2 min. czytania

Ekwiwalent za urlop. Kiedy możesz go wypłacić

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
10 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pracownik ma obowiązek wykorzystać urlop w roku, w którym mu przysługiwał. Nie można zamienić dni wolnych na pieniądze. Ekwiwalent za urlop jest możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Urlop się pracownikowi należy

Prawo do odpoczynku to jedno z podstawowych praw pracowniczych. Pracodawca odpowiada za jego przestrzeganie. Nawet jeśli miałby wysłać niechętnego podwładnego na urlop siłą. Kodeks pracy wskazuje ile dni urlopu przysługuje danej osobie zatrudnionej na umowę o pracę oraz w jaki sposób powinien z nich skorzystać. Między innymi raz w roku pracownik powinien spędzić na odpoczynku od pracy kolejne 14 dni. Bez jakichkolwiek przerw związanych z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Zdaniem psychologów to i tak za mało. Gdyż głowa prawdziwie odpocznie, gdy dasz jej 3 tygodnie.

CZYTAJ TAKŻE: Szef może „siłą” wysłać pracownika na zaległy urlop za 2020 rok

Strony stosunku pracy powinny porozumieć się co do czasu i formy odpoczynku. Żeby nie zaburzać pracy przedsiębiorstwa jednoczesnymi nieobecnościami w każdej firmie powinien funkcjonować plan urlopów. Jedynie w wyjątkowych i nagłych sytuacjach pracodawca może odwołać zaplanowany i zaakceptowany urlop pracownika.

Kiedy pracownik dostanie ekwiwalent za urlop

Wbrew kodeksowym regulacjom kumulacja dni wolnych nie jest niczym niezwykłym. Szczególnie w mniejszych firmach pracownicy, którzy odpowiadają za wiele projektów nie mają kiedy wykorzystać przysługującej im puli dni wolnych, a te przechodzą z roku na rok. Wypłata ekwiwalentu będzie możliwa tylko, gdy okaże się że wykorzystanie urlopu nie jest możliwe. Nie można zmienić zaległych wolnych dni na pieniądze za porozumieniem stron. Pracownik nie może wnioskować o takie rozwiązanie.

CZYTAJ TAKŻE: Odmowa udzielenia urlopu na żądanie. Czy to możliwe?

Jeżeli strony umowy o pracę zdecydują się rozwiązać łączącą je relację, a okres wypowiedzenia jest krótszy niż ilość zachowanych dni urlopu lub pracodawca nie zgadza się na wykorzystanie urlopu w czasie wypowiedzenia, wypłata będzie możliwa.

Zrozumiałym jest, że pracodawcy może w okresie wypowiedzenia zależeć na tym, by podwładny przekazał wszystkie swoje sprawy swojemu następcy.

CZYTAJ TAKŻE: Kwarantanna to nie urlop. Jeśli są chęci można pracować

Ile wyniesie ekwiwalent za urlop

Jeśli pracownik nie ma zaległego urlopu to przed rozwiązaniem umowy o pracę należy obliczyć ilość wolnych dni (proporcjonalnie do tych przepracowanych). Przy urlopie zaległym wyliczeniom będzie podlegała jedynie wartość dni wolnych. A tę uzyskasz na podstawie wynagrodzenia za okres poprzedzający wypowiedzenie. Nawet jeśli zaległości powstały wcześniej.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa
31 03 25

Ponad 65% MŚP w Polsce nie wie, czym jest KSeF

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Z badania Edisonda przeprowadzonego na…

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki
24 02 25

ZMIANA CZASU 2025 – kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdź daty zmiany czasu na letni i zimowy

Zmiana czasu 2025 to ważne wydarzenie, które wpływa na codzienne funkcjonowanie milionów ludzi. Kiedy zmiana czasu w 2025…
zmiana-czasu

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier