4 min. czytania

Faktoring. Jak działa faktoring? Kto może skorzystać?

Autor
redakcja
Opublikowano
20 04 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Faktoring pozwala na odzyskanie pieniędzy wcześniej. Szczególnie gdy oferujemy kontrahentom wydłużony  termin płatności. Zobacz, jak działa____ faktoring.

Z tekstu dowiesz się m.in.:

  • Jak działa faktoring?

  • Kto może skorzystać z faktoringu?

  • Jakie są alternatywy dla faktoringu?

 

Na jakiej zasadzie działa faktoring?

Nadrzędną zasadą tego modelu biznesowego jest utrzymanie ciągłości finansowania firmy, która wyraża zgodę na przedłużone terminy płatności. Warto jednak odnotować, że ceną za ten komfort jest dopuszczenie do całej transakcji strony trzeciej. Decydując się na faktoring, rezygnujemy z tradycyjnego podziału, gdzie występuje tylko kupujący i sprzedawca.

Kto to jest faktor?

Tym dodatkowym podmiotem jest tak zwany faktor. To właśnie jemu strona, która dokonała sprzedaży, zobowiązana jest do przekazania odpowiednich faktur. Strona trzecia pokryje zobowiązania naszego klienta, który zalegał nam z płatnościami, a jednocześnie samodzielnie zatroszczy się o szybkie pobranie należnej kwoty od kupującego, który przekroczył termin.

CZYTAJ WIĘCEJ: Odbiór wezwania do zapłaty to kluczowa kwestia. Jak je wysłać, by było skuteczne

Najczęściej spotykamy się z faktoringiem zakupowym i sprzedażowym, jednak z roku na rok coraz więcej działalności wchodzi też w tak zwany odwrócony faktoring dłużny. W tym modelu firma otrzyma gotówkę (pożyczoną na określony procent) po okazaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. 

Można więc powiedzieć, że pod wieloma względami jest to raczej forma szybkiej pożyczki, która ma na celu ustabilizowanie finansów naszej działalności. Pamiętajmy też o tym, że w tej sytuacji to na naszych barkach wciąż spoczywa ściągnięcie należności od partnera biznesowego, który nie dość, że przekroczył termin nadania przelewu, to jeszcze uchyla się od tej czynności.

Kiedy dłużnik dowiaduje się o wdrożeniu faktoringu?

Zazwyczaj zaraz po podpisaniu umowy. Z legislacyjnego punktu widzenia dochodzi tu bowiem do cesji wierzytelności. Dłużnik musi wiedzieć, komu zalega pieniądze, mysi poznać zasady dotyczące spłaty (na przykład ewentualne odsetki) oraz powinien znać dane teleadresowe, na które musi nadać przelew.

CZYTAJ TAKŻE: Windykacja długów powyżej 5 lat. Jak to zrobić?

Warto wiedzieć też, że w tym modelu współpracy biznesowej nie zachodzi konieczność materialnego poręczenia i zabezpieczenia. Faktorowi wystarczy sama nieopłacona faktura. Duża część tego typu firm działających na wielu rynkach w Europie i na świecie ma bardzo dobrze rozwinięty dział windykacji.

Skutkuje to tym, że tradycyjny model windykacji sądowej - która może i jest metodą skuteczną, ale na pewno nie najszybszą - jest wdrażany w życie dość rzadko i dotyczy on tylko tych najbardziej opornych dłużników. Nieczęsto można też spotkać się z ogłoszeniami „sprzedaży dłużników” od tego typu działalności.

Jakie są alternatywy dla faktoringu?

Jest to niezwykle skuteczny model biznesowy, który pod wieloma względami można przyrównać nawet do kredytu kupieckiego. Oczywiście, występuje też szereg różnic, jednak to porównanie dość dobrze oddaje nadrzędną zasadę panującą w tej metodzie działania.

Co do zasady faktoring jest produktem finansowym i właśnie w ten sposób trzeba go interpretować. Jeśli w naszej firmie mamy wiele przedawnionych faktur, to mogą one podkopać płynność finansową naszej firmy. Nawet duże biznesy borykają się z tym problemem.

Zamrożoną w fakturach gotówkę można odzyskać w formie przelewu z firmy faktoringowej. W zamian za niewielką prowizję pieniądze znajdą się szybko na firmowym koncie. A my będziemy mieć porządek w papierach.

CZYTAJ TAKŻE: Zator płatniczy. Kiedy masz z nim do czynienia

Kredyt obrotowy czy faktoring?

Co możemy zrobić, jeśli nie jesteśmy przekonani do faktoringu? Przede wszystkim do naszej dyspozycji otrzymujemy sporo produktów o charakterze bankowym, w tym choćby kredyty obrotowe czy tradycyjne kredyty lub udostępnianie tak zwanych linii zadłużeniowych.

Musisz pamiętać, że linia kredytowa nie jest dostępna zawsze i wszędzie. Przedsiębiorcy muszą pochwalić się bardzo stabilną i przewidywalną sytuacją finansową by w ogóle o taki produkt wnioskować.

Zwłaszcza teraz, w erze pandemii koronawirusa, która poturbowała wiele sektorów gospodarki - zarówno w Polsce, jak i w innych państwach na całym świecie - oznacza to, że takie wymagania mogą być trudne do spełnienia, nawet jeśli wcześniej banki oferowały nam personalizowane linie zabezpieczające.

CZYTAJ TAKŻE: ZUS z dostępem do nieograniczonych danych. Już niedługo

W świecie biznesu przyjmuje się, że o wiele łatwiej uzyskać dobrą usługę faktoringu. Zwykle jest ona dostępna nawet dla mniejszych działalności, które są na rynku od krótszego czasu. To dobra wiadomość dla tych firm, które są dopiero na dorobku.

Na pewno warto zwrócić też uwagę na to, że faktoring nie wpływa na ogólną analizę naszej zdolności kredytowej. Jeśli przymierzamy się do dużej inwestycji, może to być niezwykle ciekawa opcja dla tych działalności, które nie chcą nadwyrężać zaufania banków, od których w bliskiej przyszłości będzie zależeć to, czy rzeczona inwestycja będzie odpowiednio zabezpieczona od strony finansowej. Na rynku funkcjonuje sporo firm faktoringowych, więc powinno być dość łatwo dopasować warunki do naszych oczekiwań.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier