Z tego artykułu dowiesz się:

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku zmieni się dwa razy. Pierwszy raz nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 stycznia, potem nowa stawka pojawi się od 1 lipca. Ile wynosi minimalne wynagrodzenie 2023?

Minimalne wynagrodzenie w 2023 roku wzrośnie dwa razy. I nie jest to żadna nowość. Przepisy prawa mówią bowiem jasno. Jeśli roczna inflacja jest wyższa niż 5 proc, to minimalna płaca musi być podwyższona dwa razy w roku: 1 stycznia i 1 lipca. I o tym, że tak będzie rząd zdecydował już w czwartek. Kwoty minimalnego wynagrodzenia zostały jednak ustalone dopiero niedawno. Podwyżki są znaczące. Pensja minimalna, którą ustalono będzie rekordowa.

Ile wynosi minimalna pensja?

I tak minimalna pensja od 1 stycznia 2023 to 3490 zł, minimalna stawka godzinowa to 22,80 zł. Od 1 lipca minimalne wynagrodzenie to 3600 zł, a minimalna stawka godzinowa 23,50 zł. Zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego, podnoszenie płacy minimalnej ma zmniejszyć nierówności płacowe.

W 2022 roku płaca minimalna wynosi 3010 zł. Jest ona bardzo wysoka w stosunku do lat ubiegłych. Warto jednak zauważyć, że z powodu wysokiej inflacji ten wzrost nie jest już tak bardzo odczuwalny.

>>> Składki ZUS 2023. Pełna tabela składek ZUS

W latach 2015-2022 minimalne wynagrodzenie za pracę rosło szybciej niż przeciętne wynagrodzenie w gospodarce. Przez 7 lat minimalna pensja poszła w górę o 1260 zł, czyli o 72% z 1750 zł w 2015 r. do 3010 zł w 2022 r. W tym samym czasie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrosło o 54,5%. Zgodnie z informacjami GUS, udział osób zatrudnionych w gospodarce narodowej otrzymujących wynagrodzenie brutto nieprzekraczające minimalnej płacy w liczbie osób zatrudnionych na umowę o pracę w grudniu 2020 r. wyniósł 13,6%.

Minimalna pensja – wzrost

Jak obliczana jest minimalna pensja? Przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia uwzględnia się wskaźnik inflacji oraz tzw. wskaźnik korygujący, który wynosi 2/3 planowanego wzrostu PKB. Jeżeli w poprzednim roku prognozowany wskaźnik cen różni się od wskaźnika cen, przy ustalaniu wysokości minimalnego wynagrodzenia w roku następnym uwzględnia się wysokość minimalnego wynagrodzenia w roku poprzedzającym rok, na który jest ustalane minimalne wynagrodzenie, skorygowaną wskaźnikiem weryfikacyjnym, w oparciu o który została określona propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Stawka za pracę w nocy

Podniesienie płacy minimalnej ma też wpływ na wysokość innych stawek. Chodzi tu np. o stawkę za pracę w nocy albo pracę w godzinach nadliczbowych. Mało tego. Wskaźnik minimalnego wynagrodzenia wpływa też na wysokość obowiązkowych składek ZUS dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą. Płaca minimalna jest też bazą do określania wysokości kar i grzywien.

Płaca minimalna w różnych regionach

Obecnie płaca minimalna jest taka sama w całym kraju. Prowadzona jest jednak dyskusja na temat zróżnicowania płacy minimalnej zależnie od regionu. W takiej sytuacji pracownikom trzeba byłoby zapłacić więcej w Warszawie, a mniej np. w województwie warmińsko-mazurskim. Pojawiają się też głosy by zróżnicować pensję minimalną na poziomie powiatów. Taki postulat podnosi rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Na razie jednak takie rozwiązanie w ogóle nie jest brane pod uwagę.

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier