Z tego artykułu dowiesz się:

Ze skarbówką lepiej nie zadzierać. Nawet najmniejszy błąd może sporo kosztować. Jeżeli masz wątpliwości, co do treści konkretnego przepisu i nie wiesz, czy ma zastosowanie w twojej sprawie, indywidualna interpretacja podatkowa to rozwiązanie, które powinieneś rozważyć.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Indywidualna interpretacja podatkowa – co to takiego

W polskim ustawodawstwie od dawna funkcjonuje możliwość otrzymania indywidualnej interpretacji podatkowej. Jest to urzędowa kwalifikacja prawna przesłanego przez wnioskodawcę stanu, w którym się znalazł. Każdy, kto nie jest pewien czy stosuje odpowiednie przepisy podatkowe, powinien skorzystać z tego rozwiązania. Paragrafy ustaw są pisane trudnym i skomplikowanym językiem. Bez pomocy profesjonalisty takiego jak księgowy lub prawnik trudno się w nich połapać. Ale jak wiadomo porady ekspertów są drogie, a indywidualna interpretacja podatkowa kosztuje niewiele.

CZYTAJ TAKŻE: Foodtruck bez kasy fiskalnej online

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej

Aby otrzymać indywidualną interpretację podatkową przedsiębiorca musi wydrukować i wypełnić dostępny na stronie wniosek, w którym opisuje dokładnie swoją sytuację. Ważny jest każdy szczegół, gdyż od niego może zależeć np. czy dany podmiot może skorzystać ze zwolnienia podatkowego czy nie. Następnie trzeba dostarczyć dokument wraz z potwierdzeniem zapłaty do Krajowej Informacji Skarbowej. Wydanie interpretacji kosztuje 40 zł. Ale jest to stawka dotycząca jednego stanu faktycznego. Jeśli pismo dotyczy kilku sytuacji lub zadajesz w nim kilka pytań, musisz zapłacić za każde z nich.

CZYTAJ TAKŻE: Utrata karty podatkowej. Co zrobić

Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej powinien poza opisem stanu rzeczywistego zawierać: konkretne pytanie i stanowisko wnioskodawcy. A także oświadczenie o tym, że sprawa nie jest przedmiotem postępowania podatkowego czy innych działań skarbówki.

3 miesiące na odpowiedź

Adresat wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej ma 3 miesiące na udzielenie odpowiedzi. Dobrze zdawać sobie z tego sprawę. Jeśli urzędowa interpretacja nie nadejdzie w tym czasie za prawidłowe uznaje się stanowisko wnioskodawcy. Dlatego tak ważnym jest szczegółowe opisanie wszystkich kwestii.

CZYTAJ TAKŻE: Kontrole podatników. Z roku na rok ich liczba spada

Istnieje także możliwość, że nie zgodzisz się z interpretacją KIS. Wtedy w ciągu 30 dni od jej otrzymania możesz dochodzić swoich racji w sądzie. Jeśli jesteś zdecydowany, by to wojewódzki sąd administracyjny zajął się sprawą złóż za pośrednictwem KIS skargę.

CZYTAJ TAKŻE: Przebranżowienie – pandemiczne słowo klucz. Nawet dla gwiazdy disco-polo

Co daje indywidualna interpretacja podatkowa

Jest to naprawdę bardzo przydatny dokument. Osoba, która posiada indywidualną interpretację podatkową może spać spokojnie. Nawet jeśli okaże się, że dokonując rozliczeń z fiskusem popełniła błąd, nie poniesie konsekwencji. Indywidualna interpretacja podatkowa to doskonale alibi.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier