Z tego artykułu dowiesz się:
Optymalizacja działalności gospodarczej obejmuje nie tylko wypracowanie maksymalnie opłacalnego modelu biznesowego. To również odpowiednie administrowanie zobowiązaniami publicznoprawnymi poprzez wykorzystanie lokalnych preferencji i zwolnień. Coraz więcej przedsiębiorców szuka alternatywnych rozwiązań dla polskiego systemu podatkowego za granicą. Czy przeniesienie firmy do raju podatkowego się opłaca?

Raj podatkowy – co to takiego?

W obowiązujących przepisach brak definicji raju podatkowego (ang. tax haven), dlatego w doktrynie często przytacza się kryteria wskazane przez OECD. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • brak określonych zobowiązań podatkowych lub ich bardzo niską wysokość;
  • wyłącznie nominalne przedstawienie podatków, których wysokość nie koresponduje z obrotem przedsiębiorstwa;
  • nietransparentny system podatkowy;
  • uniezależnienie krajowej gospodarki od systemu podatkowego;
  • brak wymiany informacji dotyczących sfery fiskalnej z innymi państwami lub organizacjami należącymi do OECD.

W rezultacie wdrożenia takich strategii państwo uznane za raj podatkowy stanowi niezwykle atrakcyjny obszar dla przedsiębiorców, pozwalając na obniżanie wysokości płaconych podatków. Raje podatkowe z reguły kojarzone są z egzotycznymi państwami położonymi w odległych zakątkach świata. Rzeczywiście wśród popularnych destynacji wymienia się np. Grenadę, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Malediwy czy Mauritius. Tak naprawdę jednak oazy podatkowe można znaleźć również w Europie. Wśród państw, których system podatkowy jest korzystny, wymienia się np. Czechy, Estonię czy Słowację.

Czy prowadzenie firmy w rajach podatkowych jest legalne?

Sam fakt założenia działalności gospodarczej w państwie uznanym za raj podatkowy nie stanowi naruszenia prawa. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na taki krok, powinni zdawać sobie sprawę z konsekwencji podatkowych swojego działania.

Przede wszystkim należy liczyć się ze wzmożoną częstotliwością kontroli skarbowych – organy badają zasadność oraz warunki transakcji na zasadach podobnych do cen transferowych. Polska ustawa o CIT przewiduje obowiązek sporządzania dokumentacji cen transakcji rajowych. Przy transakcjach bezpośrednich wynoszą one odpowiednio:

  • 2 500 000 zł przy transakcjach finansowych;
  • 500 000 zł przy transakcjach innych niż finansowe

Niedochowanie obowiązku w zakresie sporządzenia dokumentacji rodzi zarówno odpowiedzialność karno-skarbową, jak i podatkową. Ordynacja podatkowa przewiduje naliczenie dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości nawet 30% zobowiązania bazowego.

Jednocześnie należy podkreślić, że pojęcie rajów podatkowych nie powinno być utożsamiane z państwami o korzystnych systemach podatkowych. Takie kraje działają w pełni transparentnie, a działalność w nich prowadzona nie powinna budzić wątpliwości organów podatkowych. Jednocześnie oferują przedsiębiorcom szereg profitów, jak niski podatek dochodowy czy anonimowość członków organów spółki.

Najpopularniejsze raje podatkowe na świecie

Wybierając docelową lokalizację dla firmy, należy przede wszystkim ustalić, jakiego rodzaju profitów oczekuje spółka. Dobrym przykładem raju podatkowego na świecie jest Panama. Przedsiębiorcom oferuje brak podatku VAT, lokalnych zobowiązań i kontroli dewizowych. W rezultacie wystawiane faktury nie zawierają żadnych dodatkowych obciążeń. Spółki są zwolnione również z obowiązku prowadzenia księgowości.

Z kolei dla spółek technologicznych atrakcyjnym kierunkiem jest Singapur. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z daleko idącego zwolnienia w zakresie CIT, a także warunkowego zwolnienia z podatku od dywidendy.

Przykłady rajów podatkowych w Europie

Przedsiębiorca, który nie chce przenosić firmy do odległego kraju zamorskiego, może wybrać jedną z europejskich jurysdykcji. Przykładowe raje podatkowe w Europie to np. Słowacja. Jej system prawny przewiduje brak podatku od paliwa i środków transportu oraz niski podatek od dywidendy (7%). Obywatele Słowacji cenią sobie przyjazną administrację oraz jasną wykładnię przepisów. Innym przykładem może być Estonia, która wdrożyła m.in. niższy niż w Polsce VAT oraz atrakcyjne opodatkowanie spółek dywidendowych.

Prowadzenie firmy w raju podatkowym stwarza zupełnie nowe możliwości dla firm, które poszukują sprzyjającego środowiska do rozwoju.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Szybka pożyczka bez wychodzenia z domu — kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Idealnym klientem firmy pożyczkowej jest osoba, która potrzebuje natychmiastowej reakcji na nagłe sytuacje finansowe, jest świadoma swoich finansów,…

Ecommerce B2B - rewolucja w handlu między firmami

Współczesny rynek handlu elektronicznego nieustannie się rozwija, a segment ecommerce B2B (Business to Business) zyskuje na znaczeniu, stając…

Jak przyciągnąć uwagę uczestników na targach?

Choć zdaniem wielu świat marketingu już dawno przeniósł się do internetu, branżowe targi wciąż pozostają jednym z najlepszych…
targi

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier