2 min. czytania

Czynny żal niepotrzebny. Wystarczy korekta

czynny żal
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
12 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców będących podatnikami VAT. Czynny żal odchodzi w zapomnienie, złożenie korekty zakończy sprawę.

Czynny żal a nowelizacja Kodeksu karnego skarbowego

Ministerstwo Finansów od dawna prowadzi prace nad nowymi przepisami występującymi w Kodeksie karnym skarbowym. Część z nich już obowiązuje, inne dopiero są tworzone. Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” jedna z nowelizacji będzie dotyczyć instytucji czynny żal. I co więcej wprowadzi duże ułatwienie dla księgowych i właścicieli firm.

W razie wystąpienia konieczności poprawienia błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym nie będzie już trzeba zgłaszać czynnego żalu, by uniknąć kary. Sama korekta będzie wystarczająca do załatwienia sprawy.

CZYTAJ TAKŻE: Czynny żal, czyli jak uniknąć kary za przewinienie karnoskarbowe

Obecna praktyka jest taka, że jednocześnie z poprawieniem błędnego rozliczenia, przesyłane jest przyznanie się do popełnienia przewinienia karnoskarbowego. Zapewnia to porządek w ewidencji i brak finansowej odpowiedzialności za błąd. Ale dokłada każdej stronie dodatkowych obowiązków.

Problemy z JPK

Nowelizacja jest odpowiedzią na zgłaszane wielokrotnie problemy z wypełnianiem i przesyłaniem Jednolitych Plików Kontrolnych.

CZYTAJ TAKŻE: Kto musi zostać podatnikiem VAT

Od jesieni ubiegłego roku, elementem niezbędnym JPK są kody GTU podczas sprzedaży wskazanych towarów i usług. Niestety osoby prowadzące biznesy nie wiedzą jak ewidencjonować poszczególne punkty swojej oferty. Przez co albo przekazują do księgowych błędne dane albo nie robią tego wcale.

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku konieczne jest złożenie korekty i zapłacenie kary. Jednym sposobem na jej uniknięcie był właśnie czynny żal, czyli przyznanie się do popełnienia błędu i uregulowanie zaległości. Po zmianie wystarczy złożyć korektę i uregulować płatności.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

Ulgi na działalność badawczo rozwojową. Dodatkowe kontrole fiskusa to mit

Ulga badawczo-rozwojowa nie naraża firmy na dodatkową kontrolę fiskusa. To mit często powielany na rynku.   opracowanie Doradca…
ulga badawczo-rozwojowa

Twój e-PIT 2024 także dla przedsiębiorców. Jak wysłać PIT?

Twój e-PIT 2024 będzie dostępny także dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że udostępni wstępnie wypełnione roczne zeznania PIT dla osób…
twój epit

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier