2 min. czytania

Zakup węgla z PGG. Były oszustwa, są zatrzymania

Zakup węgla z PGG
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
20 06 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Katowicka policja zatrzymała cztery osoby, w tym właściciela składu opału. Wszyscy są podejrzani o nieuczciwe działania. Chodzi o zakup węgla z PGG i stworzony przez zatrzymanych proceder polegający na zakładaniu fałszywych kont w internetowym sklepie PGG.

Zakup węgla z PGG – jak działali oszuści?

Proceder realizowany przez czterech mężczyzn najpierw zakładał założenie fałszywych kont w internetowym sklepie, w którym był możliwy zakup węgla z PGG. Następnie podejrzani odbierali opał, używając do tego celu podrobionych pełnomocnictw. Zdaniem śledczych w ten sposób kupili co najmniej kilkaset ton węgla. Objęto ich poręczeniami majątkowymi oraz dozorem policyjnym. Za popełnione przestępstwo mogą spędzić nawet osiem lat za kratami.

ZOBACZ TAKŻE: Tani węgiel już niebawem

PGG prowadzi kontrole procesu sprzedaży węgla

Polska Grupa Górnicza prowadzi kontrole całego procesu sprzedaży węgla przez internet. Podejrzenia pojawiły się, gdy jedna firma, w dość krótkim czasie odebrała dla klientów detalicznych spore partie opału. Sprawa trafiła do śląskiej policji, która zweryfikowała działania przedsiębiorstwa z województwa małopolskiego.

Jak relacjonuje policja, szybko udało się potwierdzić liczne nieprawidłowości. Podczas odbioru przez pracownika składu opału kolejnej partii nieuczciwie zakupionego węgla z terenu jednej ze śląskich kopalni policjanci zatrzymaliwłaściciela składu opału i kierowcę odbierającego węgiel. W kolejnym dniu dwóch innych pracowników składu” – dowiadujemy się z relacji policjantów z Katowic.

Zakup węgla z PGG – policja ma dowody oszustwa

Mundurowi zabezpieczyli dokumentację dotyczącą zakupu opału przez małopolskiego przedsiębiorcę, a także sprzęt komputerowy, który wykorzystywał w prowadzeniu działalności. Wiadomo, że w tym przypadku podejrzani posługiwali się danymi osobowymi byłych klientów składu. Same pełnomocnictwa zawierały podrobione podpisy osób, których dane były wykorzystywane w procederze.

Dodatkowo, pracownicy składu wyłudzali od swoich byłych klientów deklaracje z Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, które były niezbędne dla obioru opału bezpośrednio z kopalni.

Według policji straty spółki PGG z tytułu nieuczciwego procederu mogły wynieść co najmniej kilkaset tysięcy złotych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jak założyć firmę w 2025 roku? Krok po kroku dla początkujących

Jak założyć firmę w 2025 roku? Praktyczny poradnik krok po kroku 1. Dlaczego warto założyć firmę w 2025…
jak zalozyc firme

Rozwiązania omnichannel w e-commerce. Jak zintegrować różne kanały komunikacji?

Coraz więcej klientów oczekuje, że będą mogli kontaktować się z firmą w wygodny dla siebie sposób – przez…

Matury 2025 – terminy, zmiany i przygotowania. Co po maturze?

Kiedy odbywają się matury 2025?  Ile kosztuje przygotowanie do matury i co po maturze?  Egzamin maturalny, zwany też…
matury 2025
01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier