Z tego artykułu dowiesz się:

Jak rozlicza się podatek PPE? Kto musi płacić podatek od przychodów? Czy podatek PPE się opłaca? Zobacz, jak działa podatek PPE.

Co to jest podatek PPE?

Podatek PPE to podatek od przychodów ewidencjonowanych. Mówiąc inaczej jest to podatek ryczałtowy i jest jedną z form opodatkowania podatkiem dochodowym.

Podatek od przychodów

Specyfika podatku PPE polega na tym, że podstawą opodatkowania jest przychód. Nie mają znaczenia koszty uzyskania przychodu. To dosyć duża różnica w porównaniu do innych form opodatkowania. W tamtych bowiem podatek rozlicza się od dochodu. Tutaj od przychodu. Sprawia to, że nie prowadzi się pełnej, dokładnej księgowości. Trzeba za to opisać każdą sprzedaż.

Jak opłacić PPE?

Podatek PPE, podatek od przychodów opłaca się w formie zryczałtowanej. Trzeba w takiej sytuacji złożyć w urzędzie skarbowym formularz PPE. Wysokość podatku szacuje się na podstawie przychodów.

Kto może rozliczać podatek ryczałtowy?

Podatek ryczałtowy nie jest dla wszystkich. Najważniejsza informacja jest taka, że może z niego skorzystać osoba prowadząca działalność gospodarcza. Ryczałtem nie rozliczy się pracownik zatrudniony na umowę o pracę czy zlecenie. Trzeba tez pamiętać, że podatek ryczałtowy ma też swoje ograniczenia w zakresie działalności gospodarczej.

Kto nie może rozliczać ryczałtu?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarcza, a jednocześnie pracujesz na etacie, to nie możesz rozliczyć się ryczałtem. Nie możesz też zastosować ryczałtu jeśli rezygnujesz z etatu by to samo wykonywać w ramach działalności gospodarczej.

Niezależnie od wszystkiego ryczałt nie przysługuje:

  • Sprzedawcom wyposażenia do pojazdów mechanicznych
  • Sprzedawcom papierów wartościowych
  • Aptekom

Wysokie przychody a ryczałt

Ustawodawca zostawił sobie możliwość ograniczenia rozliczania się ryczałtem także w przypadku uzyskiwania przez podatnika zbyt wysokich przychodów. Jeśli przychody są wyższe niż równowartość 2 mln euro, czyli ok. 9,2 mln złotych, to nie można rozliczać się ryczałtem.

Ważny jest w tym przypadku kurs euro, który bierze się pod uwagę przy rozliczaniu. Jest on ustalany 1 października poprzedzającego rok podatkowy.

Stawki ryczałtu

Rozliczając się ryczałtem, płaci się różną stawkę. Może to być

  • 17%
  • 15%;
  • 12,5%;
  • 10%;
  • 8,5%;
  • 5,5%;
  • 3%.

Tabela stawek ryczałtu

Pełna tabela stawek ryczałtu jest do znalezienia tutaj

 

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier