2 min. czytania

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi? Co z akcjami?

Koniec Getin Banku
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
30 09 22
Z tego artykułu dowiesz się:

To koniec Getin Banku. Getin Noble Bank został objęty przymusową restrukturyzacją. O swoje pieniądze nie muszą martwić się klienci. Jednak akcjonariusze właśnie zostają z niczym. Co oznacza przymusowa restrukturyzacja i jak będzie ona wyglądała w tej sytuacji? Wyjaśniamy!

Koniec Getin Banku. Co się teraz stanie?

Koniec Getin Banku jest przesądzony. Marka zniknie z bankowej mapy Polski. Na początek wyjaśnijmy, czym jest przymusowa restrukturyzacja. „Celem wprowadzenia mechanizmu przymusowej restrukturyzacji jest zapewnienie Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu zestawu skutecznych instrumentów, które pozwolą na podjęcie szybszej i skutecznej interwencji wobec zagrożonego podmiotu dla zapewnienia ciągłości realizacji funkcji, które mają kluczowe znaczenie dla klientów tego podmiotu i gospodarki (tzw. funkcje krytyczne), oraz ochrony stabilności finansowej” – tłumaczy na swojej stronie internetowej BFG.

Koniec banku decyzją administracyjną

Za każdym razem, kiedy mówimy o przymusowej restrukturyzacji, mamy na myśli umocowaną w prawie decyzję administracyjną. Aby zastosować taki „prawny bezpiecznik”, który ma chronić system i klientów banku, muszą łącznie nastąpić następujące przesłanki

  • konkretny podmiot jest zagrożony upadłością,
  • dostępne działania nadzorcze lub działania podmiotu nie pozwalają na usunięcie tego zagrożenia we właściwym czasie,
  • podjęcie działań jest konieczne w interesie publicznym.

Jak przekonuje BFG, wszystkie te trzy krytyczne punkty mają zastosowanie w przypadku Getin Noble Banku.

Koniec Getin Banku. Co z pieniędzmi?

Prawo stoi po stronie klienta. Cały system jest skonstruowany w taki sposób by posiadacz ROR-u, czy lokaty miał świadomość, że nawet jeśli jego bank upada, jego pieniądze są całkowicie bezpieczne.

Mechanizm przymusowej restrukturyzacji wygląda w ten sposób, że piątkowa, poranna decyzja BFG niczego nie zmienia. Mało tego. Jeśli masz pieniądze Getin Noble Banku, de facto są one GWARANTOWANE przez BFG.

Nie jest też tak, że klienci banku muszą szybko zakładać konto w innej instytucji i przenosić swoje pieniądze. Obsługa klienta działa. W dalszym ciągu skorzystamy z kart bankomatowych wydanych przez Getin Noble. Skorzystamy również bankomatów instytucji.

Getin Bank pod skrzydłami BFG

W ramach postępowania Getin Noble zmieni właściciela. Nie będzie to jednak któryś z potężnych banków państwowych a Bank BFG, który należy do Bankowego Fundusz Gwarancyjnego oraz Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. Już mówi się o rebrandingu Getin Noble. Pojawia się już nowa nazwa VeloBank, która trafi na oddziały, materiały marketingowe, czy karty płatnicze w procesie zmiany nazwy. Formalnie zmiany nastąpią szybko – już 3 października. W praktyce, jak pokazuje doświadczenie, rebranding może długo potrwać, a charakterystyczne zielono-białe logo Getinu szybko nie zniknie z witryn.

Co z akcjami Getin Noble Banku?

Powody do zmartwień mają jednak posiadacze akcji Getin Noble banku na czele z jego twórcą i właścicielem większościowego pakietu Leszkiem Czarneckim. Mówić najprościej jak się da… akcje te po prostu przestają istnieć. Przymusowa restrukturyzacja oznacza nic innego jak UMORZENIE WSZYSTKICH AKCJI GETIN NOBLE BANKU. Wszystko po to, by znaleźć pieniądze na zapełnienie luki finansowej spółki i spłacić niektóre zobowiązania. Dodajmy, że czwartkową sesję bank skończył z łączną wartością 154 mln złotych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier