Z tego artykułu dowiesz się:

Jeszcze tylko formalność. Został podpis prezydenta i e-Faktury staną się faktem. Sejm ostatecznie przegłosował ustawę, która powołuje do życia KSeF. Warto się z tym skrótem zapoznać. Co on oznacza i jak wpłynie na funkcjonowanie firm?

E-Faktury i KSEF

KSeF to nic innego jak Krajowy System e-Faktur. Do jego powołania pozostał jedynie podpis prezydenta. Niezależnie od tego, kiedy głowa państwa złoży sygnaturę pod ustawą, nowa rzeczywistość prawna i e-Faktury staną się faktem 1 stycznia 2022 roku.

Tu jednak ważna uwaga. Początkowo e-Faktura będzie instrumentem całkowicie dobrowolnym. Chcesz? Korzystasz. Nie chcesz? Masz rok, by do nowej rzeczywistości się dostosować. Wiadomo bowiem, że w 2023 roku e-Faktury będą obowiązywały wszystkich.

CZYTAJ TAKŻE: Krajowy Rejestr Faktur. Jak to działa?

E-Faktury – jakie korzyści?

Wdrożenie nowego systemu, nawet tego najprostszego budzi różnego rodzaju obawy, opory i generuje koszty. Do e-Faktur trzeba będzie się po prostu przyzwyczaić i w drożyć odpowiednie zmiany np. w programach księgowych i procedurach obowiązujących w firmach.

Ministerstwo Finansów bardzo zachwala nowe rozwiązanie i trzeba przyznać, ma argumenty, które mogą przekonać nieprzekonanych. Po pierwsze. Podatnicy, którzy wybiorą nowe rozwiązanie, mogą liczyć na zwrot VAT o 1/3 czasu szybciej niż dotąd. Termin zwrotu ulegnie skróceniu z 60 na 40 dni. Zyskujemy więc 20 dni w oczekiwaniu na należne pieniądze. To argument, który może sprawić, że popularność nowego rozwiązania jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku będzie na bardzo wysokim poziomie

E-faktura to wciąż rzadkie rozwiązanie w Europie

Fiskus chwali się także tym, że wdrażając e-Fakturę stajemy się… jednym z liderów na starym kontynencie, jeśli chodzi o nowoczesne usługi e-administracji. Nasz kraj jest dopiero czwartym w Unii Europejskiej, który wdraża to rozwiązanie. Przed nami zrobiły to Włochy, Hiszpania i Portugalia.

Dla państwa to jednak nie tylko prestiż i miejsce w technologiczno-informatycznej awangardzie. To także bardzo cenne narzędzie, nazywane czasem młotem na wyłudzenia VAT. Do obsługi systemu zaangażowany zostanie potężny algorytm big data służący do wykrywania przestępstw natury podatkowej. W ocenie Ministerstwa Finansów, w ten sposób można będzie zredukować tzw. lukę VAT do poziomu około 5%. Takim wskaźnikiem dziś może pochwalić się Francja, która nota bene e-Faktur w takim wydaniu jak w Polsce nie ma. Choć podobno planuje.

Czym jest SLIM VAT2

Przy okazji przepisów o e-Fakturach, do polskiego systemu prawnego wchodzi kolejna odsłona uproszczeń nazywana SLIM VAT 2. Wraz z nim zniknie obowiązek oznaczania słowem „duplikat” dokumentów, które zastąpią zniszczone czy zaginione dokumenty sprzedaży. Swoją drogą, w przypadku e-Faktur, które zapisywane będą na serwerach fiskusa, trudno będzie mówić o zgubieniu faktury. Wszystkie będą zapisane na dyskach fiskusa.

To samo będzie dotyczyło obowiązkowych jeszcze oznaczeń „Faktura korygująca” lub „korekta”. Nikt nie będzie także wymagał wpisywania przyczyn korekty.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier