Z tego artykułu dowiesz się:

Raportowanie niefinansowe kojarzy nam się z wielkimi firmami. Błąd! Wystarczy, że masz jednego dużego kontrahenta i już wkrótce, będzie zadawał Ci coraz więcej pytań z zakresu ESG. Czym jest ESG i jak brak wiedzy na ten temat może uderzyć w małe firmy? Odpowiadamy.

Czym jest ESG?

Czym jest ESG i jak się przekłada ono na małe firmy współpracujące z dużymi graczami? Na początek definicja. Rozłóżmy ten skrót na czynniki pierwsze. „E” to „environmental”, czyli środowisko. „S” jak „social responsibility” to społeczna odpowiedzialność. „G”, czyli „governance” to ład korporacyjny. O co tyle szumu? O to, że na podstawie tych trzech wskaźników już niebawem będą powstawały (choć gdzieniegdzie już powstają) zaawansowane raporty przedsiębiorstw.

Ktoś może powiedzieć, że to dotyczy tylko potężnych spółek. Owszem. Ale bardzo szybko odbije się także na małych firmach. Jeśli, przykładowo, dostarczasz wielkiemu koncernowi śrubki, wkrótce nie wystarczy mu sama dostawa na czas. Ważne będzie także, jak powstają, czy przy ich produkcji cierpi środowisko, co robisz z odpadami produkcyjnymi, czy zatrudniasz legalnie obcokrajowców itp. itd. Dane z Twojej firmy będą cząstką większego raportu, który opublikuje Twój klient. On musi. Ty za to będziesz zobowiązany złożyć kompletny raport z tego, co w niefinansowym obszarze dzieje się w Twojej firmie. Np. na arkuszu z pytaniami i odpowiedziami. Zresztą w wielu spółkach to już się dzieje!

CZYTAJ TAKŻE: Pakiet mobilności 2022

Co to jest taksonomia?

Już od 1 stycznia 2022 duże firmy będą raportowały opierając się o  tzw. taksonomię, czyli taki system klasyfikacji działalności gospodarczej, który opiera się na stopniu zrównoważenia środowiskowego. Powiedzmy to od razu – system jest tak skonstruowany, że nikt nie będzie mógł w nim „naściemniać”. Raport to nie zakładka „o nas” w internecie. Nie da się w nim napisać wszystkiego. Sprzeczności szybko wychodzą.

W 2023 roku wiele dużych firm również o charakterze niefinansowym będzie musiało raportować według bardzo ściśle określonych wskaźników, które wynikają z kryteriów taksonomii.

Krótko mówiąc. Firma, która rzetelnie będzie podchodziła do tych zagadnień, ale jednocześnie będzie mocno „zrównoważona”, nie tylko łatwiej zdobędzie klientów, ale także dostanie… tańszy kredyt. Same banki będą się musiały „spowiadać”, komu udzielają finansowania. Kredytowanie wątpliwych środowiskowo inwestycji i działalności, będzie bardzo słabo widziane i zaraz odbije się na szczegółowych danych w raporcie.

 

Mała firma a ESG

Musimy być przygotowani, że coraz częściej, a już na pewno od 2023 roku, duże firmy składając u nas zamówienie, będą zadawały dużo pytań. Po co? To już nie jest formalność. Dane uzyskane w ten sposób będą przekładały się na to, co znajdzie się w raporcie. Jeżeli więc nie wiemy, ile dwutlenku węgla produkuje nasz zakład, ile wody zużywa produkcja itd. lepiej już teraz nadrobić taką wiedzę.

Jeden z naszych czytelników opowiadał kiedyś, że dostał od klienta z Niemiec całą ankietę łącznie z pytaniami o… politykę antydyskryminacyjną w firmie oraz nielegalne zatrudnianie cudzoziemców. Nie ma się czym oburzać. Wkrótce naprawdę będzie to standard.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier