodą rozliczenia jest bankowy przelew. Łatwo jednak dostrzec w tym układzie podstawowe zagrożenie. Cały mechanizm opiera się na zaufaniu. Gorzej jeśli zostanie ono nadszarpnięte, a eksporter nie otrzyma należnej zapłaty, mimo że wysłał towar.

PARP przypomina jednak o bardzo wygodnym rozwiązaniu. Dzięki niemu, jako eksporter masz zagwarantowane bezpieczeństwo. Mowa o akredytywie dokumentowej.

Czym jest wspomniana akredytywa dokumentowa? Jej idea polega na tym, że dwie strony transakcji umawiają się na zabezpieczoną transakcję. W tej sytuacji to bank importera staje się gwarantem płatności dla eksportera.

CZYTAJ TAKŻE: Import-eksport. Z którym krajem najlepiej handlować?

Jak uruchomić akredytywę dokumentową?

Uruchomienie akredytywy wymaga oczywiście zgody i zaangażowania obu stron. Muszą one bowiem dopełnić określonych formalności. Zazwyczaj to eksporter przesyła do importera prośbę o złożenie w obsługującym go banku akredytywy. Koniecznie musi ona zawierać szczegółowe informacje związane z transakcją.

Akredytywa dokumentowa w praktyce

W praktyce możemy spotkać się z kilkoma rodzajami akredytywy dokumentowej. Centrum Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw PARP w bardzo obrazowy sposób przedstawił cały mechanizm działania tego instrumentu. Warto zatem obejrzeć poniższy film.

Kiedy akredytywa dokumentowa może się przydać?

Pamiętajmy, że akredytywa to narzędzie, które działa proporcjonalnie. W jednakowy sposób chroni interesy zarówno importera jak i eksportera. Po pierwsze chodzi o ryzyko związane z jakością i terminowością dostaw. W drugim przypadku – z płatnościami.

Akredytywa jest dobrym rozwiązaniem w momencie, w którym pozyskujemy nowych, zagranicznych kontrahentów. Powszechnie uważa się, że warto ją stosować w przypadku partnerów z niespokojnych politycznie i społecznie obszarów.

Kosztowne dostawy trzeba zabezpieczyć

W ocenie doradców akredytywa dokumentowa odgrywa szczególną rolę w przypadku dostaw, które wymagają dłuższego czasu oraz zaangażowania niemałych środków przez podmiot eksportujący. W ten sposób można niemal do minimum ograniczyć ryzyka związane z ewentualnym wycofaniem się importera z zawartej wcześniej umowy.

To Cię zainteresuje

Dlaczego warto zastrzec markę na siebie, a nie na firmę?

W erze, gdzie silne marki dyktują trendy i wpływają na percepcję kulturową, wielu z nas automatycznie zakłada, że…

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp
09 08 23

Wirtualne biuro- czym jest i jak działa?

Do rejestracji każdej firmy konieczne jest posiadanie adresu. Nie każdy przedsiębiorca chce posługiwać się adresem prywatnym, wybiera więc…

Dlaczego warto skorzystać z firmy przeprowadzkowej podczas zmiany siedziby firmy

Zmiana siedziby firmy to proces, który może okazać się wymagający i skomplikowany. Niezależnie od rozmiaru firmy i rodzaju…
przeprowadzka

Czynniki ekonomiczne na czele największych obaw Polaków. Inflacja wciąż „królową”

Inflacja wciąż na czele rankingu największych lęków Polaków. Jak wynika z cyklicznego badania pt. „Bieżące lęki i obawy…
KSEF

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier