2 min. czytania

Do kiedy zmiana formy opodatkowania? Masz niewiele czasu!

zmiana formy opodatkowania
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
14 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

W związku z wejściem w życie pakietu Polski Ład, wiele osób zastanawia się do kiedy zmiana formy opodatkowania jest w ogóle możliwa. W tym artykule wyjaśniamy, ile czasu ma przedsiębiorca na tego typu modyfikacje. Czy rzeczywiście wszystkich obowiązuje jeden termin?

Zmiana formy opodatkowania - terminy

Jeżeli okaże się, że obecna forma opodatkowania w realiach Polskiego Ładu nam nie odpowiada, możemy ją zmienić. Pamiętajmy jednak - mimo że przepisy dają przedsiębiorcy prawo do zmiany, jej przeprowadzenie nie jest możliwe w każdym momencie. Państwo zabezpiecza się w ten sposób przed potężnym bałaganem, który pewnie by nastał, gdyby wszystkie osoby chciały zmieniać sposób rozliczenia co chwilę. Dlatego niezbędne jest zachowanie terminów.

CZYTAJ TAKŻE: Terminy opłacania składek ZUS 2022 

20 lutego? Dlaczego?

W wielu artykułach poradnikowych pojawia się jedna data – 20 lutego. Przedsiębiorcy zadają jednak pytanie, czy tern termin dotyczy wszystkich. Okazuje się, że nie i za chwilę dokładnie to wyjaśnimy. Więcej czasu na zmiany mają np. osoby, które swój biznes prowadzą niejako przy okazji etatu i nie wystawiają zbyt często faktur. Co zatem wynika z przepisów?

Kiedy zmiana formy opodatkowania?

Obowiązujące obecnie prawo jasno wskazuje, kiedy można dokonać zmiany formy opodatkowania. Generalnie, jest to możliwe do 20 dnia miesiąca, po którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w danym roku. Co to oznacza w praktyce? Jeśli pierwszą fakturę w 2022 roku wystawiłeś w styczniu, termin dokonania zmiany upływa 20 lutego. Jeśli jednak w styczniu miałeś przestój, lub zawiesiłeś biznes na kołku i ruszyłeś z nim na dobre w lutym, wtedy obowiązuje Cię termin 20 marca itd.

Jak zmienić formę opodatkowania w firmie?

Zmiana formy opodatkowania w firmie nie jest skomplikowanym działaniem. Każdy przedsiębiorca jest w stanie dokonać jej we własnym zakresie. W jaki sposób? Wchodzimy na portal biznes.gov.pl. Następnie na stronie głównej wybieramy opcję „Zmień dane w CEIDG”. Dla ułatwienia podajemy bezpośredni link. Cała operacja polega zatem na edycji danych wpisu. Wcześniej konieczne jest zalogowanie profilem zaufanym.

 

To Cię zainteresuje

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
06 11 23

Europaleta - podstawowa paleta transportowa

Co to jest Europaleta? Jaka jest konstrukcja europlalety?   W erze globalizacji i rosnącego znaczenia logistyki, efektywny transport…
25 10 23

Wypełniacz do prezentów - top 5 propozycji dla każdego

Prezentowanie upominków w sposób przemyślany i estetyczny to sztuka, która wymaga nie tylko kreatywności, ale i odpowiednich materiałów.…
06 10 23

Sukcesja w firmach rodzinnych: klucz do długotrwałego sukcesu biznesowego

Firmy rodzinne stanowią istotną część gospodarki na całym świecie. Charakteryzują się one unikalnymi cechami i wyzwaniami. Jednym z…
sukcesja

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier