magazyn-firma
2 min. czytania

Gwarantowane ceny węgla – co jest w ustawie?

gwarantowane ceny węgla
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 06 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ceny ustabilizowane, a dostępność dla odbiorców indywidualnych łatwiejsza – taką przyszłość rynku węgla kreślą politycy. Sejm przyjął rządowy projekt ustawy, która ma zapewnić gospodarstwom gwarantowane ceny węgla za 996,60 zł za tonę. Będzie jednak limit transakcji.

Gwarantowane ceny węgla – o co chodzi?

Wraz z wprowadzeniem embarga na rosyjski węgiel, ceny czarnego złota eksplodowały. Jak zauważa rząd, niektórzy pośrednicy podnieśli je nawet trzykrotnie. Tymczasem w Polskiej Grupie Węglowej tona tego opału cały czas zawierała się w przedziale 900-1000 złotych.

Nowe przepisy mają zwiększyć podaż węgla, a przez to obniżyć jego cenę. Proste? W definicji. Państwo wprowadza bowiem gwarantowane ceny węgla i rekompensatę, na którą mogą liczyć autoryzowani pośrednicy.

CZYTAJ TAKŻE: Zakup węgla z PGG. Były oszustwa, są zatrzymania

Po ile węgiel według ustawy?

Cena gwarantowana wyznaczona dla gospodarstw domowych będzie wynosiła 996,60 zł brutto za tonę. Będzie jednak limit – kwota ta obowiązuje na 3 tony na każde mieszkanie lub gospodarstwo. To samo dotyczy zbiorczych kotłowni oraz wspólnot mieszkaniowych.

Aby skorzystać z proponowanej przez państwo możliwości konieczne będzie udokumentowanie źródła grzewczego, z którego korzysta gospodarstwo domowe. Musi być więc wcześniej zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Zresztą obowiązek na te formalności już jest. Źródło ogrzewania trzeba przecież zgłosić najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku. Problemów zatem w tym zakresie nie powinno być.

Rekompensaty dla autoryzowanych pośredników

Autoryzowani pośrednicy mogą liczyć na rekompensatę w wysokości 1.073 złote za tonę. Wynika to z potrzeby zapewnienia wsparcia dla uczestników rynku, którzy mają swoje problemy w związku z poważną sytuacją na rynku paliw.

„Podmioty, które zdecydują się na współpracę w programie, zobowiązane będą do zarejestrowania się, co ma zagwarantować, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom indywidualnym w cenie wskazanej w ustawie” – czytamy w rządowym komunikacie.

 

To Cię zainteresuje

23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus
22 03 23

0% VAT na żywność jednak do końca 2023r.?

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe będzie obowiązywała prawdopodobnie do końca 2023 roku - poinformowała w środę…
sklep spożywczy

Kontrola pracownika alkomatem w pracy. Kiedy to możliwe?

Od 21 lutego 2023 możliwa jest kontrola pracownika alkomatem. Jak to dokładnie działa, jakie prawa ma pracownik, jakie…
alkomat
13 03 23

Działalność nierejestrowana nie dla wszystkich? Spore zmiany

Działalność nierejestrowana na cenzurowanym. Ogromne zainteresowanie tą formą dorabiania sprawia, ze urzędnicy chętniej kontrolują takich przedsiębiorców Temat działalności…
działalność nierejestrowana

Kto nie dostanie kredytu hipotecznego?

Mam wysokie zarobki ale nie dostałem kredytu hipotecznego. Dlaczego wniosek kredytowy jest odrzucony przez bank? Kredyt hipoteczny to…
02 03 23

Kredyty dla mikrofirm. Prognozy bardziej optymistyczne

Kredyty dla mikrofirm odbiją. Katastrofalna sytuacja na rynku kredytów dla najmniejszych firm ma już wkrótce się zmienić. Z…
kredyty firmowe

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier