2 min. czytania

Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

emeryt
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
15 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Wysokość świadczenia z ZUS zależy od samego zainteresowanego, to w końcu on decyduje w jakiej wysokości składki opłaca. Odpowiedzenie na pytanie jaką emeryturę dostanie przedsiębiorca jest trudne, ale podpowiemy co zrobić, by wypłacana kwota była wyższa.

Od czego uzależniona jest emerytura dla przedsiębiorcy

Tak jak w przypadku każdej pracującej osoby, wysokość emerytury zależy od wysokości uiszczanych składek. Niestety te w przypadku przedsiębiorców wysokie nie są. Im comiesięczne opłaty na składki emerytalne i rentowe są niższe, tym późniejsze świadczenie będzie niższe. Przejście z etatu na własną działalność pozwala samodzielnie ustalać wysokość składek, ale to co na początku cieszy, bo więcej pieniędzy zostaje w kieszeni, po otrzymaniu pierwszego przelewu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przestaje. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność kwota comiesięcznego obciążenia nie jest uzależniona od wysokości zarobków.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrudnienie emeryta. Czy to się opłaca

Przepisy ustalają najniższy poziom. Przedsiębiorcy oczywiście mogą go podnieść, ale robi to tylko znikomy procent. Zgodnie z prawem podstawa do wyliczenia składki emerytalnej nie może być niższa niż 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Rekord ten w 2021 roku wynosi 5 259 zł. Także stawką bazową do wyliczenia składki będzie 3 155,40  zł. A 19% z tego to 615,93 zł. Osoby korzystające z ulg np. ulgi na start lub małego ZUSu płacą jeszcze mniej albo wcale. Nie jest to kwota gwarantująca satysfakcjonujące świadczenie emerytalne. Sposoby na zabezpieczenie sobie odpowiedniego świadczenia w przyszłości są dwa: odkładanie na emeryturę prywatną albo podwyższenie

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

Jak zwiększyć składkę emerytalną

Podniesienie wymiaru comiesięcznej opłaty z tytułu ubezpieczenia emerytalnego odbywa się poprzez deklarację zainteresowanego. Przepisy nie pozwalają, by wysokość składek nie przekroczyła 30-krotności prognozowanego średniego wynagrodzenia. Ponadto trzeba pamiętać o dwóch kwestiach. Pierwsza jest taka, że składka emerytalna jest częścią składki na ubezpieczenia społeczne. Jej zwiększenie spowoduje automatyczny wzrost sum wszystkich części składowych tzn. składki: rentowej, wypadkowej i chorobowej) i Funduszu Pracy, gdyż opłacany jest na podstawie tego samego wymiaru. Po drugie, przez czas opłacania wyższej składki trzeba co miesiąc dostarczać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacji ZUS DRA.

Prywatna emerytura dla przedsiębiorcy

Innym rozwiązaniem jest opłacanie składek na poziomie minimalnym i samodzielne oszczędzanie pieniędzy „na starość”. By z niego skorzystać nie trzeba mieć statusu przedsiębiorcy. Prywatna emerytura to tworzony przez lata fundusz, który wykorzystasz po zakończeniu pracy zarobkowej. Na rynku dostępnych jest wiele opcji.

CZYTAJ TAKŻE: Ile wynoszą składki ZUS w 2021 roku? To pewne, zapłacisz więcej

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Jednoosobowa działalność gospodarcza w 2025 roku: 7 najczęstszych błędów, które popełniają przedsiębiorcy – i jak ich uniknąć

Zakładasz firmę i jesteś przekonany, że wszystko masz pod kontrolą? To świetnie – ale uważaj. Nawet doświadczeni przedsiębiorcy…
jdg

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier