Z tego artykułu dowiesz się:

Jeszcze tylko formalność. Został podpis prezydenta i e-Faktury staną się faktem. Sejm ostatecznie przegłosował ustawę, która powołuje do życia KSeF. Warto się z tym skrótem zapoznać. Co on oznacza i jak wpłynie na funkcjonowanie firm?

E-Faktury i KSEF

KSeF to nic innego jak Krajowy System e-Faktur. Do jego powołania pozostał jedynie podpis prezydenta. Niezależnie od tego, kiedy głowa państwa złoży sygnaturę pod ustawą, nowa rzeczywistość prawna i e-Faktury staną się faktem 1 stycznia 2022 roku.

Tu jednak ważna uwaga. Początkowo e-Faktura będzie instrumentem całkowicie dobrowolnym. Chcesz? Korzystasz. Nie chcesz? Masz rok, by do nowej rzeczywistości się dostosować. Wiadomo bowiem, że w 2023 roku e-Faktury będą obowiązywały wszystkich.

CZYTAJ TAKŻE: Krajowy Rejestr Faktur. Jak to działa?

E-Faktury – jakie korzyści?

Wdrożenie nowego systemu, nawet tego najprostszego budzi różnego rodzaju obawy, opory i generuje koszty. Do e-Faktur trzeba będzie się po prostu przyzwyczaić i w drożyć odpowiednie zmiany np. w programach księgowych i procedurach obowiązujących w firmach.

Ministerstwo Finansów bardzo zachwala nowe rozwiązanie i trzeba przyznać, ma argumenty, które mogą przekonać nieprzekonanych. Po pierwsze. Podatnicy, którzy wybiorą nowe rozwiązanie, mogą liczyć na zwrot VAT o 1/3 czasu szybciej niż dotąd. Termin zwrotu ulegnie skróceniu z 60 na 40 dni. Zyskujemy więc 20 dni w oczekiwaniu na należne pieniądze. To argument, który może sprawić, że popularność nowego rozwiązania jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku będzie na bardzo wysokim poziomie

E-faktura to wciąż rzadkie rozwiązanie w Europie

Fiskus chwali się także tym, że wdrażając e-Fakturę stajemy się… jednym z liderów na starym kontynencie, jeśli chodzi o nowoczesne usługi e-administracji. Nasz kraj jest dopiero czwartym w Unii Europejskiej, który wdraża to rozwiązanie. Przed nami zrobiły to Włochy, Hiszpania i Portugalia.

Dla państwa to jednak nie tylko prestiż i miejsce w technologiczno-informatycznej awangardzie. To także bardzo cenne narzędzie, nazywane czasem młotem na wyłudzenia VAT. Do obsługi systemu zaangażowany zostanie potężny algorytm big data służący do wykrywania przestępstw natury podatkowej. W ocenie Ministerstwa Finansów, w ten sposób można będzie zredukować tzw. lukę VAT do poziomu około 5%. Takim wskaźnikiem dziś może pochwalić się Francja, która nota bene e-Faktur w takim wydaniu jak w Polsce nie ma. Choć podobno planuje.

Czym jest SLIM VAT2

Przy okazji przepisów o e-Fakturach, do polskiego systemu prawnego wchodzi kolejna odsłona uproszczeń nazywana SLIM VAT 2. Wraz z nim zniknie obowiązek oznaczania słowem „duplikat” dokumentów, które zastąpią zniszczone czy zaginione dokumenty sprzedaży. Swoją drogą, w przypadku e-Faktur, które zapisywane będą na serwerach fiskusa, trudno będzie mówić o zgubieniu faktury. Wszystkie będą zapisane na dyskach fiskusa.

To samo będzie dotyczyło obowiązkowych jeszcze oznaczeń „Faktura korygująca” lub „korekta”. Nikt nie będzie także wymagał wpisywania przyczyn korekty.

To Cię zainteresuje

27 11 23

PKO BP z nowym kredytem dla rolników. Oprocentowanie? 2 proc. rocznie!

  PKO BP oferuje kredyt na utrzymanie płynności finansowej dla rolników. Dzięki dopłacie udzielanej przez ARMiR (Agencję Restrukturyzacji…
kredyt

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
27 10 23

Kredytobiorcy mają mocne argumenty. WIBOR prędzej czy później doprowadzi do fali pozwów

Sukcesy tzw. frankowiczów ośmieliły kredytobiorców złotówkowych do dochodzenia sprawiedliwości w sądach. W ich imieniu są wysyłane pierwsze pozwy…
25 10 23

Zalety i wady wykorzystania kontenerów socjalnych jako tymczasowych miejsc pracy

Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako…

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier