Z tego artykułu dowiesz się:

Prowadzisz sklep spożywczy? Pamiętaj - rusza Tarcza Antyinflacyjna. Czy tego chcesz, czy nie, musisz powiesić przy kasie informację o obniżce VAT z 5 do 0%. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie wzór takiej adnotacji. Wygląda wypisz wymaluj jak rządowa reklama. I to dobrze przemyślana.

Tarcza antyinflacyjna – kiedy?

Już od 1 lutego 2022 roku wchodzi w życie Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Przez równe pół roku, ma ona chronić konsumentów przed skutkami drożyzny. Rząd zdecydował o obniżeniu stawek VAT m.in. na produkty spożywcze, ale także paliwo, gaz ziemny, nawozy, ciepło i prąd.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza Antyinflacyjna to bomba z opóźnionym zapłonem.

Tarcza antyinflacyjna – obowiązek informacyjny

Jak informuje Ministerstwo Finansów, w związku z wprowadzeniem Tarczy 2.0. przedsiębiorcy muszą również umieścić w sklepie lub na stacji paliw (przy kasie rejestrującej) czytelną informację, że dla tych towarów zostały obniżone stawki VAT. W przypadku sprzedawców gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej informacje o tym muszą być każdorazowo dołączane do faktur  lub innych dokumentów, z których wynika zapłata należności za te towary”.

Obniżka VAT – informacja w sklepie

Co ciekawe, resort finansów, opracował wzór informacji, jaką sprzedawca powinien zamieścić przy kasie jeśli tylko sprzedaje towary objęte obniżką VAT.

Tarcza-informacja

Trzeba przyznać, że wzór utrzymany jest mocno w konwencji rządowych infografik prezentowanych m.in. w social mediach. W prawym górnym roku zawiera charakterystyczny logotyp Tarczy Antyinflacyjnej. Logo znalazło się także w tle całego ogłoszenia.

Największą czcionką nie napisano zmian stawek, a zdanie „Dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej”. Żeby nikt nie miał wątpliwości, dzięki komu przy kasie płaci mniej, w stopce informacji znalazły się dwa dodatkowe logotypy. Po lewej: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, po prawej Ministerstwa Finansów.

Informacja przy kasie, nie na paragonie

Informacja o obniżce VAT będzie umieszczana przy kasie, choć senat proponował zupełnie inne rozwiązanie. Intencją izby wyższej było zmieszczenie adnotacji o Tarczy Antyinflacyjnej na paragonie. Ostateczny pomysł mocno krytykuje opozycja a także sami przedsiębiorcy. W mocnych słowach skomentował to były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Są przedsiębiorcy, którzy uważają, że w ślad za informacją o Tarczy, w swoich sklepach zamieszczą adnotacje dotyczące wprowadzonego rok temu przez rząd… podatku cukrowego, który sprawił, że wzrosły ceny napojów słodzonych. Pisaliśmy o tym tutaj. Ciekawe, jak zareaguje na nie skarbówka.

To Cię zainteresuje

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
06 11 23

Europaleta - podstawowa paleta transportowa

Co to jest Europaleta? Jaka jest konstrukcja europlalety?   W erze globalizacji i rosnącego znaczenia logistyki, efektywny transport…
25 10 23

Wypełniacz do prezentów - top 5 propozycji dla każdego

Prezentowanie upominków w sposób przemyślany i estetyczny to sztuka, która wymaga nie tylko kreatywności, ale i odpowiednich materiałów.…
06 10 23

Sukcesja w firmach rodzinnych: klucz do długotrwałego sukcesu biznesowego

Firmy rodzinne stanowią istotną część gospodarki na całym świecie. Charakteryzują się one unikalnymi cechami i wyzwaniami. Jednym z…
sukcesja

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier