2 min. czytania

E-faktury dla mikrofirm. Jest aplikacja

e-faktury dla mikrofirm
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
07 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ministerstwo Finansów udostępniło właśnie zaktualizowaną wersję aplikacji e-mikrofirma. Program jest zintegrowany z Krajowym Systemem e-Faktur (KSeF). Co umożliwia debiutująca właśnie aplikacja? Od kiedy e-faktury dla mikrofirm będą obowiązkowe? Odpowiadamy.

E-faktury dla mikrofirm. Co daje aplikacja?

Nowa wersja aplikacji to nic innego jak realizacja idei (a niebawem także obowiązku) wdrażania e-faktur dla mikrofirm. Wdrożony właśnie program umożliwia m.in. powiązanie istniejącego konta z KSeF i co ważne wystawianie faktur w tym systemie.

Działa on również w drugą stronę, czyli umożliwia odbieranie faktur z systemu oraz przenoszenie ich bezpośrednio do ewidencji VAT. Nie ma przy tym konieczności ręcznego przepisywania danych – zapewnia ministerstwo finansów.

Gdzie znajdę aplikację e-mikrofirma?

Aplikacja e-Mikrofirma jest dostępna w Elektronicznym Urzędzie Skarbowym e-US. Konieczne jest jednak wcześniejsze zalogowanie do systemu. Całość znajduje się pod tym linkiem.

Czym jest Krajowy System e-Faktur?

Krajowy System e-Faktur (KSeF) to system teleinformatyczny. Jego podstawową funkcją jest wystawianie, odbieranie, a także przechowywanie faktur ustrukturyzowanych.

Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2022 roku korzystanie i fakturowanie poprzez Krajowy System e-Faktur to rozwiązanie całkowicie dobrowolne. „W początkowym okresie faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i faktur elektronicznych” – tłumaczy Ministerstwo Finansów.

Od kiedy Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy?

Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej, fakturowanie elektroniczne w Polsce może być obowiązkowe od 1 stycznia 2024 roku. Pisaliśmy o tym terminie szerzej w tym artykule w Magazynie Firma. Ministerstwo Finansów zachęca, aby już dzisiaj przedsiębiorcy zapoznali się z kolejnym etapem transformacji cyfrowej w fakturowaniu.

Póki co, jak pisaliśmy w czerwcu, polskie firmy nie spieszą się do przechodzenia z dotychczasowych form fakturowania na system KSeF.

To Cię zainteresuje

27 11 23

PKO BP z nowym kredytem dla rolników. Oprocentowanie? 2 proc. rocznie!

  PKO BP oferuje kredyt na utrzymanie płynności finansowej dla rolników. Dzięki dopłacie udzielanej przez ARMiR (Agencję Restrukturyzacji…
kredyt
06 11 23

Europaleta - podstawowa paleta transportowa

Co to jest Europaleta? Jaka jest konstrukcja europlalety?   W erze globalizacji i rosnącego znaczenia logistyki, efektywny transport…
27 10 23

Kredytobiorcy mają mocne argumenty. WIBOR prędzej czy później doprowadzi do fali pozwów

Sukcesy tzw. frankowiczów ośmieliły kredytobiorców złotówkowych do dochodzenia sprawiedliwości w sądach. W ich imieniu są wysyłane pierwsze pozwy…
25 10 23

Zalety i wady wykorzystania kontenerów socjalnych jako tymczasowych miejsc pracy

Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako…
25 10 23

Wypełniacz do prezentów - top 5 propozycji dla każdego

Prezentowanie upominków w sposób przemyślany i estetyczny to sztuka, która wymaga nie tylko kreatywności, ale i odpowiednich materiałów.…
06 10 23

Sukcesja w firmach rodzinnych: klucz do długotrwałego sukcesu biznesowego

Firmy rodzinne stanowią istotną część gospodarki na całym świecie. Charakteryzują się one unikalnymi cechami i wyzwaniami. Jednym z…
sukcesja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier