Z tego artykułu dowiesz się:

Czy Ministerstwo Zdrowia wprowadzi zakaz sprzedaży napojów energetycznych dla dzieci? Problem jest poważny.

Aktualnie w Ministerstwie Zdrowia trwają analizy. Urzędnicy badają możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży napojów energetycznych dla osób poniżej 16 roku życia. Chodzi przede wszystkim o odpowiedź na jedną z interpelacji poselskich w sprawie przypadków przedawkowania kofeiny wśród młodzieży. Interpelacja podnosi problem tycia przez młodzież pijącą „energetyki”

W piśmie czytamy m.in. " (...) zarówno badania polskie, jak i ogólnoeuropejskie wskazują na częste picie napojów energetyzujących przez dzieci i nastolatków. Już w latach 2009-2010, według badania przeprowadzonego przez Instytut Żywności i Żywienia napoje energetyczne piło 24% dzieci, na ogół kilka razy w miesiącu, ale 4% dzieci piło je nawet kilka razy w tygodniu. Według krajowych badań (2021) 5% chłopców i 4,9% dziewcząt w wieku 10-17 lat deklaruje spożycie napojów energetyzujących przynajmniej raz w tygodniu”.  W Wielkiej Brytanii nawet 32% dzieci i młodzieży pije napoje energetyczne co najmniej raz w tygodniu, a według badań Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), 12% młodzieży do 18 r.ż. pije je 4 razy w tygodniu lub częściej. Młodzież sięga po napoje energetyczne bo chce dobrze czuć się w grupie rówieśników i poprawić wydolność fizyczną.

Jednak problemem jest skład takich napojów. Zawierają one substancję psychoaktywną (kofeinę) oraz wysoką zawartość cukrów. Z uwagi na masę ciała dzieci ryzyko negatywnych skutków dużego spożycia tych składników jest u dzieci większe, niż u dorosłych.

W związku z tym trwają prace nad tym by można było wprowadzić ograniczenia picia tych napojów przez osoby poniżej 16 lat.

Bezpieczna dawka kofeiny

W odniesieniu do kofeiny, zgodnie ze stanowiskiem EFSA brak jest dostatecznych danych, aby określić bezpieczny poziom spożycia kofeiny przez dzieci. Aktualnie EFSA uznaje, że nie budzi obaw spożycia dawka do 3 mg/kg m.c/dzień (dla przykładu, dla dziecka w wieku 10 lat oznacza to około 100 mg kofeiny).

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier