2 min. czytania

Do kiedy zmiana formy opodatkowania? Masz niewiele czasu!

zmiana formy opodatkowania
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
14 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

W związku z wejściem w życie pakietu Polski Ład, wiele osób zastanawia się do kiedy zmiana formy opodatkowania jest w ogóle możliwa. W tym artykule wyjaśniamy, ile czasu ma przedsiębiorca na tego typu modyfikacje. Czy rzeczywiście wszystkich obowiązuje jeden termin?

Zmiana formy opodatkowania - terminy

Jeżeli okaże się, że obecna forma opodatkowania w realiach Polskiego Ładu nam nie odpowiada, możemy ją zmienić. Pamiętajmy jednak - mimo że przepisy dają przedsiębiorcy prawo do zmiany, jej przeprowadzenie nie jest możliwe w każdym momencie. Państwo zabezpiecza się w ten sposób przed potężnym bałaganem, który pewnie by nastał, gdyby wszystkie osoby chciały zmieniać sposób rozliczenia co chwilę. Dlatego niezbędne jest zachowanie terminów.

CZYTAJ TAKŻE: Terminy opłacania składek ZUS 2022 

20 lutego? Dlaczego?

W wielu artykułach poradnikowych pojawia się jedna data – 20 lutego. Przedsiębiorcy zadają jednak pytanie, czy tern termin dotyczy wszystkich. Okazuje się, że nie i za chwilę dokładnie to wyjaśnimy. Więcej czasu na zmiany mają np. osoby, które swój biznes prowadzą niejako przy okazji etatu i nie wystawiają zbyt często faktur. Co zatem wynika z przepisów?

Kiedy zmiana formy opodatkowania?

Obowiązujące obecnie prawo jasno wskazuje, kiedy można dokonać zmiany formy opodatkowania. Generalnie, jest to możliwe do 20 dnia miesiąca, po którym przedsiębiorca uzyskał pierwszy przychód w danym roku. Co to oznacza w praktyce? Jeśli pierwszą fakturę w 2022 roku wystawiłeś w styczniu, termin dokonania zmiany upływa 20 lutego. Jeśli jednak w styczniu miałeś przestój, lub zawiesiłeś biznes na kołku i ruszyłeś z nim na dobre w lutym, wtedy obowiązuje Cię termin 20 marca itd.

Jak zmienić formę opodatkowania w firmie?

Zmiana formy opodatkowania w firmie nie jest skomplikowanym działaniem. Każdy przedsiębiorca jest w stanie dokonać jej we własnym zakresie. W jaki sposób? Wchodzimy na portal biznes.gov.pl. Następnie na stronie głównej wybieramy opcję „Zmień dane w CEIDG”. Dla ułatwienia podajemy bezpośredni link. Cała operacja polega zatem na edycji danych wpisu. Wcześniej konieczne jest zalogowanie profilem zaufanym.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa
31 03 25

Ponad 65% MŚP w Polsce nie wie, czym jest KSeF

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Z badania Edisonda przeprowadzonego na…

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki
24 02 25

ZMIANA CZASU 2025 – kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdź daty zmiany czasu na letni i zimowy

Zmiana czasu 2025 to ważne wydarzenie, które wpływa na codzienne funkcjonowanie milionów ludzi. Kiedy zmiana czasu w 2025…
zmiana-czasu

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier