2 min. czytania

E-faktury dla mikrofirm. Jest aplikacja

e-faktury dla mikrofirm
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
07 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ministerstwo Finansów udostępniło właśnie zaktualizowaną wersję aplikacji e-mikrofirma. Program jest zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF). Co umożliwia debiutująca właśnie aplikacja? Od kiedy e-faktury dla mikrofirm będą obowiązkowe? Odpowiadamy.

E-faktury dla mikrofirm. Co daje aplikacja?

Nowa wersja aplikacji to nic innego jak realizacja idei (a niebawem także obowiązku) wdrażania e-faktur dla mikrofirm. Wdrożony właśnie program umożliwia m.in. powiązanie istniejącego konta z KSeF i co ważne wystawianie faktur w tym systemie.

Działa on również w drugą stronę, czyli umożliwia odbieranie faktur z systemu oraz przenoszenie ich bezpośrednio do ewidencji VAT. Nie ma przy tym konieczności ręcznego przepisywania danych – zapewnia ministerstwo finansów.

Gdzie znajdę aplikację e-mikrofirma?

Aplikacja e-Mikrofirma jest dostępna w Elektronicznym Urzędzie Skarbowym e-US. Konieczne jest jednak wcześniejsze zalogowanie do systemu. Całość znajduje się pod tym linkiem.

Czym jest Krajowy System e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system teleinformatyczny. Jego podstawową funkcją jest wystawianie, odbieranie, a także przechowywanie faktur ustrukturyzowanych.

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku korzystanie i fakturowanie poprzez Krajowy System e-Faktur to rozwiązanie całkowicie dobrowolne. „W początkowym okresie faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i faktur elektronicznych” – tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Od kiedy Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy?

Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej, fakturowanie elektroniczne w Polsce może być obowiązkowe od 1 stycznia 2024 roku. Pisaliśmy o tym terminie szerzej w tym artykule w Magazynie Firma. Ministerstwo Finansów zachęca, aby już dzisiaj przedsiębiorcy zapoznali się z kolejnym etapem transformacji cyfrowej w fakturowaniu.

Póki co, jak pisaliśmy w czerwcu, polskie firmy nie spieszą się do przechodzenia z dotychczasowych form fakturowania na system KSeF.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

17 05 24

Czy technologia stojąca za krytpowalutami ma szansę zmienić świat? Czym jest i jak działa blockchain?

Blockchain to technologia, która zyskuje coraz większe znaczenie w świecie finansów, zwłaszcza w związku z rosnącą rolą kryptoaktywów.…
24 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
24 04 24

Zastosowanie laktozy w proszku w różnych branżach

Laktoza, naturalny cukier obecny w mleku, posiada szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i spożywczym. W postaci…
17 04 24

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
16 04 24

Obieg dokumentów w firmie – sposoby na usprawnienie procesu

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i branży, dokumenty pełnią kluczową rolę. Są nośnikami informacji, dowodami transakcji…
16 04 24

Czym są czynniki chłodnicze i jakie są ich rodzaje?

Klimatyzacja ze względu na swoje praktyczne rozwiązanie, które jest niezwykle pomocne w trakcie upałów, staje się coraz częstszym…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier