magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Jeszcze tylko do 30 września można upomnieć się o pieniądze z kaucji za urządzenia viaBOX oraz środki zdeponowane w systemie viaTOLL. Jak je odzyskać? Krok po kroku pokazujemy sposób na odzyskanie środków z viaTOLL.

Odzyskanie środków z viaTOLL

Niebawem minie rok od momentu, w którym pożegnaliśmy się z systemem viaTOLL odpowiedzialnym za pobieranie opłat drogowych na płatnych odcinkach. Będzie to dokładnie 30 września 2022 roku. I właśnie tego dnia mija termin składania wniosków o zwrot kaucji za urządzenie viaBOX (OBU). Mowa również o środkach, które pozostały w systemie, a które trafiły tam na podstawie umów. Jak złożyć dyspozycję zwrotu Twoich pieniędzy? Niestety, po tym terminie odzyskanie środków z viaTOLL nie będzie możliwe.

Pieniądze z viaTOLL do 30 września 2022 r.

Na temat odzyskania pieniędzy z viaTOLL sporo mówiło się jesienią ubiegłego roku. Niemniej wielu użytkowników, nie skorzystało jeszcze z tej możliwości. Jak zwykle część przedsiębiorców, zostawiała formalności na ostatnią chwilę. Powiedzmy to jasno: to jest ten moment. Lepszego nie będzie!

Zgodnie z zasadami wygaszenia systemu viaTOLL składanie wniosków o zwrot kaucji, sald lub ich przeksięgowania mija w ciągu 12 miesięcy od wyłączenia starego mechanizmu opłat. Przypomnijmy, formalnie ostatnim dniem operacyjnego działania viaTOLL był 30 września 2021 roku. Czas jaki nam pozostał na odzyskanie pieniędzy to konsekwencja art. 12 ustawy z 6 maja 2020 e. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw. Dla dociekliwych zostawiamy link do tego aktu prawnego – Dz.U. z 2020 r. poz. 1087 ze zm.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest EETS?

Czy pieniądze z viaTOLL przepadną?

Jeśli ktoś liczy na to, że również po 30 września odzyska swoje pieniądze, jest w błędzie. Jeśli nie złoży,y wniosku, wszystkie środki na kontach w systemie viaTOLL, a także opłacone kaucje trafią do Krajowego Funduszu Drogowego. Krótko mówiąc, przepadną na zawsze!

Wniosek o zwrot kaucji z viaTOLL

Na początek kliknij w ten link. Znajdziesz pod nim dokument pdf, który jest oficjalnym formularzem reklamacyjnym. Trzeba go wypełnić oraz podpisać. Operator wymaga także zrobienia zdjęcia (możesz to zrobić nawet telefonem komórkowym) urządzenia OBI. Fotografia musi być wykonana w taki sposób, by był widoczny kod kreskowy. Wszystko razem wysyłamy na adres kontrakt@etoll.gov.pl. W ten sposób odzyskamy kaucję za urządzenie.

Wiele firm transportowych do normalnego funkcjonowania potrzebowało więcej niż jednego urządzenia OBU. Co robić w takim przypadku? Na szczęście nie musimy wypełniać kolejnych formularzy. Na jednym dokumencie można dopisać dowolną liczbę urządzeń!

Wniosek o zwrot środków z viaTOLL

W tym wypadku znów sięgamy po formularz dostępny tutaj i wypełniamy go. Rzecz jasna nie możemy zapomnieć o jego podpisaniu. Również w takim wypadku wysyłamy go na adres kontakt@etoll.gov.pl. W dokumencie zaznaczamy dyspozycję zwrotu środków znajdujących się na umowie z viaTOLL na rachunek bankowy, który wskazujemy w formularzu.

Istnieje także możliwość złożenia dyspozycji zwrotu kaucji lub salda na Internetowym Koncie Klienta. Taka możliwość istnieje w zakładce „Komunikaty”.

Jak przeksięgować środki z konta viaTOLL na e-TOLL?

Jeżeli chcemy przeksięgować środki ze starego systemu na konto rozliczeniowe w e-TOLL konieczne jest wypełnienie tego formularza (uwaga, inny niż poprzednie). Następnie należy wysłać go na adres kontakt@etoll.gov.pl. Również w tym przypadku konieczne jest zdjęcie OBU z widocznym kodem kreskowym, ale tylko wtedy, kiedy nasz wniosek dotyczy kaucji.

Podobną dyspozycję można złożyć także w Miejscu Obsługi Klienta MOK e-TOLL.

 

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…
28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier