2 min. czytania

Do kiedy zmiana formy opodatkowania? Masz niewiele czasu!

zmiana formy opodatkowania
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
14 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

W związku z wejściem w życie pakietu Polski Ład, wiele osób zastanawia się do kiedy zmiana formy opodatkowania jest w ogóle możliwa. W tym artykule wyjaśniamy, ile czasu ma przedsiębiorca na tego typu modyfikacje. Czy rzeczywiście wszystkich obowiązuje jeden termin?

Zmiana formy opodatkowania - terminy

Jeżeli okaże się, że obecna forma opodatkowania w realiach Polskiego Ładu nam nie odpowiada, możemy ją zmienić. Pamiętajmy jednak - mimo że przepisy dają przedsiębiorcy prawo do zmiany, jej przeprowadzenie nie jest możliwe w każdym momencie. Państwo zabezpiecza się w ten sposób przed potężnym bałaganem, który pewnie by nastał, gdyby wszystkie osoby chciały zmieniać sposób rozliczenia co chwilę. Dlatego niezbędne jest zachowanie terminów.

CZYTAJ TAKŻE: Terminy opłacania składek ZUS 2022 

20 lutego? Dlaczego?

W wielu artykułach poradnikowych pojawia się jedna data – 20 lutego. Przedsiębiorcy zadają jednak pytanie, czy tern termin dotyczy wszystkich. Okazuje się, że nie i za chwilę dokładnie to wyjaśnimy. Więcej czasu na zmiany mają np. osoby, które swój biznes prowadzą niejako przy okazji etatu i nie wystawiają zbyt często faktur. Co zatem wynika z przepisów?

Kiedy zmiana formy opodatkowania?

Obowiązujące obecnie prawo jasno wskazuje, kiedy można dokonać zmiany formy opodatkowania. Generalnie, jest to możliwe do 20 dnia miesiąca, po którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w danym roku. Co to oznacza w praktyce? Jeśli pierwszą fakturę w 2022 roku wystawiłeś w styczniu, termin dokonania zmiany upływa 20 lutego. Jeśli jednak w styczniu miałeś przestój, lub zawiesiłeś biznes na kołku i ruszyłeś z nim na dobre w lutym, wtedy obowiązuje Cię termin 20 marca itd.

Jak zmienić formę opodatkowania w firmie?

Zmiana formy opodatkowania w firmie nie jest skomplikowanym działaniem. Każdy przedsiębiorca jest w stanie dokonać jej we własnym zakresie. W jaki sposób? Wchodzimy na portal biznes.gov.pl. Następnie na stronie głównej wybieramy opcję „Zmień dane w CEIDG”. Dla ułatwienia podajemy bezpośredni link. Cała operacja polega zatem na edycji danych wpisu. Wcześniej konieczne jest zalogowanie profilem zaufanym.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes

Dr Artur Bartoszewicz: Chiny kolonizują Polskę

Dr Artur Bartoszewicz w wywiadzie dla kanału YT BiznesnaOstro.pl przekonuje, że polskie firmy rodzinne są coraz bardziej interesujące…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier