Jeżeli okaże się, że obecna forma opodatkowania w realiach Polskiego Ładu nam nie odpowiada, możemy ją zmienić. Pamiętajmy jednak - mimo że przepisy dają przedsiębiorcy prawo do zmiany, jej przeprowadzenie nie jest możliwe w każdym momencie. Państwo zabezpiecza się w ten sposób przed potężnym bałaganem, który pewnie by nastał, gdyby wszystkie osoby chciały zmieniać sposób rozliczenia co chwilę. Dlatego niezbędne jest zachowanie terminów.
CZYTAJ TAKŻE: Terminy opłacania składek ZUS 2022
W wielu artykułach poradnikowych pojawia się jedna data – 20 lutego. Przedsiębiorcy zadają jednak pytanie, czy tern termin dotyczy wszystkich. Okazuje się, że nie i za chwilę dokładnie to wyjaśnimy. Więcej czasu na zmiany mają np. osoby, które swój biznes prowadzą niejako przy okazji etatu i nie wystawiają zbyt często faktur. Co zatem wynika z przepisów?
Obowiązujące obecnie prawo jasno wskazuje, kiedy można dokonać zmiany formy opodatkowania. Generalnie, jest to możliwe do 20 dnia miesiąca, po którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w danym roku. Co to oznacza w praktyce? Jeśli pierwszą fakturę w 2022 roku wystawiłeś w styczniu, termin dokonania zmiany upływa 20 lutego. Jeśli jednak w styczniu miałeś przestój, lub zawiesiłeś biznes na kołku i ruszyłeś z nim na dobre w lutym, wtedy obowiązuje Cię termin 20 marca itd.
Zmiana formy opodatkowania w firmie nie jest skomplikowanym działaniem. Każdy przedsiębiorca jest w stanie dokonać jej we własnym zakresie. W jaki sposób? Wchodzimy na portal biznes.gov.pl. Następnie na stronie głównej wybieramy opcję „Zmień dane w CEIDG”. Dla ułatwienia podajemy bezpośredni link. Cała operacja polega zatem na edycji danych wpisu. Wcześniej konieczne jest zalogowanie profilem zaufanym.