Z tego artykułu dowiesz się:

Sporo mówi się o wycofaniu ze sprzedaży rosyjskich i białoruskich produktów. Jednak bojkot może zadziałać w drugą stronę. „Do Rosji niczego nie sprzedajemy” – mówią firmy motoryzacyjne, technologiczne, a nawet sprzedawcy oprogramowania i odzieży. Jeszcze nigdy biznes nie był tak zjednoczony. Nigdy nie godził się na tak wielkie straty w imię wyższych celów.

„Do Rosji niczego nie sprzedajemy”

Zamożni Rosjanie kochają iPhone'y. Wygląda jednak na to, że na nowszy model telefonu już nie zmienią. Apple wprowadziło zakaz sprzedaży swoich produktów na rosyjskim rynku na oficjalnych kanałach. Do Rosji niczego nie sprzedajemy - to z pewnością zaboli.

Firmy motoryzacyjne nie wyślą do Rosji nowych aut. Mało tego, te już jeżdżące, które się psują, nie dostaną zamiennych części. Cóż, zostaje przeproszenie się z ładą.

Do Rosji nie pojadą także mikroprocesory, wysoka technologia. Umowy zrywają firmy odzieżowe. Cała gwardia znanych marek, uwielbianych przez Rosjan zdaje się mówić tamtejszemu rynkowi to, co załoga Wyspy Węża do rosyjskiego statku wojennego. Stawka jest potężna. Tylko szok, może wyrwać społeczeństwo rosyjskie z szeregu złudzeń i zmusić do myślenia, że jednak nie wszystko jest w porządku. Że nie żyją w normalny kraju pełnym perspektyw.

Koszty izolacji Rosji

Wyłączenie potężnego rynku, jakim jest Federacja Rosyjska, bardzo boli. Wiedzą o tym polscy producenci owoców i warzyw, którzy w ostatnich dekadach, wielokrotnie dostawali od Moskwy "bana" na sprzedaż czegokolwiek. Potężne umowy z odbiorcami, nagle traciły na znaczeniu. Powody były często nieuzasadnione, czytaj: polityczne. Nikt nie stanął w  obronie. Teraz podobny efekt odczują ci, którzy podjęli jedyną racjonalną decyzję – zamknięcia się na Rosję.

Komunikat na rosyjskojęzycznej stronie Apple: "Sklep App Store w tej chwili zamknięty". 2.03.2022

CZYTAJ TAKŻE: Biedronka bojkotuje Rosję

Konsekwencje dla polskich firm

Na swoim profilu na Facebooku, polski ekonomista Marek Zuber przypominał o zasadzie naczyń połączonych, które mogą oznaczać pewne kłopoty także dla firm, które nigdy nie sprzedały niczego do Rosji, ale współpracują np. z Niemcami.

Sama wymiana handlowa Polski z Ukrainą, czy z Rosją nie jest duża. To nie są nasi najważniejsi partnerzy handlowi. Musimy jednak pamiętać o różnych krzyżowych powiązaniach. Niemcy są istotnym partnerem Rosji, a my kierujemy do Niemiec prawie 30% naszego deportu. Ewentualne pogorszenie sytuacji w Niemczech będzie zatem miało wpływ także na nas” – słusznie zauważa Zuber.

Łatwiejszy dostęp do aut w Polsce?

Może się jednak zdarzyć, że międzynarodowa blokada Rosji sprawi, że na rynku europejskim łatwiej będzie można kupić… samochód. Setki tysięcy sztuk nowych pojazdów nie wyjedzie bowiem na rosyjski rynek. Producenci będą chcieli zminimalizować straty i zwiększą podaż w Europie. To samo może dotyczyć innych produktów. Trudno oczekiwać, że skala ta wpłynie np. na spadek inflacji, choć w ograniczonym stopniu w specyficznych grupach towarowych może dojść do zjawiska obniżki cen.

Handel bez Rosji

Nie szkoda róż, gdy płoną lasy. Każdy zdaje sobie sprawę, że działania wymierzone w Rosję będą nas wszystkich kosztowały. Z drugiej jednak strony, tak wiele branż objętych w przeszłości moskiewskim embargiem poradziło sobie z trudnościami. Paradoksalnie może się okazać, że zachód wyjdzie z całej historii mocniejszy, bardziej zintegrowany, a także spójny w etycznym wymiarze. Przejściowe trudności wyłączenia Rosji, mają się nijak z sytuacją, w jakiej znaleźli się nasi ukraińscy przyjaciele, kontrahenci, odbiorcy. Siła wyższa. Zdamy ten egzamin! Jesteśmy to winni Ukraińcom, skoro inaczej dzisiaj pomóc nie możemy.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier