Na przełomie roku, a także na początku stycznia wielu przedsiębiorców snuje plany dotyczące swojego biznesu i życia prywatnego. O ile kilka lat temu można było planować wiele spraw w bardzo długim terminie, o tyle dziś procesy ekonomiczne są bardzo skrócone i planowanie nawet rok naprzód może okazać się karkołomnym zadaniem. Mimo to, osoby prowadzące firmy wychodzą ze swoimi planami dalej niż koniec przyszłego miesiąca. Rosnąca inflacja utrudnia jednak oszacowanie tego, jak będzie zachowywała się gospodarka. A to, że ceny będą rosły jest niemal pewne
Inflacja to wzrost cen, który prowadzi do tego, że pieniądz traci na wartości. Zdaniem ekonomistów niewielka inflacja nie jest złym zjawiskiem dla gospodarki. Większy problem do wysoka inflacja. Skutkiem wysokiej inflacji jest utrata wartości pieniądza. Oficjalna inflacja w Polsce wynosi ok. 8 procent. Każdy, kto jednak robi codzienne zakupy widzi jak szybko drożeją podstawowe produktu. Wzrost cen jest zdecydowanie bardziej wyraźny niż 8 proc. Dlaczego? Bo GUS liczy inflację w sposób dość specyficzny. Mówiąc najprościej, urząd wybiera określone produkty, grupuje w kategorie i daje im określoną wagę. Dokładny skład koszyka nie jest ujawniany, a na dodatek ceny w konkretnych kategoriach są uśredniane więc wynik łatwo można zaniżyć.
To, że inflacja będzie coraz wyższa jest niemal pewne. Wystarczy zdać sobie sprawę, że obecnie mamy do czynienia z dodrukiem pieniędzy na ogromną skalę. Jeśli w gospodarce pojawia się więcej pieniędzy, to są warte coraz mniej. To celowe działanie. Państwo pożycza od obywateli pieniądze w formie obligacji skarbowych. Te, które zostały wyemitowane wcześniej mają oprocentowanie na poziomie np. 1,5-2% przy dużej inflacji pozwalają państwu oddać mniej niż w rzeczywistości pożyczono. Do tego dochodzi rozdawnictwo socjalne, wszelkiego rodzaju tarcze antykryzysowe i antyinflacyjne, które „napędzają” wzrost cen.
Obrona przez inflacją jest możliwa. Przedsiębiorcy, czyli osoby z otwartymi umysłami, nie powinni mieć problemu by znaleźć sposób na to jak ograniczyć wpływ inflacji. Oto kilka pomysłów na inflację
Ta rada może wydawać się głupia w odniesieniu do faktu, że pieniądz traci na wartości. Jeśli jednak jesteś przedsiębiorcą, wolna gotówka może pomóc ci w biznesie. Choćby w tym by wynegocjować dodatkowy rabat za płatność z góry za towar, za półprodukty, czy usługi konieczne do zrealizowania by biznes rozruszać. Jeśli tworzysz poduszkę finansową w swojej firmie, tym razem stwórz ją większą. Krótkoterminowo taka strategia może odnieść lepszy skutek niż „pakowanie” pieniędzy w aktywa, na których się nie znasz.
Planujesz zakup nowego sprzętu do firmy, czy też myślisz o dużej materialnej inwestycji? Zrealizuj ją jak najszybciej. Potem będzie tylko drożej. Chodzi tu przede wszystkim o zwiększanie stanów magazynowych. Jeśli jest to towar, który się nie psuje albo jego trwałość to kilka lat, warto kupić go więcej i po prostu przechować w firmowym magazynie.
Jeśli inflacja wynosi 10 proc, ale obroty twojej firmy skoczyły o 20, 40, czy 50 proc to i tak jesteś w świetnej sytuacji. Nie bój się więc mocniej inwestować w swoją firmę.
CZYTAJ TAKŻE: Firma i inflacja. TOP5 pomysłów na drożyznę
Zakup walut obcych może być też dobrą inwestycją. Problem w tym, że trudno przewidzieć, która waluta zachowa się najbardziej stabilnie. Szczególnie, że drożyzna dotyka nie tylko Polski
ZOBACZ: Kursy walut NBP. Kurs euro, kurs dolara
W czasach niepewności, gdy pieniądz papierowy ma coraz mniejszą wartość, coraz większym zainteresowaniem cieszy się złoto. I to złoto fizyczne. Chociaż na złocie trudno zarobić (spread czyli różnica między ceną kupna, a sprzedaży jest wysoka), to świetnie nadaje się do przechowywania wartości pieniądze w czasie. Przykład? W latach siedemdziesiątych samochód średniej klasy kosztował ok. 500 dolarów. To 10-12 uncji złota. Dziś taki samochód kosztuje ok. 20 000 dolarów, a to tyle samo co 12 uncji złota. Warto pamiętać o tym, że zakupu złota nie powinniśmy traktować jako typowej inwestycji. To przechowanie pieniędzy w czasie. I właśnie dlatego złoto przechowuje się bardzo, bardzo długi czas. Najlepsze są monety o wadze 1- uncji. Złoto inwestycyjne zwolnione jest z VAT.
Nie mniej popularne jest srebro. Cena srebra ulega jednak większym wahaniom niż złoto. Ponadto inwestowanie w srebro obłożone jest podatkiem VAT. Zdaniem ekspertów cena srebra jest obecnie bardzo niska dlatego są spore perspektywy na wzrost cen
Jeśli nie chcesz inwestować wyłącznie w swoją firmę, możesz zdecydować się na inwestycję w akcje innych firm notowanych na giełdzie. Jeśli nie znasz się zbytnio na spekulacji giełdowej, czyli kupowaniu tanio i sprzedawaniu drogo, skup się na tych spółkach, które generują dywidendy. Dadzą ci one gwarancję stabilnego, regularnego zysku.
Nie jesteśmy ekspertami od przewidywań kursów więc odsyłamy do lepszych w tej kwestii W co i jak inwestować w 2022 roku. Oto co polecają biura maklerskie BOŚ, Trigon i Ipopema (strefainwestorow.pl)
Trudno nie wspomnieć o inwestowaniu w nieruchomości. Jednostkowa inwestycja związana z zakupem nieruchomości jest spora. Szczególnie gdy kupujemy ją za gotówkę. Traktując nieruchomość jako inwestycję antyinflacyjną nie warto kupować jej posiłkując się kredytem. Wszystko dlatego, że wraz z rosnącą inflacją, rosną raty kredytu, czyli koszt finansowania. Dlatego – jeśli już kupujesz nieruchomość, nie kupuj jej na kredyt. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że ceny nieruchomości są obecnie bardzo wysokie. Są więc tacy, którzy zbierają kapitał po to by w momencie dużych spadków, kupić nieruchomości znacznie taniej.
CZYTAJ TAKŻE: A gdyby ceny mieszkań zaczęły spadać;.
Jeśli zaciągnąłeś kredyty inwestycyjne, to w czasach sporej inflacji staraj się jak najszybciej je spłacić. Szczególnie, gdy rosną stopy procentowe. Bo to powoduje, że obsługa zadłużenia kosztuje coraz więcej.
Masz inne pomysły, w co inwestować? Podziel się nimi w komentarzu
tekst nie jest poradą inwestycyjną. Każdy musi samodzielnie podjąć decyzję na co wyda swoje pieniądze