2 min. czytania

Gwarantowane ceny węgla – co jest w ustawie?

gwarantowane ceny węgla
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 06 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ceny ustabilizowane, a dostępność dla odbiorców indywidualnych łatwiejsza – taką przyszłość rynku węgla kreślą politycy. Sejm przyjął rządowy projekt ustawy, która ma zapewnić gospodarstwom gwarantowane ceny węgla za 996,60 zł za tonę. Będzie jednak limit transakcji.

Gwarantowane ceny węgla – o co chodzi?

Wraz z wprowadzeniem embarga na rosyjski węgiel, ceny czarnego złota eksplodowały. Jak zauważa rząd, niektórzy pośrednicy podnieśli je nawet trzykrotnie. Tymczasem w Polskiej Grupie Węglowej tona tego opału cały czas zawierała się w przedziale 900-1000 złotych.

Nowe przepisy mają zwiększyć podaż węgla, a przez to obniżyć jego cenę. Proste? W definicji. Państwo wprowadza bowiem gwarantowane ceny węgla i rekompensatę, na którą mogą liczyć autoryzowani pośrednicy.

CZYTAJ TAKŻE: Zakup węgla z PGG. Były oszustwa, są zatrzymania

Po ile węgiel według ustawy?

Cena gwarantowana wyznaczona dla gospodarstw domowych będzie wynosiła 996,60 zł brutto za tonę. Będzie jednak limit – kwota ta obowiązuje na 3 tony na każde mieszkanie lub gospodarstwo. To samo dotyczy zbiorczych kotłowni oraz wspólnot mieszkaniowych.

Aby skorzystać z proponowanej przez państwo możliwości konieczne będzie udokumentowanie źródła grzewczego, z którego korzysta gospodarstwo domowe. Musi być więc wcześniej zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zresztą obowiązek na te formalności już jest. Źródło ogrzewania trzeba przecież zgłosić najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku. Problemów zatem w tym zakresie nie powinno być.

Rekompensaty dla autoryzowanych pośredników

Autoryzowani pośrednicy mogą liczyć na rekompensatę w wysokości 1.073 złote za tonę. Wynika to z potrzeby zapewnienia wsparcia dla uczestników rynku, którzy mają swoje problemy w związku z poważną sytuacją na rynku paliw.

„Podmioty, które zdecydują się na współpracę w programie, zobowiązane będą do zarejestrowania się, co ma zagwarantować, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom indywidualnym w cenie wskazanej w ustawie” – czytamy w rządowym komunikacie.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier