Z tego artykułu dowiesz się:

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny.

Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają analizy. Urzędnicy badają możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów energetycznych dla osób poniżej 16 roku życia. Chodzi przede wszystkim o odpowiedź na jedną z interpelacji poselskich w sprawie przypadków przedawkowania kofeiny wśród młodzieży. Interpelacja podnosi problem tycia przez młodzież pijącą „energetyki”

W piśmie czytamy m.in. " (...) zarówno badania polskie, jak i ogólnoeuropejskie wskazują na częste picie napojów energetyzujących przez dzieci i nastolatków. Już w latach 2009-2010, według badania przeprowadzonego przez Instytut Żywności i Żywienia napoje energetyczne piło 24% dzieci, na ogół kilka razy w miesiącu, ale 4% dzieci piło je nawet kilka razy w tygodniu. Według krajowych badań (2021) 5% chłopców i 4,9% dziewcząt w wieku 10-17 lat deklaruje spożycie napojów energetyzujących przynajmniej raz w tygodniu”.  W Wielkiej Brytanii nawet 32% dzieci i młodzieży pije napoje energetyczne co najmniej raz w tygodniu, a według badań Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), 12% młodzieży do 18 r.ż. pije je 4 razy w tygodniu lub częściej. Młodzież sięga po napoje energetyczne bo chce dobrze czuć się w grupie rówieśników i poprawić wydolność fizyczną.

Jednak problemem jest skład takich napojów. Zawierają one substancję psychoaktywną (kofeinę) oraz wysoką zawartość cukrów. Z uwagi na masę ciała dzieci ryzyko negatywnych skutków dużego spożycia tych składników jest u dzieci większe, niż u dorosłych.

W związku z tym trwają prace nad tym by można było wprowadzić ograniczenia picia tych napojów przez osoby poniżej 16 lat.

Bezpieczna dawka kofeiny

W odniesieniu do kofeiny, zgodnie ze stanowiskiem EFSA brak jest dostatecznych danych, aby określić bezpieczny poziom spożycia kofeiny przez dzieci. Aktualnie EFSA uznaje, że nie budzi obaw spożycia dawka do 3 mg/kg m.c/dzień (dla przykładu, dla dziecka w wieku 10 lat oznacza to około 100 mg kofeiny).

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Jednoosobowa działalność gospodarcza w 2025 roku: 7 najczęstszych błędów, które popełniają przedsiębiorcy – i jak ich uniknąć

Zakładasz firmę i jesteś przekonany, że wszystko masz pod kontrolą? To świetnie – ale uważaj. Nawet doświadczeni przedsiębiorcy…
jdg

Zakładanie i wznawianie jednoosobowych firm na lekkim minusie [Dane za I kwartał 2025 r.]

W I kwartale br. liczba wniosków dotyczących założenia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o ponad 2% w porównaniu z…
firma

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier