Ministerstwo Finansów od dawna prowadzi prace nad nowymi przepisami występującymi w Kodeksie karnym skarbowym. Część z nich już obowiązuje, inne dopiero są tworzone. Jak informuje dziennik „Rzeczpospolita” jedna z nowelizacji będzie dotyczyć instytucji czynny żal. I co więcej wprowadzi duże ułatwienie dla księgowych i właścicieli firm.
W razie wystąpienia konieczności poprawienia błędów w Jednolitym Pliku Kontrolnym nie będzie już trzeba zgłaszać czynnego żalu, by uniknąć kary. Sama korekta będzie wystarczająca do załatwienia sprawy.
CZYTAJ TAKŻE: Czynny żal, czyli jak uniknąć kary za przewinienie karnoskarbowe
Obecna praktyka jest taka, że jednocześnie z poprawieniem błędnego rozliczenia, przesyłane jest przyznanie się do popełnienia przewinienia karnoskarbowego. Zapewnia to porządek w ewidencji i brak finansowej odpowiedzialności za błąd. Ale dokłada każdej stronie dodatkowych obowiązków.
Nowelizacja jest odpowiedzią na zgłaszane wielokrotnie problemy z wypełnianiem i przesyłaniem Jednolitych Plików Kontrolnych.
CZYTAJ TAKŻE: Kto musi zostać podatnikiem VAT
Od jesieni ubiegłego roku, elementem niezbędnym JPK są kody GTU podczas sprzedaży wskazanych towarów i usług. Niestety osoby prowadzące biznesy nie wiedzą jak ewidencjonować poszczególne punkty swojej oferty. Przez co albo przekazują do księgowych błędne dane albo nie robią tego wcale.
Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku konieczne jest złożenie korekty i zapłacenie kary. Jednym sposobem na jej uniknięcie był właśnie czynny żal, czyli przyznanie się do popełnienia błędu i uregulowanie zaległości. Po zmianie wystarczy złożyć korektę i uregulować płatności.