Z tego artykułu dowiesz się:

Prowadzisz sklep spożywczy? Pamiętaj - rusza Tarcza Antyinflacyjna. Czy tego chcesz, czy nie, musisz powiesić przy kasie informację o obniżce VAT z 5 do 0%. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie wzór takiej adnotacji. Wygląda wypisz wymaluj jak rządowa reklama. I to dobrze przemyślana.

Tarcza antyinflacyjna – kiedy?

Już od 1 lutego 2022 roku wchodzi w życie Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Przez równe pół roku, ma ona chronić konsumentów przed skutkami drożyzny. Rząd zdecydował o obniżeniu stawek VAT m.in. na produkty spożywcze, ale także paliwo, gaz ziemny, nawozy, ciepło i prąd.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza Antyinflacyjna to bomba z opóźnionym zapłonem.

Tarcza antyinflacyjna – obowiązek informacyjny

Jak informuje Ministerstwo Finansów, w związku z wprowadzeniem Tarczy 2.0. przedsiębiorcy muszą również umieścić w sklepie lub na stacji paliw (przy kasie rejestrującej) czytelną informację, że dla tych towarów zostały obniżone stawki VAT. W przypadku sprzedawców gazu ziemnego, energii elektrycznej i energii cieplnej informacje o tym muszą być każdorazowo dołączane do faktur  lub innych dokumentów, z których wynika zapłata należności za te towary”.

Obniżka VAT – informacja w sklepie

Co ciekawe, resort finansów, opracował wzór informacji, jaką sprzedawca powinien zamieścić przy kasie jeśli tylko sprzedaje towary objęte obniżką VAT.

Tarcza-informacja

Trzeba przyznać, że wzór utrzymany jest mocno w konwencji rządowych infografik prezentowanych m.in. w social mediach. W prawym górnym roku zawiera charakterystyczny logotyp Tarczy Antyinflacyjnej. Logo znalazło się także w tle całego ogłoszenia.

Największą czcionką nie napisano zmian stawek, a zdanie „Dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej”. Żeby nikt nie miał wątpliwości, dzięki komu przy kasie płaci mniej, w stopce informacji znalazły się dwa dodatkowe logotypy. Po lewej: Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, po prawej Ministerstwa Finansów.

Informacja przy kasie, nie na paragonie

Informacja o obniżce VAT będzie umieszczana przy kasie, choć senat proponował zupełnie inne rozwiązanie. Intencją izby wyższej było zmieszczenie adnotacji o Tarczy Antyinflacyjnej na paragonie. Ostateczny pomysł mocno krytykuje opozycja a także sami przedsiębiorcy. W mocnych słowach skomentował to były wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Są przedsiębiorcy, którzy uważają, że w ślad za informacją o Tarczy, w swoich sklepach zamieszczą adnotacje dotyczące wprowadzonego rok temu przez rząd… podatku cukrowego, który sprawił, że wzrosły ceny napojów słodzonych. Pisaliśmy o tym tutaj. Ciekawe, jak zareaguje na nie skarbówka.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier